ARTVİN ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ’NİN ÇANAKKALE ZAFERİ MESAJI
Ahmet   NİŞANCI
18.03.2023

 Birinci Dünya Savaşı, Osmanlı İmparatorluğu, Almanya, Avusturya-Macaristan ve daha sonra Bulgaristan’ın katılımıyla oluşan İttifak Devletleri ile, İngiltere, Fransa, Sırbistan, Rusya ve daha sonra İtalya, Yunanistan, Portekiz, Romanya ve Amerika Birleşik Devletleri’nin katılımıyla oluşan İtilaf Devletlerin arasında dört yıl süren ve elli milyon insanın savaş alanlarında yok olmasıyla sonuçlanan korkunç bir savaştır.

 
Çanakkale Savaşları 19 Şubat 1915 – 9 Ocak 1916 tarihleri arasında Çanakkale’de Osmanlı Ordusu ile özellikle İngiltere, Fransa ve İtalya ve Avustralya’dan gelen Anzak Birlikleriyle oluşan İtilaf Devletleri arasında süren, İtilaf Devletlerinin Çanakkale Boğazı’nı geçerek İstanbul’a ulaşmak amacına yönelik Deniz ve Kara Savaşlarıdır.
 
Çanakkale Deniz Savaşları, Gelibolu Yarımadası’nda Yarbay/ Albay/ Sonrasında General olarak Türk Kurtuluş Savaşı’nın öncüsü olacak Mustafa Kemal’in yaratılışının ve Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atılışının sağlandığı, Türk Milleti’nin destansı savaşımıyla kazanılmış ve tarihe altın harflerle yazılmış büyük Türk Zaferi’dir.
 
Bu zafer, Türk Milletinin birlik ve beraberliğini, vatanseverliğini, fedakarlığını, en güzel kahramanlık öyküleriyle örnekleyen ve bütün dünyanın hayranlığına sahne olan bir Destandır.
 
Bu zafer, Türk tarihinde Türk Askerinin azminin ve yiğitliğinin, askeri ve siyasi başarıya ulaşmasındaki mucizesinin adı, bir milletin vatanını savunurken şahlanışının, bağımsızlık ve egemenlik aşkıyla kahramanlaşmasının destanıdır.
 
Yaşamını Türk Milleti’nin bağımsızlığına ve çağdaş bir ulus olmasına adayan Yüce Atatürk’ü, Kurtuluş’umuzda görev alan Bütün Komutanlarımızı ve Adsız Kahraman Askerlerimizi saygıile rahmetle, minnetle anıyoruz.
 
Milletimizin Çanakkale Zaferi kutlu olsun; ulusumuz sonsuza kadar zaferlerle, özgürlük ve bağımsızlık içinde mutlulukla yaşasın! 18 Mart 2023

Bu makale 995 kez okundu.

Yazarın Diğer Yazıları
Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
08Haber Yazarlar
Rasim YILMAZ
Fikret GÖKÇE
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com