18.11.2013
AK PARTİ DAMAR BELDE BAŞKANI ATAMAN VE BELEDİYE MECLİS ÜYELERİ BELEDİYESİNİN KAPATILMASINI PROTETO EDEREK AK PARTİ’DEN İSTİFA ETİLER Damar AK Parti Belde Başkanı Erhan Ataman ve Damar Belediye Meclis Üyeleri Damar Beldesi’nin kapatılmasını protesto ederek istifalarını verdi.

 

Bugüne kadar kapatılmama umudu taşıdıklarını, ancak şu ana kadar hükümetin kendilerini umutlandıracak herhangi bir adım atmamasını protesto ettiklerini dile getirdiler.  Damar Belde Belediye Meclis Üyeleri Şuayip Atalay, Ahmet Bayrak, Yusuf Cemal Çoban, Fikri Erdoğan, Cemal Yılmaztürk ve Kazım Dinç AK Parti’den istifa ederek bağımsız oldular.
İSTİFA DİLEKÇESİNİ TOPLUCA İMZALADILAR
AK Parti Belde Başkanı Erhan Ataman ve Meclis Üyeleri istifa dilekçelerinde şu ifadelere yer verdiler: 6360 sayılı Yasanın çıkması sebebiyle Beldemiz kapanmaktadır. Her ne kadar partimizin yetkili organlarına anlatmaya çalıştıysak da bu konuda sesimizi duyuramadık. Haksız yere belediyenin kapanmasını vatandaşlara anlatamıyoruz.
 Bu nedenle yoğun bir şekilde üzerimizde baskı oluşmaktadır. Meclis Üyeleri olarak partimizden istifa edip bu yanlışlığa ortak olmak istemiyoruz. Aşağıda isimleri yazlı olan meclis üyelerimizin partinizden istifasını kabul edilmesini arz ederiz. “
DAMAR BELDESİ’NİN KAPANMAININ HİÇ BİR MANTKLI İZAHI OLAMAZ
Damar Belde Belediye Başkanı Yaşar İnal, Damar Belediyesi’nin kapatılmasının hiçbir mantıklı açıklamasının olamayacağını, Damar Beldesi’ne benzeyen, şartları ve durumu aynı olan ikinci bir belde adının söylenemeyeceğini, bu kararın yeniden gözden geçirilmesi için hukuki girişimlerinin bulunduğunu, davanın devam ettiğini belirterek çok önemli açıklamalarda bulundu.
Damar Belde Belediye Başkanı Yaşar İnal Damar’da yaşanan toplu istifaların ardından yaptığı açılamada, bugüne kadar hukuki yönden olsun, siyasi yönden olsun  1 yılı aşkındır gece gündüz demeden  belde belediyesinin kapatılmaması gerektiğini bıkmadan anlattığını belirterek;
“BAŞBAKAN 2002’DE BARHAL’DA AK PARTİ BELDELERDEN
FIŞKIRACAK DEMİŞTİ ŞİMDİ BELDELERİ KAPATIYOR!
 “ 6360 Sayılı yasa çıktığında kapanacak 559 belde arasında bizde vardık. O günden sonra biz beldenin kapanmaması için yoğun bir çalışma başlattık. 1 yıldır da devam ediyor. Ankara su yolu oldu. Sayın başbakanın dışında herkesle görüştüm. Ama Başbakanla görüşmek mümkün olmadı. Kiminle görüştüysem iki elini yana açarak kendisinin etkisiz ve yetkisiz olduğunu söyledi. Yani bu beni çok üzmüştür. Ak Parti Yusufeli’nde kuruldu. Kuruluş esnasında Başbakan şunu söylemişti; “Biz Beldelerden fışkıracağız!” demişti. Bugün bu beldeleri ortadan kaldırmak, kapatmak o günkü söz ile ne kadar da çelişiyor.
 Bakın şunu peşinen söyleyeyim; Başbakan bir konuşmasında Belde Belediye başkanlarının kendi koltukların için karşı çıktığını söyledi. Belediyemiz kapatılmasın, ben asla aday derhal şimdi bile istifa ederim. Çünkü ben belediye başkanı iken belediyemiz kapanırsa çocuklarımız, torunlarımız bizi ömür boyu yargılayacaklar. Niğde Altunhisar ilçesi Yakacık Beldesi Belediye Başkanı  Bayram Sağlam bir toplantıda anısını anlatmıştı. 50 yıl önce dedesi bir yanlış karara imza atmış. Vatandaş hele bunu konuşuyormuş. Falan başkanın  torunu diye sesleniliyormuş!.
DAMAR BELDESİ 1969 YILINDA KURULMUŞTUR
Bugün Ak Parti Belde Başkanı Erhan Ataman ve Ak parti Belediye Meclis Üyeleri toplu halde istifa ettiler. Bu bizim hükümetimize karşı bir uyarıdır. Protestomuzun ilk aşamasıdır. Herhangi bir gelişme olmazsa bu ayın sonunda bende istifa edeceğim. Çünkü böylesine büyük bir vebalin altına asla imza atmam. Ben hala umudumu koruyorum. Çünkü bu belde 1969 yılında kurulmuş bir beldedir Barhal’da Ak Parti Beldelerden fışkıracak diyen sayın Başbakan şimdi beldelerimizi kapatıyor. Şunu da eklemeliyim. Kapatılması gerek beldeler yok mu? Var tabii ki. Ama Artvin’deki beldelere bakın. Hepsi merkezden uzaktır. Bugün bir hasta vardı. Ambulansımızla hastaneye gönderdik. Burada belediye kapandıktan sonra vatandaşın devlet ile olan tüm bağları kopuyor.
BELDE BELEDİYESİ KAPANDIĞINDA HİÇ BİR KURUM KALMIYOR
Devlet eli tutacağı tek bir kurum kalmıyor. Ne bankamız var, ne hastanemiz var. Damar’a belde belediyesi kapanırsa vatandaş burada duramaz. Şimdi buraları İl Özel İdaresi’ne verecekler. Ben gece geç saatlerde bir arıza oluştuğunda hizmetimi yaparım. Çünkü burada bir seçilmiş olmanın verdiği anlayış var. Bizim için mesai kavramı yoktur. Burada her gün dinamit atılıyor. Sularımız çabuk arızalanıyor. Devlet memurunu saat 17.00’den sonra bulabilir misiniz?
 Sonra başka önemli bir şeyi, daha söyleyeceğim; Damar Beldesi’nde bulunan Fabrika dünyanın en büyük Bakır Fabrikasından birisidir. Belki de en büyüğü. Burada yılda üretilen değer milyarlarca TL’dir. Hani kapatılma nedeni eğer ekonomik nedenlerden ise, bu bize uymuyor. Kaldı ki Nüfus konusuna gelirsek; Cumhurbaşkanımız kararı onayladığında 2012 sonu 2013 başlarında beldenin nüfusu 2 binin üstündeydi.  2003 kişiydi. Ama burada garip bir şey yapıldı. Yasayı geriye doğru işleterek 2011 yılındaki sayıyı baz aldılar. Ben bu noktadan çıkarak umudumu korumaya devam ediyorum.
 Damar beldesi bağrında maden işletmeciliği gibi dünyanın en ağır sanayisini barındırıyor. Çevre kirliğinden tutun da maden işletmeciliğinin gürültüsünden, tozuna kadar tüm olumsuzlukları buradaki yöre halkı ve belde yaşayanları yaşıyor. O halde bunca yaşananlara karşın belde olarak kalmak en doğal hakkımızdır.
 BÜYÜKŞEHİR YASASASI ENTERESAN
Büyükşehir yasası çıkıyor. Deniyor ki; Burada hizmeti Büyükşehir belediyeleri yapacak. Yani belediyelere güven tam. Bizim gibi küçük yerlerde ise Özel İdareye devrediliyor. Demek isteniyor ki; “Siz bu hizmeti beceremiyorsunuz,  Belediyeleri kapatıp, buraları il Özel İdaresi’ne vereceğim. Bu büyük bir çelişki değil mi? Damar Beldesi’nin devlete yük olmadan yaşayabileceğini herkes biliyor. Eğer bu beldeler maddi nedenlerden dolayı kapatılıyorsa, bu da bize uymuyor. Sonra devletin görevi vatandaşa hizmet etmek değil mi? Nerde kaldı sosyal devlet anlayışı?
 Beldelerin kapatılması, köylerle birlikte şehre akması anlamına geliyor. Devlet burada daha büyük zorluklarla karşılaşıyor. Beldeler sayesinde belli bir nüfus köylerde, beldelerde yaşamaktadır. Birçok insan şehre gittiğinden yaşayamıyor, hastalanıyor. Biz, nüfusu burada tuttuğumuz için ödül beklerken beldemizin kapatılmasını inanın anlayamıyorum. Buna mantıklı hiçbir cevap verilemez bir kere daha tekrar ediyorum” dedi.
Ak Parti Belde Başkanıyla birlikte topluca İstifalarını  sunan ve  Ak parti’den istifa eden bağımsız Belediye Meclis üyeleri Başkan Yaşar İnal  ile birlikte Belediye önünde  fotoğraf çekindiler.
 

Bu haber 70592 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 27 )
08 HABER HABER NEREDE ORDADIR
ben Murgul muhabiri olarak yasal süreç içerisinde sayın başkanla haber takibi yaptım. zamansız yapılacak haber davayı etkilememesi için başkanın ricasıyla beklettik ben şahidim başkan canla başla mücadele verdi ama olmadı. belediye meclis üyelerinin partiden istifası çıkan sonuca tepki amaçlıdır haklı haksız kamoyu karar verecektir. ancak bu süreçte yaşar başkan yalnız kalmıştır tek tabanca mücadele verdi kimsenin onu eleştirme hakkı olduğuna inanmıyorum.
 metin merttürk -- 20.11.2013 00:22
rant
o belediye meclis üyeleri belediye kapandı diye istifa edecekleri yerine, hizmet edemediklerinde istifa etselerdi daha iyi olurdu. bir kaç ay önce damara çıktığımda görmüştüm bir belediyenin ilçeyle bağlantı yolu bu kadar mı berbat olurdu. şimdi ağlama zamanı değil...
 yasin -- 19.11.2013 18:27
damar beldesi
şimdi istifa etmeni anlamıyoktur geçkaldınız yonetımdekıler ama okadarda onemlıdeyıl memlekette parti çok isteyen istedıyıne gıde bılır damarı peşkeş çektiler şimdıde istifa edıyolar oyle kolaydeyıl hesabinida verecekler
 erol ergün -- 19.11.2013 13:44
damar beldesi
tayıp erdoğan memlekette satmadıyı kapatmadıyı yer birakmadı murgul ilçe akparti yonetımıne seslenıyorum herkez menfaatı icabi yapmadıkları rezilik kalmadı nezamanakadar devam edecek bu anlayış yazıklar olsun damar eleleverecektır
 erol ergün -- 19.11.2013 13:22
DAMAR YANLIZ KALDI
Ümitliydik kapanmaz diye ama kanun ne diyorsa o olur bizler kanuna itiraz etmiyoruz ama damarın madenini dünya biliyordu bu bizlere zülüm oldu.Hayırlısı olur belki
 OSMAN ARICI -- 19.11.2013 09:25

08 haber damara birkaçkez geldi. ben niçin geldigini biliyorum. bu belediye 2008 de çikan kanunla tum bede belediyeleri gibi nufusu az oldugu için kapatiliyodu ancak 2009 seçimleri yakin tarihli oldugu için anayasa mahkemesi yürütmeyi durdurma karari aldi ve tum beldeler 2009 da seçime girdiler.2014 teki srçimlerde bu beldelerin nufuslari 200 in altinda kalirsa kapanacaklari muhtemeldi.yasa 2011 nufusunu baz aliyor. simdi damarda750 elektrik abonesi vardi çikan nufus ise1050 yani 750 yi iki kisilik aileden hesabesen bile 1500 eder. kaldiki bir aile ortalama 4 nufustur. damar daki yetkililer damarda oturanlari bile kontral edip damar nufusunda gösteremedikleri ortadadir. simdi demezlermi adama üç yil boyunca kendi beldendeki oturanlari neden damar nufusunda gösteremedin diye . simdi suçlu kim. kim görevini ihmal etmis. takdirinize birakiyorum
  -- 19.11.2013 00:45

08 haber damara birkaçkez geldi. ben niçin geldigini biliyorum. bu belediye 2008 de çikan kanunla tum bede belediyeleri gibi nufusu az oldugu için kapatiliyodu ancak 2009 seçimleri yakin tarihli oldugu için anayasa mahkemesi yürütmeyi durdurma karari aldi ve tum beldeler 2009 da seçime girdiler.2014 teki srçimlerde bu beldelerin nufuslari 200 in altinda kalirsa kapanacaklari muhtemeldi.yasa 2011 nufusunu baz aliyor. simdi damarda750 elektrik abonesi vardi çikan nufus ise1050 yani 750 yi iki kisilik aileden hesabesen bile 1500 eder. kaldiki bir aile ortalama 4 nufustur. damar daki yetkililer damarda oturanlari bile kontral edip damar nufusunda gösteremedikleri ortadadir. simdi demezlermi adama üç yol boyunca kendi beldendeki oturanlari neden damar nufusunda gösteremedin diye . simdi suçlu kim. kim görevini ihmal etmis. takdirinize birakiyorum . üç yil fa kendi beldende oturanlari neden nufusunda gösteremedin diye.
  -- 19.11.2013 00:45
TAHTALI bey !.......
Sn.Tahtalı,siz en az bir yıl Maden'de yaşamanın zorluklarını bir tadın evvela...Yorumunuz da "sonuçta ben siyasetçi değilim ama" diyorsunuz lakin parti sözcüsü gibisiniz maşallah...Hani derler ya "ele verir talkımı,kendi yutar salkımı" misali..Saygılar Damar'a....
Bilgin Bağdat  -- 18.11.2013 23:40
sizleri değerlendiririz.
sizleri değerlendiririz diyorlar.Akplilere şunu anlatamadık.Bizler görev istemiyoruz.Bizler beldelerin devamını istiyoruz.Al görevini başına çal.Aylardır Ankaralarda otel köşelerinde isfar ettiniz.Ümit tacirliği yaptınız.Şimdi gidin beldenize yapacak birşey yok kapatıldınız diyeceksiniz. Yüreğiniz varsa o insanların gözünün içine bakarak sizler söyleyin.Hukuksuz olarak belediyeniz, yılların birikimi elinizden aldık deyin. Damar belediyesi meclis üyelerini kutluyorum. Bu kötülüğe kayıtsız kalmamışlar ve ortak olmadıkları için yürekli insanları kutluyorum.
 nurettin celep -- 18.11.2013 23:34
damar beledıyesı
sayın mıthat tahtalı.tabı rahatsın senın beledıyen kapanmadı.sen ı DYP den ıyı tanırım.şindi hangı menfaatın için bu kadar rahat konuşuyon.sen hiç DAMARA gelıp damarın halını grdunmu.çıkar gozluklerınıde gel mısafr ol damarın halını gor.ondan sonra sıyası propagandanı yap.
 mehmet arslan -- 18.11.2013 22:06
PARTİ MESELESİ DEĞİL RANT MESELESİ
DAMAR BELEDİYE BAŞKANI RANÇILARA GEÇİT VERMEDİ CEZAYI DAMARA KESTİLER %7 ORTAK DOYMAMIŞ DAMARIN MADENİNDEN
 METİN MERTTÜRK -- 18.11.2013 21:41
Ak Parti'de Damar Depremi
İskepli halkın haklı sebepleri olabilir.Ancak bunlar içerde konuşulup anlaşmaya varılabilmeli.Şimdiki durum 'ben yoksam partide yoktur' gibi anlamalara sebep olabilir.Ak Parti düşmanlarının eline koz vermek gibi olursa bu da siyasette hoş karşılanmaz sanırım.İstanbul'da trafik sorunu nedeniyle bazı hatlarda minibüsler kaldırıldı ama minibüsçüler mağdur olmadı onları da yeni açılan diğer hatlara verdi belediye.Köy Hizmetleri kapatıldı ama kimse mağdur olmadı.Örnekler çoktur.Önemli olan halka kaliteli ve daha verimli hizmet etmek ise bu iş başka yoldan da olabilir.Matbaa İstanbul'a gelince de Sultanahmet Meydanı'ndaki elle dilekçe yazanlarda isyan etmişlerdir 'Biz açmı duracağız' diye ama kimse aç kalmamış ve matbaada geç de olsa İstanbul'a gelmiştir.Küçük belediyeler avukat ve mimar mühendis çalıştıramıyorlar.Antalya ve Muğla İzmir taraflarında belde belediyeleri muhitlerinde çok imar kirlilikleri ve çirkin yerleşimler oldu.Ak Partili olanlar Başbakanımıza güvenmeye devam etseler bence daha doğru bir hareket olmuş olur.Ama tabi taktir kendilerinindir ben sonuçta siyasetçi değilim.Demokrasi çeşitli alternatifler sunmak ve vatandaşa da bunları seçme hakkı tanımaktır.En iyisini kendileri bilirler.Hayırlısı ne ise o olsun inşallah.
 Mithat Tahtalı -- 18.11.2013 19:57
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com