23.11.2013
Aylardır süren önseçim maratonu CHP Artvin örgütünde sona erdi. CHP’nin Artvin Belediye Başkan Adayı 3 dönemdir Artvin Belediye Başkanlığı görevini yürüten Emin Özgün oldu. CHP’li üyeler adayını belirlemek için yapılan önseçimde Emin Özgün’e onay verdiler. .

 

969 kayıtlı üyeden 897 kişi oy kullandı. Sayım sonuçlarına göre 15 oy geçersiz olurken sandıktan birinci çıkan mevcut Belediye Başkanı Emin Özgün, kullanılan geçerli oyların 339’unu alarak Cumhuriyet Halk Partisi’nin Artvin Belediye Başkanı Adayı oldu. Emin Özgün 4. kez Artvin’i yönetmeye talip oldu. Aday adaylarından Ali Yücel Kurt, 15 yıldır Artvin Belediye Başkanlığını yapan güçlü rakibinin arkasından 319 oy alarak 2. oldu. Aday adaylarından eski İl Başkanı Selim Bilgin ise 224 oyda kaldı.
Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezinde yapılan önseçime CHP’li üyeler yoğun ilgi gösterdi.
Cumhuriyet Halk Partisi’nden Artvin Belediye Başkan Adayı olmak için eski Artvin İl Başkanı Selim Bilgin ilk aday adaylığını açıklayan isim olmuştu. Ardından işadamı CHP eski Merkez İlçe Başkanı Ali Yücel Kurt adaylığını açıklamıştı. 3 Dönem Artvin Belediye Başkanlığı yapan Emin Özgün ise son anda adaylığını açıklayarak seçim yarışını kızıştırdı.
23 Kasım Cumartesi günü yapılan önseçime CHP Genel Merkezi tarafından Samsun Milletvekili İhsan Kalkavan görevlendirildi. CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan da bir haftadır önseçim nedeniyle Artvin’de bulunuyor.
Artvin Belediye Başkanlığı için üyelerinin önüne sandık koyan CHP Artvin İl Örgütü, Artvin siyasi tarihinde geçtiğimiz dönem milletvekilliği seçimlerinden sonra ilk kez belediye başkan adayını belirlemek için delegelere değil üyelerine ‘belediye başkan adayı kim olsun?’ diye sordu.
Sabah 8’de başlayan oy kullanma işlemi akşam 5’te sona erdi. CHP Merkez ilçeye kayıtlı 969 üyeden 897’si oy kullandı. Kültür Merkezinin üst katında bulunan salonunda 4 sandıkta oy veren üyeler, sandıkların saat 5’te kapanmasının ardından sinema salonuna inerek sandıkların gelmesini beklediler. Sandıkların sinema salonu sahnesine getirilmesinin ardından salonda  nefesler adeta tutuldu ve sandıklar açılmaya başladı. Dışarıdan gelen vatandaşlarla birlikte sinema salonu hınca hınç doldu. Sayım sonuçların izlemeye gelen birçok vatandaş da sayımları pür dikkat izledi.
Oy sayımını Samsun Milletvekili sandık görevlilerine izleyicilerin huzurunda açtırarak tasnif yaptırdı ardından oyların sayımını gerçekleştirdi.  
EMİN ÖZGÜN SAHNEYE ÇIKARAK GÖZETMEN MİLLETVEKİLİNİN ELİNDEN MİKROFONU ALDI.
Cumhuriyet Halk Partisi içindeki aile içi yarış sona erdi. Yapılan önseçime giren 3 aday adayı arasından Emin Özgün CHP’li üyelerin tercihi oldu.
Sandıkların açılmasını ardından sandıktan birinci çıkan ve 15 yıldır Artvin Belediye Başkanlığını yapan Emin Özgün sahneye çıkarak CHP Samsun Milletvekili İhsan Kalkavan’ın masasındaki mikrofonu alarak bir konuşma yaptı.
Emin Özgün; “Buraya Kadir Topbaş’lar, Tayyip Erdoğan’lar, Faruk Çelik’ler geldi belediyeyi alamadılar. Onları diz çökerttik” diyerek başladığı konuşmasında: “Lütfen beni bağışlayın aslında ben aday olmayacaktım. Böylesine güzel seçim olur mu? Hepimiz eşit oy atıldı. Başarımız sonsuz olsun. El el, gönül gönüle, yürek yüreğe buradan çıkacağız. “ diyerek CHP’lilere teşekkür etti.
Milletvekili Uğur Bayraktutan sahneye diğer adayları çağırdı. Salonda bulunan Ali Yücel Kurt sahneye çıktı. Selim Bilgin ise salonda yoktu.  
Aday Adayı Ali Yücel Kurt da bir konuşma yaptı.
Konuşmasında:”Partimizde bir değişim vardı. Aldığımız oya bakarsak partimiz bir değişim istiyordu. Ama bu değişim arzusunu yönlendiremedik. Demek ki siyasette bu kadar ince ve gizli bir ayrıntı oluyor. Bir şey itiraf edeyim ki biz iktidara karşı mücadele ettik. 15 yıldır belediye başkanına karşı mücadele ettik. Hepinize saygılar sunuyorum. Bana aday adaylığım sürecinde 70-80 kişi yardımcı oldu. Onları kutluyorum. 30 Mart’a kadar mücadeleye devam iyi akşamlar diliyorum.” dedi.
Daha sonra Artvin Milletvekili Uğur Bayratutan da yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “2-3 akşam evvel sevgili Ali Yücel Kurt’un yaptığı tanıtım toplantısında bir laf dedim. Ali Yücel Kurt,Hilmi Kurt’un oğludur. Gerçek bir CHP’lidir.
Biz bugün buradan düğün bayram havasında çıkacağız. Bu ona oy verdi şu buna o verdi olmayacak. Bunları kapatacağız. Bizi birbirimize bağlayan Cumhuriyet Halk Partisi’dir. Sevgili Emin Özgün’e başarılar diliyorum. Artık kervan yola çıkmıştır. 30 Mart akşamı düğünü burada değil Atatürk Anıtı önünde yapacağız. İyi ki Artvinliyiz. İyi ki Cumhuriyet Halk Partiliyiz.” dedi.  
Milletvekilinin konuşmasının ardından Emin Özgün taraftarları sahneye çıkarak Başkan Özgün’ü tebrik ettiler. Başkan Özgün, tekrar mikrofonu alarak “Sevgilim eşime teşekkür ediyorum. Ben ona her zaman minnet borçluyum. “ dedi. Emin Özgün’ü tebrik edilirken 10 yıl marşı çaldı.
Cumhuriyet Halk Partisi’nin Artvin il merkezinde yaptığı önseçim şölen havasında geçti. Önseçime her kesimden olduğu kadar Artvin ilinde görev yapan basın mensupları da yoğun ilgi gösterdi. CHP adayını belirlerken seçmen, iktidar partisi, Milliyetçi Hareket Partisi ile Demokrat Parti’nin adaylarının ismini merak ediyor.  

Bu haber 71363 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Sedat VARAN-

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 25 )
SADECE HİZMET
Değerli Hemşehrilerimiz...Artvin'imiz de geçmiş yerel yönetimler tarafından bugüne dek yapılamamış,düşünülememiş ve hayal edilememiş hizmetleri Sn.Mehmet Kocatepe beyin sunacağına ve bu şehri marka şehir yapacağına dair kendilerine inancımız tamdır..Sn.Kocatepe beyin eliyle Artvinimiz marka şehir olur iken tüm hemşehrilerimiz şeffaflığın, adaletin ve sevginin bu güzel şehre nasıl hakim olduğuna yakinen şahit olacaklardır..İşte o gün bizim de en bahtiyar olduğumuz gün olacaktır.
 Barhallı Osman -- 06.01.2014 23:15
ARTIK HİZMET DİYELİM
İtibarın,sevginin ve hizmetin en güzeline layık pek değerli Artvinli hemşehrilerimiz. 2014 Yılı Artvinimiz de sevginin, dostluğun ve birlikteliğin tavan yaptığı yıl olsun. 2014 Yılı Artvin'imizin makus talihinin değişip aydınlık geleceğe atılan adımların başlangıç senesi olsun.2014 Yılı gönül verdiği şehre ve bu şehrin güzel insanlarına hizmet için yola çıkan, hizmet sunmak istediği şehri marka şehir yapmaya azmeden Sn.Mehmet Kocatepe beyde tüm hemşehrilerimizin karar kıldığı yıl olsun. İnşaallah alacağımız kararlar ülkemize ve milletimize hayırlı olsun
Osman KARAHAN -- 02.01.2014 12:39
yazık oldu artvin'e
artık her şey ortada önceki seçimde az fark vardı emin özgün kazandı;ama artık emin özgün fark yer artvinde,davranışlarıyla,yaptıklarıyla artık emin özgünle chp seçimi alamaz.ben seçmen olarak şimdiye kadar başka partiye oy vermeyen atatürk sevdalısı adam olara oy vermeyeceğim gibi çevremdeki insanlarada oy verdirmeyi düşünmüyorum,sebebi ise arıcılar birliği seçimidir katılanlar bilir,artık hopadan gelir necmi yazıcı oy verir!
 nahit ışık -- 03.12.2013 09:46
SEÇİMLER
Bir seçime girildi Artvin de,acımasız,kavgacı,kabalıkların yaşandığı süreç yaşattılar yarışanlar yarışanlara.İyi olmak,nezaket göstermek zarif olmak başlı başına devrimci bir tavırdır.İnsan kalma kararlığının bir göstergesidir.Mahsuni Şerifin dediği gibi"cahille muhabbeti keserek"sözünün içeriğini düşünüyorum da,cahillikten kastım,malum olduğu üzere,okumuş yazmış olmayan değil,gönül sahibi olmayan,sevmekten imtina eden,zerafeti,nezaketi tercih etmeyendir.Güzel söz söylemeye erinendir,kötü söze iltifat edendir.Güvenmekten ziyade şüphe etmeyi yeğleyendir.İnsanlığın nadiren göründüğü zamanlarda İnsanlık göstermek te devrimci bir cesaret ister.Haysiyetin az bulunduğu zamanlarda insan dik durduğu için enayi gibi hisseder kendini çünkü.Ülkenin sadece siyasi değil aynı zamanda ahlaki bir dönüşüme zorlandığı zamanlarda"baskı altında"olarak birbirimizden nefret etmemiz birbirimizden şüphe etmemiz iç acıtıyor... SAYGILARIMLA..AYLA ALBAYRAK
 AYLA ALBAYRAK -- 28.11.2013 20:10
faşist diktatör emin.
bu ön seçim miydi yoksa yerel seçimmi?sen ne hakla belediyenin işçilerini tehdit edip oy istersin.kimlere çimento,kömür,inşaat malzemesi dağıttın dağıttırdın, emin özgün.o paralar kimin kasasından çıktı.kimlere fatura kestirip belediyenin inşaatında kullanılmış gibi gösterdin.belediyeden ilçe başkanını kov,il başkanına hakaret et,il yönetimini tanıma,misafir gelen millet vekillerine ağza alınmayacak hakaretler et,seçimden bir gün önce Artvin de bir barı kapatıp 24 saat boyunca bedava içki dağıtıp hizmet alımındaki elemanlara oy vermezseniz pazartesi iş arayın de kimsin sen?yaptıklarına Artvin millet vekili nasıl göz yumuyor?sen bu gücü nerden kimlerden alıyorsun emin ağa...belediyenin parasını kendi ön seçiminde nasıl kullanırsın...yaptıklarının hesabını er yada geç vereceksin...bu seçim adil olmayan bir seçimdir...
chp sevdalısı -- 28.11.2013 01:59
koltuğa doymayanlar
Demokratlık yaygarası koparıp onlarca yıl koltuğu bırakmayanlar çekip giderler,olan Artvin halkına olacak.
 Ankara daki Artvinli -- 27.11.2013 17:10
Artvinde Yaşamayanlar Artvin'in Geleceği ile ilgil
Yav arkadaş adam kendisini Artvin sevdalısı diye yutturmaya kalkıyorya şaşıyorum vallahi bu nasıl bir Artvin Sevdalığıki istanbulda yaşıyor Artvine zerre kadar faydası yok yatırımı yok.Bununkisi çakma Artvin sevdalığı ikinci bir konu sen kendini ne zannediyorsun insanların hangi rumuzla girip ne yazıcaklarını sanamı sorucaklar.Artvin in işine burnunu sokma yol al git...Dışarda Artvinliyim deyip Artvin in ismini kullanarak her türlü işlerini yürüten senin gibi leri kınıyorum.
 Artvinli -- 25.11.2013 23:18
Seçimdir bu
Seçimdir bu, hizmet yarışının parti içinde olanıdır, önseçim. Kimse bibirine kızmasın. Başkana örgütten bir ikazdır. Yüzde 33 destek. Sayın kurt beklenenin üzerinde performans ve destek almıştır. Selim bey küsmeyecek, çalışacak, parti bayrağını taşıyacak. Chp nin yapacağı ilk iş sağ sol demeyecek artvin seçmeninin chpli olmayanında oyunu alacak saygıyı yaratacak ortam hazırlıyacak. Yapmazsa istemesekde artvin akp nin olacak. Gittimi gelmez belediye geriye.... Chp li değilim ama kaybetmesinide istemiyorum. Yeşil artvin'e selamlar...
 Önemli olan artvin -- 25.11.2013 21:32
ARTVİNLİYE YAKIŞIR YORUM YAPALIM
BEN İSTANBULDA YAŞAYAN BİR ARTVİN SEVDALISIYIM.MERAK EDEN BENİ ARTVİN DÜŞMANLARINA SORABİLİR.ÖN SEÇİM ARTVİN CHP ÖRGÜTÜNÜN İÇ SORUNUDUR. BENİ ÜZEN BURADA KOD ADI KULLANARAK YORUM YAPAN BAZI ARKADAŞLARIN ARTVİNLİ OLMADIKLARINI VE BAŞKA PARTİYE ÜYE OLUKLARINI BİLİYORUM. NASIL MI ? KOD İSMİDE KULLANSANIZ BUNU ÖĞRENMEK ARTIK GÜNÜMÜZ DE HİÇ ZOR DEĞİL. LÜTFEN BİRAZ DÜRÜST OLALIM.
 OSMAN TAVŞAN -- 25.11.2013 15:57
yazık oldu chp'ye
CHP benim oyumu da partiliğimi de şimdiden kaybetti. Kesinlikle CHP oy yok..!
 kamil -- 25.11.2013 15:36
Demokrasi
Bir başka parti oy vermeyi açık sayımı gizli başka merkezlerde yaparken eleştiri yapmayanlara şaşıyorum. Artvin üye bazlı ön seçimle gerçek bir olgunlukla demokrasi sınavı vermiştir. Üç adayda çok değerli her şeye layık insanlardır. Gün birlik olma günü Yücel Kurt beyin olgunluğunu takdir ediyorum. Bu seçmen onuda layik olduğu yere getirecektir. Emin beye başarılar diliyorum.
 Hasan -- 25.11.2013 10:55

inşallah ak ellere işi bilenlere teslim edilecek bu defa Artvin....
  -- 25.11.2013 10:54
Beni kaybettin chp ne demek?
Aday bu olursa chp ye oy veririm bu olmazsa beni kaybettin chp demek bir insanın siyesi duruşunu hemen belli eden bir kelimedir. pek güven olunacak adam olmadığını ortaya koyar.zaten bu günkü palazlanmış cumhuriyet duşmanı olan insanlarında iştahını kabartan sözler bunlar.Artvin aday adaylarının hepsi iyi insanlar bu artvin için yarıştır hepsine teşekkürler. Yaşar Temur Rize-den
 Yaşar Temur -- 25.11.2013 10:09
Yazıklar Olsun Rantcı CHP lilere
Yazıklar olsun artvine rantcı koltuk sevdalısı artvinlilere artvin sizin sevdanız değil rantınız olmuş sonunda el ele verip artvinide akp'ye kaptırdınızya bakalım emin özgün geçen seçimde 100 küsür oyla kazandığı artvini şimdi nasıl kazanacak yazık oldu yücel kurta yazık oldu selim bilgine birilerinin oyununa geldiler ben bir chp'li olarak kesinlikle emin özgüne oy vermiycem ve çevreme verdiymiycem hayırlı uğurlu olsun akp'ye artvinimiz...
artvinli 008 -- 25.11.2013 09:04

bu sonuç için tek bir şey söylenir.Sandığa saygı duymak .Demokrasi bu demek.
 partisiz bir vatandaş -- 24.11.2013 20:51
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com