14.05.2023
BORÇKA ESNAF ODASI BAŞKANI ÖZKURT: MURATLI SINIR KAPISI BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZDİR ArtvinliTV ve RADYO08 ilçelerin nabzını tutmaya devam ediyor. Hafta içinde Borçka ilçesine yaptığımız ziyarette küçük esnaf ve sanaktarın temsilcisi Borçka Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Muhammet Özkurt’u ziyaret ettik.

 Oda başkanına diğer STK temsilcilerine sorduğumuz soruların aynısını yönelttik. Meslek örgütünü çalışmalarını, ilçe ekonomisinde yaşanan sorunları ve göç konusunu sorduk. Gazeteci Hatice Nur Ersöz’ün sorularını yanıtlayan Özkurt, Borçka Esnaf Odası’nın aynı zamanda yeni seçilmiş genç başkanı.

Borçka Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın 1967 yılında kurulduğu bilgisini veren Özkurt, Oda’ya kayıtlı her sektörden cirosu yüksek olamayan 700 civarında üyesinin olduğunu söyledi.
Gazeteci Hatice Nur Ersöz’ün Sarp Sınır Kapısı’nda yaşanan sorunlara değindikten sonra daha önceleri siyasiler tarafından Borçkalılara verilen sözler arasında yer alan Muratlı Sınır Kapısı’nın açılması hakkındaki görüşlerini sordu.
Oda Başkanı Muhammet Özkurt, siyasileri her defasında gündeme getirildiğini, kendilerinin birinci öncelik meselesi olduğunu söyledi. Seçimlerden sonra Muratlı Kapısı’nın açılması konusunda Borçkalılara siyasilerinin söz verdiğini hatırlattı. Özkurt: “Sivil Toplum Örgütleri ile birlikte çok büyük çaba sarf ediyoruz. Üyelerimizin daha çok kazanmasını istiyoruz. Muratlı Sınır Kapısı bizler için çok iyi olacaktır.” dedi.
‘Borçka ilçesinin orman ve keresti ticareti nedir?’ şeklindeki soruya cevap veren Özkurt, “Kerestede ihracat var. Daha iyi kapsamlı kereste fabrikası kurulabilir. Daha önce ilçede ORÜS vardı, kapandı. Yenisi yapılabilir.” dedi. Borçka ilesindeki ağacın daha verimli ve elverişli olduğu söyleniyor ifadelerini kullandı. “Biz onların da sesi olmak istiyoruz. O sektörde ekmek yiyenler var.” dedi. Orman istihsal işi yapanların genelde ihalelerde sürenin işi teslim süresinin kısa tutulmasından şikayet ettiklerini söyledi.
Turizm konusunda ilçenin konumunun iyi olduğunu ancak, yatırımcıların yer bulamamaktan dert yandıklarını kaydetti.
Özkurt: “Otel yapacak girişimci çok. Ama yer yok. Yatırımcı ama DSİ, ama Orman veya Karayollarına takılıyor.” açıklamasında bulundu. Özkurt: “Yerleşim alanımız sınırlı. Bunun dışına çıkma şansımız da yok. Bu sorunlar aşılırsa çok güzel şeyler olacaktır.” ifadelerini kullandı. Macahel bölgesinde turizmin yoğun olduğu ve Oda’ya kayıtlı pansiyoncuların işletmecilik yaptığını söyledi.
Gazeteci Ersöz’ün ‘Kadın üyeleriniz var mı?’ şeklindeki soruya da Özkurt: “122 kadın üyemiz var. Hayvancılıkta uğraşan, elişi yapan, lokanta sektöründe uğraşanlar var. Bunun gibi benzer sektörler var.” açıklamasında bulundu. Kadın üyelerine de seslenen Özkurt: “Kadınlar gelsinler bizden yardım alsınlar. Elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız.” dedi.
“Pandemi nedeniyle toprağın önemi daha da arttı.” diyen Gazeteci Ersöz, göç konusunu sordu.
Esnaf Odası Başkanı Özkurt da bu soruya “Fabrikamız yok. İş istihdamı olacak ki kimse gitmesin, hatta memleketine dönsün.” dedi.
Özkurt, “Köyler boşaldı mı?” sorusuna ise gençler askerliğini yapmış ise gidiyor. Köyde hayvan bile kalmadı!” cevabını verdi.
“Muratlı kapısını açılması olmaz ise olmazımız.” diyen Özkurt, Artvin Çoruh Üniversitesinin bazı bölümlerinin Borçka’da açılmasının ilçeye çok şey katıyor.” açıklamasında bulundu.
Borçka’nın yetiştirdiği ünlü iş insanı İsmet Acar’ın ilçeye hatta Artvin iline çok büyük katkılarının olduğunu söyleyen Özkurt, “Keşke İsmet Abi gibi insanlar daha çok olsa” dedi.
Seçim nedeniyle siyasilerin kendilerini ziyaret edip etmediklerini soran gazeteci Hatice Nur Ersöz, onlara taleplerinizi iletiyor musunuz sorusunu yönlendirdi. Özkurt, dosya halinde tüm siyasilere STK’larla birlikte sorunları ve çözüm önerilerini ilettiğini söyledi.
Turizm konusunun ilçeye büyük katkı sağladığını, Gürcistan tarafına geçiş için ilçe Muratlı Sınır Kapısı’nın açılmasının araçları bu tarafa yönlendireceğini, ayrıca Hopa-Kemalpaşa tarafından yaşanan kazaların azalacağını belirtti.
Röportaj sonunda üyelerine seslenen Borçka Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Muhammet Özkurt, “Üyelerimiz başımızın tacı, herhangi bir talepleri olursa başımızın üstünde yeri vardır. Sürekli sokaktayız. Onlara yardımcı olmak için seçildik.” dedi.
ArtvinliTV haber ekibi, gösterdiği misafirperverlikten dolayı Borçka Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Muhammet Özkurt’a teşekkür etti, yeni görevinde başarılar diledi.
Haber: Gamze Akınlı
Kamera: Furkan Yılmaz
 
 

Bu haber 544 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com