01.12.2007
Gürcistan Devlet Başkanı M.Sakaaşvili ve dışişleri bakanı Abdullah Gül tarafından uluslararası kullanıma açılan Batum Havalanı’ndan artık Artvinliler de uçabilecek
Bir Türk firmasınca yapımı tamamlanan Batum Uluslararası Havalimanı törenle hizmete açıldı. Türkiye ve Gürcistan’la yapılan bir anlaşmayla ortak kullanıma açılan Batum Hava Limanı, en çok Artvinlileri sevindirdi.
Batum Uluslararası Havalimanı´nın açılış töreni Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili, Acara Özerk Bölgesi Hükümeti Başbakanı Levan Varşolomidze, Dışişleri Bakanı Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ve Ulaştırma Bakanı İsmet Yılmaz´ın katılımıyla yapıldı.
Dışişleri Bakanı Abdullah Gül: “Bu Ortak Proje örnek alınarak diğer ülkeler de uygulayacaktır”
Abdullah Gül, Batum Uluslararası Havalimanı´nın, Türkiye ile Gürcistan arasında 15 yıl içinde oluşan sağlam dostluğun sembollerinden biri olduğunu söyledi.
İki ülkenin bu ortak projesinin dünyaya örnek oluşturacağını ifade eden Gül, "İki ülkenin birbirine yaklaşmasının, nasıl kalkınma getirdiğini görüyorsunuz. Gürcistan ile sınırlarımız idari sınırlar durumuna düşmüştür. Bu aynı zamanda kardeşliğimizin bir simgesi olacaktır" diye konuştu.
Abdullah Gül, İstanbul-Batum uçuşlarının, Türkiye´deki iç hat uçuşlarıyla aynı fiyata yapılacağını, önümüzdeki dönemde bazı özel hava yolları şirketlerinin de Batum’a uçuş yapmaya başlayacağını da belirtti.
Saakaşvili:”Batum, Avrupa standartlarında olacak”
Mihail Saakaşvili de, ülkesinin bağımsızlık sembolü ve parlayan yıldızı diye nitelendirdiği Batum´u, Avrupa standartlarında bir kent yapmak istediklerini söyledi.
Bu havalimanının bu hedef doğrultusunda önemli bir adım olduğuna dikkat çeken Saakaşvili, "Bu proje Türkiye ve Gürcistan arasındaki dostluk ilişkilerine güzel bir örnek teşkil edecektir." dedi.

12 ayda tamamlanan Batum Uluslarası Havalimanı 20 yıl boyunca bir Türk  firması (TAV) tarafından işletilecek. Hava Limanı’nın yılda 560 bin yolcuya hizmet vermesi bekleniyo

Bu haber 6888 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : AVBM

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com