21.05.2023
HARE ASANSÖR, Hopa’nın ve Artvin’in Gururu Oldu Artvinli girişimci Hakan Arslan, Hopa’da kurduğu tesiste 50 kişi istihdam ediyor. Hare Asansör, yurt dışına asansör kabini, yakıt ve yağ tankı ihracatı gerçekleştiriyor. Arhavi ilçesinde kurulacak olan Organize Sanayi Bölgesinin bitmesi ile üretim üssünü yeni yerine taşıyacak. Arslan, OSB’de istihdam sayısını 200 kişiye çıkarmayı hedefliyor.

 

 
 
 
 
 
 
 
HARE ASANSÖR İNŞAAT VE OTOMOTİV TİC. LTD. ŞTİ. ni kardeşi Özen Arslan ile birlikte kuran Hakan Arslan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafında üst üste en hızlı büyüyen genç girişimci ödülünü aldı.
Artvinli TV İmtiyaz Sahibi Hatice Nur Ersöz’e röportaj veren Hakan Arslan’ın girişimcilere de tavsiyesi var.
 
İşte Röportajın Detayları
 
43 yaşına gelen Hakan Arslan, Hopa’da yaşadığını gururla söylüyor.
─ Asansör montaj, bakım işini yapıyoruz. Yakıt tankı ve yağ tankı ihracatını gerçekleştiriyoruz. Son 2 yıldır ilçemiz ve ilimize bir yatırım yapmayı düşündük. 2 yıl önce başlayan yatırım serüveni bitmek üzere.
Daha önceleri yakıt deposu ve yağ tankı al-sat işini 6-7 yıldır yapıyorduk.  Kendimiz üreterek göndermek istedik. Şimdi asansör kabini, kapısı ve diğer grupları da üretiyoruz. 3.500 m2 kapalı alan olmak üzere 5.200 m2 alanda üretim yapıyoruz. İmalatımız 4 hattan oluşuyor.
Bunlar: Birinci hat; kaynaklı parça üretimi, asansör kabini, saç parça, yangın kapısı üretimi. İkinci hat; DKP yakıt deposu, yağ tankı. Üçüncü hat; alüminyum yakıt tankı ve yağ tankı var. Dördüncü hat ise elektrostatik toz boya tesisidir.
 
Gazeteci Hatice Nur Ersöz: Şu an çalışan sayınız ve büyümü hedefleriniz nelerdir?
 
─ Şu an 50 kişi ile çalışıyoruz. Bu yılın sonunda 150’ye yakın personel istihdam etmeyi öngörüyoruz.
Zaten temeldeki amaçlarımızdan biri de buydu. 2018 yılında İstanbul’daki organize sanayi bölgelerinde yapmak istedik. Hani insanlar bir şeyler yapmak için daha büyük illere gitmek istiyor ya. Biz olaya şöyle baktık. Araştırdık ve bu işi kendi memleketimizde yaparız, dedik.
Buranın(Hopa’nın) dezavantajları ama avantajlı tarafları da var. Ancak, bizim Hopa’nın jeopolitik konumu, Sarp Gümrüğüne çok yakın olması, burada çok ciddi lojistik kültürünün yerleşmiş olması gibi. Bu durum bize uzağı yakın eder pozisyonunda baktık konuya. Buradan ülkenin her yanına lojistik yapılıyor. Ayrıca Hopa’nın limanı da var.
Gelecek planlarımız; Arhavi ilçesinde Organize Sanayi Bölgesi yapılacak. Kamulaştırmalar devam ediyor. 3-5 yıl içinde biterse hemen oraya taşınacağız.  
 
Gazeteci Hatice Nur Ersöz: Siz ödüllü bir girişimcisiniz. Nasıl ve nerden aldınız, bu konuda bilgi verir misiniz?
 
─  İlk ödülümüzü 2019 yılında aldık. TOBB 100 ödüllerini başladığı yıldı. 19 Mayıs günüydü. Cumhurbaşkanımız Erdoğan ve Sayın Mustafa Varank tarafından bu ödüller verildi. Sonra ikinci ödül 2020 ve 2021’de 3. ödülü aldık.
Gazeteci Hatice Nur Ersöz: Siz iş hayatına ne zaman başladınız, başlarken hayalleriniz neydi, nasıl gerçekleşti?
─ 2005 yılında aktif olarak ticaret hayatına başladım. Ticaretin bir şekilde içindeyim. Bu da zaten eşyanın doğasına uygun. Çok büyük sermayeler olsa o şekilde başlardık. Biz bu işe sıfırdan başladık.
Ben malzeme satışı yaptığımız bir işyerini açarak başladım. 2012 yılında asansör eklendi. O da bizim için bilmediğimiz alandı. O da girişimcilik ruhu ile ilgiliydi. Bir boşluk gördük. Asansöre çok ciddi talep var. Zorunluluk da var.
Asansör olmaz ise olmaz. Asansör konusu inşaatlar için yaşayan bir varlık, insanlarla birlikte her geçen sürekli hareket halinde. Avrupa Birliği Uyum Yasaları çerçevesinde bir standarda oturdu. Oturmaya da devam ediyor. Bakın-onarım, kalite kontrol tarafında da standartlar var. Onlar uygulanıyor, denetleniyor.
2017 yılının sonunda AB ülkelerine; yurt dışına yakıt tankı ve yağ tankı satışı başladı. Asansörde Kafkas Cumhuriyetlerine yapıyoruz. Hare asansör markası ile.
(Anlamı: HARE; dalgalı yapı demek. Kumsalda kuma yandan baktığınız zaman bir dalga görürsünüz ya o işte. Anadolu’da çok bilinen bir tabirdir.)
İşletmeyi, fabrikayı kurduktan sonra HRT OTOMOTİV diye firma kurduk. İstanbul’da da ofis açtık. Avrupa’ya o ofis üzerinde kontak kuruyoruz. Şirketimizin başında genel müdürümüz var HAYATİ YILMAZ alanında uzman 30 yolu aşkın iş tecrübesi var ve bu tecrübesi ile inanıyorum ki gelecekte şirketimize çok ciddi ivme kazandıracak. Bu işlerin yapılmasına katkı sunuyor. Büyümek konusu şöyle; eklene eklene büyüyoruz.
Ana amacımız kurumsal yapıyı mutlak bir suretle kurmak. Bu kurumsal yapıyla büyümek, kişiye bağlı değil sisteme bağlı büyümek istiyoruz. Temel amacımız bu, umarım başarırız. Ben biraz nasibe ve kısmete inanan bir kişiyim. Bazen çok doğru işler yapıyor olsanız bile işler istediğiniz gibi gitmeyebilir.Eğer nasipte kısmette de bu işin büyümesi devam edip gelişmesi varsa çok güzel işler yapacağımıza inanıyoruz
 
Kurduğumuz tesis Hopa ve Artvin’in çok büyük katkı sağlıyor. Bir yıl içinde 150 kişiye kadar istihdam sağlayacağız. Daha fazla iş alıyor olmanız demek vardiya ve kapasiteyi artırmak demektir.
 
Gazeteci Hatice Nur Ersöz: Hopa’nın avantaj ve dezavantajlarını değerlendirir misiniz?
 
─ Hopa’nın jeopolitik konumu itibariyle çok şanslı. Bir tarafında deniz, diğer tarafından dağ turizm dönük bir yapısı var. Doğu kavşağı olarak bilinen bir yer. Yanılmıyorsam Hopa Limanı, Türkiye’nin en büyük 3. limanı idi. Büyük bir liman. Çok ciddi büyük gemilerin yanaşabildiği liman.
Sarıp Sınır Kapısı, Kafkaslara açılan bir ilçeden bahsediyoruz. Ticaretin hiç durmadığı, bundan 100 yıl – 200 yıl önce de ticaretin canlı olduğu bir ilçeden bahsediyoruz. Basitten gidelim. Sarp Gümrüğünde her yıl 5- 6 milyon insan giriş çıkış yapıyor. En çok tercih edilen yer arasında Hopa ve Kemalpaşa var. 6 milyon kişini geçtiği bir güzergahtan bahsediyorum.
Lojistik sektörü Hopa’da çok gelişmiş. Bir dönem en çok TIR kaydı olan ilçeler içinde birinci. Bin 200 TIR vardı. Şu an TR plakalı TIR sayısı 500’ün üzerinde olması lazım. Şimdi Azerbaycan ve Gürcistan plakalı TIR’larda sisteme dahil oldu.
Türkiye’nin her yerinden; Avrupa üzerinden transit olmak üzere binlerce TIR günlük olarak geçmekte.
 
Gazeteci Hatice Nur Ersöz: TIR kuyrukları sorun teşkil ediyor, yetersizliği nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
─ Mevcut durumda gümrük kapımız yetersiz değil. Bunun çok çeşitli sebepleri var. Bunlardan biri RUSYA-UKRAYNA savaşı. O güzergâh devre dışı kaldı. Şoförler ve firmalar da bu güzergahı kullanmak istiyor. Son dönemlerde Posof tarafı da kullanılmaya başlandı.
Siz her ne kadar, burada kapınız yeterli olsa da içeriye göndereceğiniz (Gürcistan tarafı) TIR’lar ilgili olarak karşı tarafında bir kabulü var. Günde 1200-1300 TIR giriş ve çıkışı var. Gümrükten çıktıktan sonra dar bir yoldan geçiyor. Siz buradan 2 bin TIR gönderseniz karşı taraf bu TIR’ları kabul etmez.
 
Gazeteci Hatice Nur Ersöz: Gürcistan’a Borçka ilçesinde sınır olan Muratlı köyünden (Maradit) sınır kapısı açılması talepleri var. Bu konuda neler söylersiniz?
 
─ Muratlı’da kapı açılması Gürcistan’la olan ticari hareketliliğe katkı sunar. Gürcistan yaz aylarında çok yoğun bir şekilde turist kabul ediyor. Aynı şekilde son dönemde; Gürcü, Rus ve Ukrayna tarafından biz de turist alıyoruz. Bu kapı yoğunluğunu Muratlı açılmış olsa Sarp’taki kalabalığı azaltmış olur. Umarım hızlı bir şekilde yapılır. Türkiye’nin Borçka Muratlı’da kapı açmasında bir problem yok. Karşı tarafta Gürcistan tarafındaki problemin halledilmesi lazım. İki tarafında sınır kapısını Türkiye kurar. Devamında yapılacak olan yol güzergahında, Gürcistan tarafının bir aksiyon alması lazım. Türkiye Cumhuriyeti devleti 1-2 yıl içinde hudut kapısını yapar, kurar. O yüzden siz yapsanız dahi. Diğer taraf da bu işleri yapmazsa oranın kullanılır bir tarafı kalmıyor. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Sarp Sınır kapısını yaptı. TOBB Muratlı kapısını çok rahat bir şekilde yapar.
 
Gazeteci Hatice Nur Ersöz: Genç girişimcilere neler söylemek istersiniz?
 
─ Şöyle bakmak lazım. Gençken girişimci olmak gerekiyor. Çok büyük sermayeler arayıp da çok büyük işler yapayım, demek çok doğru bir yere götürmez. Mevcut durumda yapabilecekleri işlere yönelmeleri lazım. Onu yaparken de cam sürekli açık olacak. Diğer sektörlere de bakması lazım.
Kalite Olmaz ise Olmazımızdır.
─ Kesinlikle olmaz ise olmazımız kalitedir. Kesinlikle kaliteden taviz vermeyin. Mutlaka her kalitenin bir üstü var. Ama kendi standartlarınızla en kaliteliyi yapmaya çalışın. Halen daha aynı mantıkla ilerliyoruz.
Gençler arkadaşlarımız; o an neyi yapabiliyorlarsa onu yapmaya başlasınlar. Mutlaka küçük küçük başlamak gerekiyor. Üzerine koyarak devam etmek gerekiyor. Ben girişimciliğe böyle bakıyorum. Çok büyük hayallerle yola çıkıp da ilerlemek yerine ayakları yere basarak yavaş yavaş ilerleyen. Mutlak suretle üzerinde düşünmek geriyor. Bir iş yapılıyorken başka bir iş yapacak olsalar dahi önceki işini en iyi şekilde yapmaya devam etmesi gerekir. Diğer işe girdiğinden birinci işinde uzaklaşırsa bocalama yaşarlar.
Girişimci gençler; istedikleri, yapabildikleri bir yerden başlasınlar. Fırsat, alternatifi çok. Bu alternatifler değerlendirmek için sahada olmak lazım. Bir yerde bir iş yapıyor olmanız lazım ki algılarınız genişlesin. Etrafta ne konuşuluyor bilesiniz.
Ekonomik olarak zorlu bir dönemde geçiliyor ama bu dönemler aslında fırsat dönemleri olabiliyor. Biz yatırıma başladığımız zaman, döviz kuru 7,20 TL olduğu dönemdi. Biz yatırım kararı verdikten sonra döviz bir anda patladı. Çok ciddi maliyet artışları oldu. Ama ona rağmen yapmayalım demedik. Bir şeyler yaptık.
Bizim için istihdam, ihracat çok kıymetli. Bir millete, devlete hizmet ettiğinizi anlayabiliyorsunuz. Birine iş veriyorsunuz, istihdama katkı sunuyoruz. Kıymetli işlere vesile olsun diye buraya yatırım yaptık. İnşallah artarak devam eder. Hopa lojistik ağırlıklı kaldı.Bu tesisi yaparken anladık ki bu tesisi kurmak da çok kolay değil. Organize bölgesi içinde olmadığınızda alt yapı kurmaya çalışmak çok kolay olmuyor.
Arhavi’de organize sanayi bölgesi olacak. Orası çok çabuk dolar. 2 bin kişi daha çalışacak. Tersine göç olacak. İstanbul çok sıkıştı. İlla da İstanbul olması şartı olmadığını düşünüyorum. Üretim illa İstanbul’da olur diye bir şey yok. Bu Trabzon’da ya da Samsun’da da yapılabilir. Trabzon’da bir firma var. Dünya çapında ürün yapıyor. Samsun ilinde bir firmamız var, 4 bin kişi istihdam ediyor. O yüzen sadece batıda olur diye bir şey yok. Ama ana sanayi orda. Ama ürünü oradan alıyorsun kargolayıp 2 günde geliyor. Eğitimli insanımızın yanı sıra ileri eğitim almamış insanlara da iş imkânı var. Her iki taraf için de iş imkânı doğabilir.
 
Gazeteci Hatice Nur Ersöz diyor ki;
HARE ASANSÖR, üretim ve pazarlama alanında yeni yatırımlar, yeni şirketler kurarak büyümeye devam ediyor.  Girişimci Hakan Arslan ve kardeşi,  kişiye bağlı değil, kurumsal yapıyla büyümek istiyor. Onlar İstanbul’da HRT Otomotiv şirketini de kurdular. Çok yakın zamanda iş disiplini ve basamak basamak kurumsal büyüme stratejisi ile yeni şirketlerini üst sıralara çıkarmaya çalışacaklar...
Hakan Arslan’ın para kazanmanın yanında sarf ettiği sözler bizleri de mutlu etti. Arslan: ”Bizim için istihdam, ihracat çok kıymetli. Bir millete, devlete hizmet ettiğinizi anlayabiliyorsunuz.” diyerek manevi bir gururu da yaşadığını bizlere hissettirdi.
ARTVLİTV ve RADYO 08 Haber olarak girişimci Hakan Arslan ve kardeşi Özen Arslan’ı  Hopa’ya ve Artvin’e bu yatırımları için tebrik ediyoruz. Yeni girişimcilere rehber olmasını, cesaret vermesini diliyoruz.
Sön söz: Artvin’in müteşebbis, girişimci ruhlu insanları var. Yeter ki ilin yöneticileri, siyasileri, Artvin’in yön veren sivil toplum örgütleri, bu girişimcilerin elini, emekle yani başlangıç aşamasında tutsunlar. Onların kuracakları şirketler, istihdamı artıracak ve Artvin’i büyütecektir. Artvin göç veren değil, göç alan bir il olacaktır. Hakan Arslan doğduğu topraklara borcunu istihdama katkı sağlayarak, ihracat yaparak ülkesine değer katarak vatan borcunu ödüyor. Sıra diğer girişimciler de… Yatırım yapmaktan korkmayın, yılmayın.
Artvin en iyisine layıktır.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Bu haber 839 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Sedat VARAN

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com