18.11.2013
AK PARTİ DAMAR BELDE BAŞKANI ATAMAN VE BELEDİYE MECLİS ÜYELERİ BELEDİYESİNİN KAPATILMASINI PROTETO EDEREK AK PARTİ’DEN İSTİFA ETİLER Damar AK Parti Belde Başkanı Erhan Ataman ve Damar Belediye Meclis Üyeleri Damar Beldesi’nin kapatılmasını protesto ederek istifalarını verdi.

 

Bugüne kadar kapatılmama umudu taşıdıklarını, ancak şu ana kadar hükümetin kendilerini umutlandıracak herhangi bir adım atmamasını protesto ettiklerini dile getirdiler.  Damar Belde Belediye Meclis Üyeleri Şuayip Atalay, Ahmet Bayrak, Yusuf Cemal Çoban, Fikri Erdoğan, Cemal Yılmaztürk ve Kazım Dinç AK Parti’den istifa ederek bağımsız oldular.
İSTİFA DİLEKÇESİNİ TOPLUCA İMZALADILAR
AK Parti Belde Başkanı Erhan Ataman ve Meclis Üyeleri istifa dilekçelerinde şu ifadelere yer verdiler: 6360 sayılı Yasanın çıkması sebebiyle Beldemiz kapanmaktadır. Her ne kadar partimizin yetkili organlarına anlatmaya çalıştıysak da bu konuda sesimizi duyuramadık. Haksız yere belediyenin kapanmasını vatandaşlara anlatamıyoruz.
 Bu nedenle yoğun bir şekilde üzerimizde baskı oluşmaktadır. Meclis Üyeleri olarak partimizden istifa edip bu yanlışlığa ortak olmak istemiyoruz. Aşağıda isimleri yazlı olan meclis üyelerimizin partinizden istifasını kabul edilmesini arz ederiz. “
DAMAR BELDESİ’NİN KAPANMAININ HİÇ BİR MANTKLI İZAHI OLAMAZ
Damar Belde Belediye Başkanı Yaşar İnal, Damar Belediyesi’nin kapatılmasının hiçbir mantıklı açıklamasının olamayacağını, Damar Beldesi’ne benzeyen, şartları ve durumu aynı olan ikinci bir belde adının söylenemeyeceğini, bu kararın yeniden gözden geçirilmesi için hukuki girişimlerinin bulunduğunu, davanın devam ettiğini belirterek çok önemli açıklamalarda bulundu.
Damar Belde Belediye Başkanı Yaşar İnal Damar’da yaşanan toplu istifaların ardından yaptığı açılamada, bugüne kadar hukuki yönden olsun, siyasi yönden olsun  1 yılı aşkındır gece gündüz demeden  belde belediyesinin kapatılmaması gerektiğini bıkmadan anlattığını belirterek;
“BAŞBAKAN 2002’DE BARHAL’DA AK PARTİ BELDELERDEN
FIŞKIRACAK DEMİŞTİ ŞİMDİ BELDELERİ KAPATIYOR!
 “ 6360 Sayılı yasa çıktığında kapanacak 559 belde arasında bizde vardık. O günden sonra biz beldenin kapanmaması için yoğun bir çalışma başlattık. 1 yıldır da devam ediyor. Ankara su yolu oldu. Sayın başbakanın dışında herkesle görüştüm. Ama Başbakanla görüşmek mümkün olmadı. Kiminle görüştüysem iki elini yana açarak kendisinin etkisiz ve yetkisiz olduğunu söyledi. Yani bu beni çok üzmüştür. Ak Parti Yusufeli’nde kuruldu. Kuruluş esnasında Başbakan şunu söylemişti; “Biz Beldelerden fışkıracağız!” demişti. Bugün bu beldeleri ortadan kaldırmak, kapatmak o günkü söz ile ne kadar da çelişiyor.
 Bakın şunu peşinen söyleyeyim; Başbakan bir konuşmasında Belde Belediye başkanlarının kendi koltukların için karşı çıktığını söyledi. Belediyemiz kapatılmasın, ben asla aday derhal şimdi bile istifa ederim. Çünkü ben belediye başkanı iken belediyemiz kapanırsa çocuklarımız, torunlarımız bizi ömür boyu yargılayacaklar. Niğde Altunhisar ilçesi Yakacık Beldesi Belediye Başkanı  Bayram Sağlam bir toplantıda anısını anlatmıştı. 50 yıl önce dedesi bir yanlış karara imza atmış. Vatandaş hele bunu konuşuyormuş. Falan başkanın  torunu diye sesleniliyormuş!.
DAMAR BELDESİ 1969 YILINDA KURULMUŞTUR
Bugün Ak Parti Belde Başkanı Erhan Ataman ve Ak parti Belediye Meclis Üyeleri toplu halde istifa ettiler. Bu bizim hükümetimize karşı bir uyarıdır. Protestomuzun ilk aşamasıdır. Herhangi bir gelişme olmazsa bu ayın sonunda bende istifa edeceğim. Çünkü böylesine büyük bir vebalin altına asla imza atmam. Ben hala umudumu koruyorum. Çünkü bu belde 1969 yılında kurulmuş bir beldedir Barhal’da Ak Parti Beldelerden fışkıracak diyen sayın Başbakan şimdi beldelerimizi kapatıyor. Şunu da eklemeliyim. Kapatılması gerek beldeler yok mu? Var tabii ki. Ama Artvin’deki beldelere bakın. Hepsi merkezden uzaktır. Bugün bir hasta vardı. Ambulansımızla hastaneye gönderdik. Burada belediye kapandıktan sonra vatandaşın devlet ile olan tüm bağları kopuyor.
BELDE BELEDİYESİ KAPANDIĞINDA HİÇ BİR KURUM KALMIYOR
Devlet eli tutacağı tek bir kurum kalmıyor. Ne bankamız var, ne hastanemiz var. Damar’a belde belediyesi kapanırsa vatandaş burada duramaz. Şimdi buraları İl Özel İdaresi’ne verecekler. Ben gece geç saatlerde bir arıza oluştuğunda hizmetimi yaparım. Çünkü burada bir seçilmiş olmanın verdiği anlayış var. Bizim için mesai kavramı yoktur. Burada her gün dinamit atılıyor. Sularımız çabuk arızalanıyor. Devlet memurunu saat 17.00’den sonra bulabilir misiniz?
 Sonra başka önemli bir şeyi, daha söyleyeceğim; Damar Beldesi’nde bulunan Fabrika dünyanın en büyük Bakır Fabrikasından birisidir. Belki de en büyüğü. Burada yılda üretilen değer milyarlarca TL’dir. Hani kapatılma nedeni eğer ekonomik nedenlerden ise, bu bize uymuyor. Kaldı ki Nüfus konusuna gelirsek; Cumhurbaşkanımız kararı onayladığında 2012 sonu 2013 başlarında beldenin nüfusu 2 binin üstündeydi.  2003 kişiydi. Ama burada garip bir şey yapıldı. Yasayı geriye doğru işleterek 2011 yılındaki sayıyı baz aldılar. Ben bu noktadan çıkarak umudumu korumaya devam ediyorum.
 Damar beldesi bağrında maden işletmeciliği gibi dünyanın en ağır sanayisini barındırıyor. Çevre kirliğinden tutun da maden işletmeciliğinin gürültüsünden, tozuna kadar tüm olumsuzlukları buradaki yöre halkı ve belde yaşayanları yaşıyor. O halde bunca yaşananlara karşın belde olarak kalmak en doğal hakkımızdır.
 BÜYÜKŞEHİR YASASASI ENTERESAN
Büyükşehir yasası çıkıyor. Deniyor ki; Burada hizmeti Büyükşehir belediyeleri yapacak. Yani belediyelere güven tam. Bizim gibi küçük yerlerde ise Özel İdareye devrediliyor. Demek isteniyor ki; “Siz bu hizmeti beceremiyorsunuz,  Belediyeleri kapatıp, buraları il Özel İdaresi’ne vereceğim. Bu büyük bir çelişki değil mi? Damar Beldesi’nin devlete yük olmadan yaşayabileceğini herkes biliyor. Eğer bu beldeler maddi nedenlerden dolayı kapatılıyorsa, bu da bize uymuyor. Sonra devletin görevi vatandaşa hizmet etmek değil mi? Nerde kaldı sosyal devlet anlayışı?
 Beldelerin kapatılması, köylerle birlikte şehre akması anlamına geliyor. Devlet burada daha büyük zorluklarla karşılaşıyor. Beldeler sayesinde belli bir nüfus köylerde, beldelerde yaşamaktadır. Birçok insan şehre gittiğinden yaşayamıyor, hastalanıyor. Biz, nüfusu burada tuttuğumuz için ödül beklerken beldemizin kapatılmasını inanın anlayamıyorum. Buna mantıklı hiçbir cevap verilemez bir kere daha tekrar ediyorum” dedi.
Ak Parti Belde Başkanıyla birlikte topluca İstifalarını  sunan ve  Ak parti’den istifa eden bağımsız Belediye Meclis üyeleri Başkan Yaşar İnal  ile birlikte Belediye önünde  fotoğraf çekindiler.
 

Bu haber 70556 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 27 )

AKP nin Artvine vereceği bir şey yok. Ancak alır vermesini bilmez. Oyların tamamını aldı. Sıra geldi altın madenini çıkarmaya. Soma da yaşanan iş cinayeti zamanla Artvinde de yaşanırsa şaşmayın.
 Musa BİLİR -- 20.05.2014 20:10

Başkan kötü olmuş veya niye yaptın diyen yok iki dönemde önceki belediye hizmetlerin üzerine bunları başarı göruyorsan evvallah yalnız yaşın itibarıyla sen hatırlamazsın 40-50 sene önce standart ölçulerde agarada futbol sahası vardı park desen memleketimiz olduğu gibi park
 Ali Osman Uzun -- 25.11.2013 09:24

ben bugüne kadar hiçkimseye kötü niyetle yaklaşmadım beni sevenede sevmiyenede aynı hızmeti yapdım siz bir okusanız yazdığınız yazıyı iyiki park halı saha yapmışsınız diyeceğinize bu memlekette daha önceleri yapılması gerekenleri biz yapdık sadece teşekkür istemiyorum yapamadıklarımızı söyleyinde bilelim
 başkan -- 24.11.2013 23:12
Tatil
Yaşar Başkan şu yazdığın "yazin gelip her şeyi belediyeye yaptıracaklar kışın gidecekler" yazını bir kaç kez oku ve bir düşün,dişardada olsak arası yurdumuz cenazemiz oraya gelecek,Başkan olarak daha fazla gelin demen gerekmezmi,neyse bizde bir laf var aramızda kurali çocuklar var.Onun için bahara gelince bu konuda uzun uzun söhbetimiz olacak.
 Ali Osaman Uzun -- 21.11.2013 14:26
SON DAKİKA
ALDIĞIMIZ BİLGİYE GÖRE İÇERİSİNDE DAMARIN DA OLDUĞU 21 BELDENİN DURUMU TEKRAR DEĞERLENDİRMEYE ALINACAĞI BİLGİSİNE ULAŞTIK.
METİN MERTTÜRK -- 20.11.2013 20:17
Damar Beldemiz
Yaşar Başkan yazıma biraz incilmiş gibi hissediiyorum ama bazı şeylerin olmaması veya yapılmaması veya kötü yönetilmesi gibi tenkitlerin hemen şahsına almamanı dilerim.Biliyorsunki tek başına bir şeyler olmuyor.Ordaki geri gidişin devletin veya iktidarın da etkisi büyük bunları sen yaşadın ifade edemezsen bile böyle düşünenlere hak ver.
 Ali Osman Uzun -- 20.11.2013 14:18
Nufus kaydı
Sayın Başkan ufak tefek tenkitleri hemen kötü bir maanada almaman gerekir.Nufus kaydı konusunda her zaman hazır olduk yılını hatırlamıyorum ama meclis uyeleri Ankaraya gelince ilk kaydımı verenlerdenim.Bir yaşça büyüğün olarak ne talepte veya desdek talebinde bulundunda yapmadım .Yazın gelince evet belediye ye ihtiyacımız oluyor tabi bu yazda oldu sağolun ama bunu orda ailemin olduğu yaşadığını biliyorsun ha o işi ankarada oturan olarak bana yapılmış gibi düşünülüyorsa bedelini de ödemeye hazırım.
 Ali Osman Uzun -- 20.11.2013 14:07

arkadaşlara sormak lazım acaba damara fabrikamı yapmamız gerekir insanlar bizleri sevmek zorunda değil ama saygı göstermeleri lazım çünki biz bizi sevenede sevmeyenede saygı gösteriyoruz
 yaşar inal -- 20.11.2013 12:22

arkadaşlar memlekette yaşamadıkları için yolların son durumunuda bilmiyorlar dışardan sadece gazel okuyorlar
 yaşar inal -- 20.11.2013 12:19

aliosman beye sormak lazım kötü yönetiliyor derken ankaradan karar vereceklerine damarlı olarak nufuslarını buraya aldırdılarmı malesef sadece yazın gelip herşeyi belediyeye yaptıracaklar kışın gidecekler nufuslarıda burda olmayacak sadece bunlara ben gülerim
 yaşar inal -- 20.11.2013 12:16

erol kardeşime sormak isterim peşkeş nasıl çekilir ben bilmem ama o iyi bilir
 yaşar inal -- 20.11.2013 11:54

nufus çalışmasını şimdiye kadar niye yapılmadı diyen arkadaşa sormak lazım onun nufus kayıdı damardamı
 yaşar inal -- 20.11.2013 11:53

bu süreçde basın mensupları yanımızda mücadele etti bu konuda onlara teşekkür ederim daha herşey bitmedi sonuna kadar mücadele edeceğiz
 yaşar inal -- 20.11.2013 11:50

şu tenkit eden arkadaşları merak ediyorum sadece iftira atarak onu bunu cuçluyarak ne kazandıklarıı merak ediyorum acaba bu mücadelede ne kadar yanımızda bulundular
 belediye başkanı -- 20.11.2013 11:48
Sahipsiz Damar
Sayın Metin Merttürk Damara ve Damar Belediye Başkanına bu kadar sahip çıkmana bir damarlı olarak teşekkür ederim.Ancak bana şu konuda cevap vermeni isterim belediye meclisi belediyenin kapanacağını bildikleri halde karar alıp murgul ilçesine bağlanma kararı neden almadılar.Şimdi özel idareye devrolunca nasıl hizmet gelecek.Birde Belediye 2 dönemde damarda ne gibi hizmet yaptı benim gördüğüm bir park birde halı saha (çöp vs zaten asıl görevi)umarım damar köyunun yollarını görmüşsünüzdur.Birde rant diyorsun orda en büyük rant cengiz inşaat başka kim ne rant elde edebilir.Damarda rantlık ne varkı ama damarımızın kötü yönetilmesi ve belediyenin el birliği köy statüsüne kavuşacak
 Ali Osman Uzun -- 20.11.2013 09:06
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com