SANDIKTAN EMİN ÖZGÜN ÇIKTI

23.11.2013
Aylardır süren önseçim maratonu CHP Artvin örgütünde sona erdi. CHP’nin Artvin Belediye Başkan Adayı 3 dönemdir Artvin Belediye Başkanlığı görevini yürüten Emin Özgün oldu. CHP’li üyeler adayını belirlemek için yapılan önseçimde Emin Özgün’e onay verdiler. .

 

969 kayıtlı üyeden 897 kişi oy kullandı. Sayım sonuçlarına göre 15 oy geçersiz olurken sandıktan birinci çıkan mevcut Belediye Başkanı Emin Özgün, kullanılan geçerli oyların 339’unu alarak Cumhuriyet Halk Partisi’nin Artvin Belediye Başkanı Adayı oldu. Emin Özgün 4. kez Artvin’i yönetmeye talip oldu. Aday adaylarından Ali Yücel Kurt, 15 yıldır Artvin Belediye Başkanlığını yapan güçlü rakibinin arkasından 319 oy alarak 2. oldu. Aday adaylarından eski İl Başkanı Selim Bilgin ise 224 oyda kaldı.
Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezinde yapılan önseçime CHP’li üyeler yoğun ilgi gösterdi.
Cumhuriyet Halk Partisi’nden Artvin Belediye Başkan Adayı olmak için eski Artvin İl Başkanı Selim Bilgin ilk aday adaylığını açıklayan isim olmuştu. Ardından işadamı CHP eski Merkez İlçe Başkanı Ali Yücel Kurt adaylığını açıklamıştı. 3 Dönem Artvin Belediye Başkanlığı yapan Emin Özgün ise son anda adaylığını açıklayarak seçim yarışını kızıştırdı.
23 Kasım Cumartesi günü yapılan önseçime CHP Genel Merkezi tarafından Samsun Milletvekili İhsan Kalkavan görevlendirildi. CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan da bir haftadır önseçim nedeniyle Artvin’de bulunuyor.
Artvin Belediye Başkanlığı için üyelerinin önüne sandık koyan CHP Artvin İl Örgütü, Artvin siyasi tarihinde geçtiğimiz dönem milletvekilliği seçimlerinden sonra ilk kez belediye başkan adayını belirlemek için delegelere değil üyelerine ‘belediye başkan adayı kim olsun?’ diye sordu.
Sabah 8’de başlayan oy kullanma işlemi akşam 5’te sona erdi. CHP Merkez ilçeye kayıtlı 969 üyeden 897’si oy kullandı. Kültür Merkezinin üst katında bulunan salonunda 4 sandıkta oy veren üyeler, sandıkların saat 5’te kapanmasının ardından sinema salonuna inerek sandıkların gelmesini beklediler. Sandıkların sinema salonu sahnesine getirilmesinin ardından salonda  nefesler adeta tutuldu ve sandıklar açılmaya başladı. Dışarıdan gelen vatandaşlarla birlikte sinema salonu hınca hınç doldu. Sayım sonuçların izlemeye gelen birçok vatandaş da sayımları pür dikkat izledi.
Oy sayımını Samsun Milletvekili sandık görevlilerine izleyicilerin huzurunda açtırarak tasnif yaptırdı ardından oyların sayımını gerçekleştirdi.  
EMİN ÖZGÜN SAHNEYE ÇIKARAK GÖZETMEN MİLLETVEKİLİNİN ELİNDEN MİKROFONU ALDI.
Cumhuriyet Halk Partisi içindeki aile içi yarış sona erdi. Yapılan önseçime giren 3 aday adayı arasından Emin Özgün CHP’li üyelerin tercihi oldu.
Sandıkların açılmasını ardından sandıktan birinci çıkan ve 15 yıldır Artvin Belediye Başkanlığını yapan Emin Özgün sahneye çıkarak CHP Samsun Milletvekili İhsan Kalkavan’ın masasındaki mikrofonu alarak bir konuşma yaptı.
Emin Özgün; “Buraya Kadir Topbaş’lar, Tayyip Erdoğan’lar, Faruk Çelik’ler geldi belediyeyi alamadılar. Onları diz çökerttik” diyerek başladığı konuşmasında: “Lütfen beni bağışlayın aslında ben aday olmayacaktım. Böylesine güzel seçim olur mu? Hepimiz eşit oy atıldı. Başarımız sonsuz olsun. El el, gönül gönüle, yürek yüreğe buradan çıkacağız. “ diyerek CHP’lilere teşekkür etti.
Milletvekili Uğur Bayraktutan sahneye diğer adayları çağırdı. Salonda bulunan Ali Yücel Kurt sahneye çıktı. Selim Bilgin ise salonda yoktu.  
Aday Adayı Ali Yücel Kurt da bir konuşma yaptı.
Konuşmasında:”Partimizde bir değişim vardı. Aldığımız oya bakarsak partimiz bir değişim istiyordu. Ama bu değişim arzusunu yönlendiremedik. Demek ki siyasette bu kadar ince ve gizli bir ayrıntı oluyor. Bir şey itiraf edeyim ki biz iktidara karşı mücadele ettik. 15 yıldır belediye başkanına karşı mücadele ettik. Hepinize saygılar sunuyorum. Bana aday adaylığım sürecinde 70-80 kişi yardımcı oldu. Onları kutluyorum. 30 Mart’a kadar mücadeleye devam iyi akşamlar diliyorum.” dedi.
Daha sonra Artvin Milletvekili Uğur Bayratutan da yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “2-3 akşam evvel sevgili Ali Yücel Kurt’un yaptığı tanıtım toplantısında bir laf dedim. Ali Yücel Kurt,Hilmi Kurt’un oğludur. Gerçek bir CHP’lidir.
Biz bugün buradan düğün bayram havasında çıkacağız. Bu ona oy verdi şu buna o verdi olmayacak. Bunları kapatacağız. Bizi birbirimize bağlayan Cumhuriyet Halk Partisi’dir. Sevgili Emin Özgün’e başarılar diliyorum. Artık kervan yola çıkmıştır. 30 Mart akşamı düğünü burada değil Atatürk Anıtı önünde yapacağız. İyi ki Artvinliyiz. İyi ki Cumhuriyet Halk Partiliyiz.” dedi.  
Milletvekilinin konuşmasının ardından Emin Özgün taraftarları sahneye çıkarak Başkan Özgün’ü tebrik ettiler. Başkan Özgün, tekrar mikrofonu alarak “Sevgilim eşime teşekkür ediyorum. Ben ona her zaman minnet borçluyum. “ dedi. Emin Özgün’ü tebrik edilirken 10 yıl marşı çaldı.
Cumhuriyet Halk Partisi’nin Artvin il merkezinde yaptığı önseçim şölen havasında geçti. Önseçime her kesimden olduğu kadar Artvin ilinde görev yapan basın mensupları da yoğun ilgi gösterdi. CHP adayını belirlerken seçmen, iktidar partisi, Milliyetçi Hareket Partisi ile Demokrat Parti’nin adaylarının ismini merak ediyor.  

Bu haber 70867 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Sedat VARAN-