TOPLUMCU BELEDİYECİLİK ANLAYIŞI VE FINDIKLI
Rasim   YILMAZ
24.04.2022

 19 Nisan 2022 Salı günü Ankara Artvin Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Rize Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Gervatoğlu’ nu ağırlayarak bir söyleşi gerçekleştirdi.

 
Açılış konuşmasını Dernek Başkanı Adem Çiftçi’ nin yaptığı söyleşiye hafta içi olmasına rağmen kırkı aşkın kişi tatıldı.  Samimi sohbet havasında geçen söyleşi yaklaşık iki buçuk saat sürdü.


Doğrusu başkanın anlatımları bana Nazım Hikmet’in şeyh Bedrettin Destanındaki;
 
“Hep bir ağızdan türkü söyleyip
hep beraber sulardan çekmek ağı,
demiri oya gibi işleyip hep beraber,
hep beraber sürebilmek toprağı,
ballı incirleri hep beraber yiyebilmek,
her şeyde
her yerde
hep beraber!
diyebilmek
için…”
 
dizelerini çağrıştırdı. Ve Türkiye’de çok fazla örneği bulunmayan halkçı / toplumcu belediyecilik anlayışının hala yaşan (ılabil) ir,  hayata geçirile bilirliğin ipuçlarını ve umudunu aşıladı.
 
Halk meclisleri aracılığı ile söz' ün, yetkinin, kararın Fındıklı halkında olduğu toplumcu belediyeciliğin temel argümanları ile hareket eden, rant değil hizmet anlayışıyla şeffaflığı benimseyen, derelerin özgür akmasını isteyen,  doğrudan demokrasinin hayat bulacağı bir yerel yönetim anlayışı ile geleneksel kültürümüzde derin izleri bulunan dayanışma ve birlikte üretim ile hayat bulan “imece” kültürünü yeniden canlandırmak istediklerini anlattı başkan.
 
 
Karşılıksız verilen sebze Fidanlarından Karadeniz’in nefes alması için yapılan kültürel çalışmalara kadar, sel baskınlarından başka illerdeki depremlere, Yusufeli'ndeki yangınlar sonucu halk ile dayanışma içerisinde olduklarını ifade etti.
 
Fındıklı'da yapılan işlerin kapalı kapılar arkasında değil şeffaf,  katılımcı, demokratik toplumcu yerel yönetim anlayışından ötürü iktidar güçlerinin işine gelmediği için idari soruşturmalar ve kayyum tehditleriyle yüz yüze kaldıklarını belirtti.
 
Söz ve Yetkin’in halkta olduğu bir başka dünyanın mümkün olduğunun umudunu çoğaltan Fındıklı Halk Meclisi'ni büyütme çabası içerisinde olduklarından söz etti.
Ve yine  Çervatoğlu, yardımlaşma, paylaşma, barış ve kardeşlik anlayışıyla sürdürdükleri katılımcı yerel yönetim uygulamalarını 
birlikte düşünen, birlikte çözüm üreten, insana ve doğaya saygı ilkesinden şaşmadan çalışmalarına devam edeceklerini belirtti.
 
Söyleşi, katılımcıların katkı ve sorularıyla devem ederken, bir kez daha geleceğe dair umut ve inançlarımız tazelenmiş oldu.

Bu makale 2387 kez okundu.

Yazarın Diğer Yazıları
Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
08Haber Yazarlar
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com