06.01.2013
Ankara’da Artvin Vakfı tarafından yaptırılan Artvin Evi’nin kapısında asılı bulunan bayrak için basın açıklaması yapıldı.

 

AKYD (Artvin Kültür ve Yardımlaşma Derneği), ARÇEP (Artvin Çevre Platformu), Artvin Deriner Baraj Köyleri Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneği, Aşağı ve Yukarı Maden Köyleri Dayanışma Derneği ortaklaşa bir basın açıklaması yaparak, Ankara’da bulunan Artvin Evi’nin önünde bulunan flamalar arasında ilk direkte, kapının girişinde yer alan Özaltın firmasının flamasının orada bulunmasından duydukları rahatsızlıklarını dile getirdiler. Sivil toplum örgütleri, Artvin Vakfı Başkanı Nuri Kemal Demirel’e tepkilerini dile getiren bir basın açıklaması yaptılar.
 
 
Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;
 
EN BÜYÜK KAMUFLAJLARI İSTİHDAM!
 
“Artvin halkının Cerattepe’de madenle tanışması, 1989 yılında Cominco firmasının ruhsat almasıyla başlar. Cerattepe madenciliğinin ilk adımı “Altın” madeni üzerinedir. Şirket elemanları Artvin halkını  altın çıkarırken zarar vermeyecekleri yönünde her türlü kandırmacalarını kullanırken inandırıcılıklarını artırabilmek için istihdamı da kamuflaj olarak kullanıyorlardı!.
 
ARTVİNLİLER 1995 YILINDA YEŞİL ARTVİN DERNEĞİ’Nİ KURDULAR
 
Ancak Artvin halkı Türkiye’nin aydın, çağdaş ve eğitimli bireylerinden oluştuğu için bu yalanlara kanmadılar. Bu sayede halk, Cerattepe’deki maden faaliyetlerinin yıkıcı sonuçlarını görür ve mücadele etmek için örgütlenmenin gerekliliğine inanır. Böylece Türkiye’de ilk kez bir şirketin ruhsatını iptal ettirecek olan bir dernek kurulur. 1995 yılında kurulan bu derneğin adı Yeşil Artvin Derneği’dir..
 
Yeşil Artvin Derneği’nin öncülüğünde Artvin halkının kararlı mücadelesi sonucu Cominco firması 1998 yılında faaliyetlerini durdurmak zorunda kalır.
 
Bu kez 2003 yılında Cerattepe’de siyanürle altın üretiminden vazgeçildiği duyurulur. 9 Ağustos 2004 yılında Kanadalı Inmet Mining Corporation´un bir kuruluşu olan Artvin Bakır İşletmeleri A.Ş.’ne   Cerattepe madenleri için işletme ruhsatı verilir ve Artvinliler mücadeleye 1988 yılında kaldıkları yerden tekrar başlarlar.
 
2008 YILINDA ŞİRKETİN RUHSATI İPTAL ETTİRİLİR!
 
Hangi siyasi görüşte olursa olsun, yediden yetmişe tüm Artvin halkı madene karşı kararlı duruşunu gösterir ve Yeşil Artvin Derneği ile Artvin Barosu’nun açtığı davalarda bağımsız yerel ve yüksek mahkemeler Artvin halkını haklı bulur. Kesinleşen Danıştay Kararı sonucu maden şirketi 2008 yılında apar topar makinelerini alarak bir gece ansızın Artvin’i terk eder.
 
Bitti diye düşündük ama yanıldık. Bu kez, Cerattepe’ye Genya’yı ekleyip tekrar ihale ettiler ve sahipleri Artvinli olan Özaltın İnşaat’a gizli ortağıyla birlikte işletme ruhsatını verdiler. 
Bu durum karşısında Yeşil Artvin Derneği öncülüğünde Artvin halkı tekrar mücadeleye başlar. Mücadele yalnızca Artvin’de yaşayan Artvinliler tarafından yapılmıyor. Artvin dışında yaşayan Artvin sevdalıları da bu mücadelede yer alıyor. Biz aşağıda isimleri bulunan STK’lar olarak sonuna kadar bu davayı takip edeceğiz. Ancak bütün Artvinlileri derinden üzen bir vahamet yaşanıyor. Ankara’da Artvin Vakfı’nın öncülüğünde Artvinliler tarafından yaptırılan Artvin Evi’nin önünde Cerattepe’de madencilik yapacak olan firmanın flaması hem de en önde adeta Artvin halkına meydan okurcasına dalgalandırılmaktadır.
 
ARTVİN VAKFI ARTVİN HALKININ YANINDA OLACAĞINA ÖZALTIN’IN
FLAMASINI EVİN ÖNÜNDE DALGALANDIRMAYI TERCİH EDİYOR!
 
Her türlü baskıya, tehdide, engellemelere karşı bu haklı mücadeleye baş koyan Artvin halkının yanında olmanız gerekirken, ihaleyi alan firmanın flamasını evinin önüne dalgalandırmak Artvin halkına yapılmış en büyük ihanettir.
Artvin Kalkınma ve Eğitim Vakfı’nın değerli yöneticileri size henüz tamamlanmamış olsa bile yaptırdığınız Artvin Evi için teşekkür ediyoruz.
 
Ancak Artvin Evi’nin ve Vakfınız Genel Merkezinizin önünde dalgalandırdığınız ilgili firmanın flamasını hiçbir gerekçeyle bizlere anlatamazsınız.
O flama orada dalgalandığı sürece sizleri madenden yana taraf olmakla suçlayacağız ve bunu her platformda dile getireceğiz.
Bu mücadelede tarafsız kalma hakkınız yoktur. Çünkü tarafsız olmak korkaklıktır, çünkü doğru ve yanlış arasında tarafsız olunamaz. Ya doğrudan yana taraf olacaksınız ya da yanlıştan.
 
BU YANLIŞ SÜRDÜKÇE ARTVİN EVİ ARTVİNLİLERİN DEĞİLDİR!
 
Yanlıştan yana ki; bu tutumunuzu sürdürdüğünüz sürece; Artvin Evi bizlerin evi değildir. Artvinlilerin evi değildir. Orada dalgalandırdığınız firmaların evidir!  Ve evin önündeki ARTVİN kelimesi de o eve yakışmamaktadır. Artvin kelimesi ile Özaltın flaması asla bir araya gelmez. Özaltın olmasa da olur. Ama Artvin olmazsa olmazımızdır. Hepimiz Artvinli olmakla gurur duyarız.
Siz bu evi kazandırarak, kapısına  Artvin Evi yazarken ne kadar doğru ve mükemmel tarihi bir Artvinlilik örneği gösterdiyseniz, Özaltın’ın flamasını en önde dalgalandırmakla aynı ölçüde Artvin’e büyük bir ihanet etmiş oluyorsunuz
 
Bu nedenle de yaptırdığınız eserin hiçbir anlamı kalmadığı gibi Artvin Evi’ni bu firmanın da reklam aracı durumuna düşürdünüz. Ya o flamayı oradan indirirsiniz ya da “ARTVİN” adını indirirsiniz. İkisi bir arada durmaz. Çünkü flamasını dalgalandırdığınız şirket maalesef Artvin’in yok olma pahasına Cerattepe ve Genya’yı da içine alan coğrafyada en vahşi şekilde madencilik yaparak Artvin’i yok edecektir.
 
SİZ, BU DAVRANIŞI SÜRDÜRDÜĞÜNÜZ SÜRECE ARTVİN
TARİHİNİN KARA SAYFALARINDA YERİNİZİ ALACAKSINIZ
 
Unutmayın ki; Artvin halkı bu mücadeleyi kazanacak ve dünya çevre tarihinin beyaz sayfalarında bir kez daha yerini alacaktır. Sizler ise bu uygulamanızla aynı tarihin siyah sayfalarında yerinizi alacaksınız.
Yanlıştan yana ki bu tutumunuzu sürdürdüğünüz sürece; Artvin Evi bizim evimiz değildir.
“Ya Artvin, ya maden” sözünü sizlere tekrar hatırlatarak durumu kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunuyoruz.,
 
BASIN AÇIKLAMASINA İMZA KOYAN ANKARA’DAKİ STK’LAR
 
AKYD (Artvin Kültür ve Yardımlaşma Derneği)
ARÇEP (Artvin Çevre Platformu(
Artvin Deriner Baraj Köyleri Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneği
Aşağı ve Yukarı Maden Köyleri Dayanışma Derneği
 

Bu haber 3300 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 1 )

başka ne bekliyordunuz
 levent almalı -- 07.01.2013 20:45
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com