14.05.2023
ÖZEL İNSANLAR, ANNELER GÜNÜ İÇİN HEDİYELİK EŞYA ÜRETTİ Özel gereksinimli bireyler, engelsiz yaşam merkezinde Anneler Günü’ne özel hediyelik eşya üretti.

 Artvin Belediyesinin Engelsiz  Yaşam Merkezinde Halk Eğitim Merkezi ile ortaklaşa düzenledikleri engelli bireylere yönelik meslek edindirme kurslarına devam ediyor.

Özel gereksinimli 18 yaş üstü bireylerin devam ettiği engelsiz yaşam merkezinde Anneler Günü’ne öğrenciler özel hediyelik eşya üretimini öğretmenleri eşliğinde gerçekleştirerek Artvin halkının beğenisine sundular. Vitrinde birbirinden güzel hediyelik eşya objelerini sergilediler.
Halk Eğitim Merkezinde usta öğreticilik yapan ve aynı zamanda Merkezde özel gereksinimli öğrencilere beceri kursları veren Seher Kermen, öğrencileri hakkında Artvinli TV’ye açıklamalarda bulundu. Özel gereksinimli bireylere fırsat verince eğitimle diğer çocuklardan farkı olmadığını yetenekleri ile bu güzel el sanatlarını yaparak bizlere kanıtlamış oldular. Halk Eğitim beceri kursları özel gereksinimli gençler için uğraş terapisti olduğunu ve burada çok mutlu olduklarını ayrıca devletimizin imkanlarıyla evlerinden alınıp Artvin Belediyesine ait kurs merkezi olarak kullanılan engelsiz yaşam merkezine gelerek biz hocaların nezaretinde hediyelik eşya yapmayı öğreniyorlar ve bu biz hocaları, engelli bireyleri ve de ailelerini çok mutlu ediyor” açıklamasında bulundu.
Artvin Halk Eğitim Merkezi usta öğretici Çiğdem Durmuş, engelsiz yaşam merkezinde turistik hediyelik eşya yapma kursunda engelli çocuklara ince motor becerilerini geliştirmesi için bizim desteğimizle turistik hediyelik eşyalarının imalat aşamaları, boyama teknikleri, verniklenmesi ve satışa hazırlanması süreçlerini hep birlikte yaptıklarının bilgisini verdi.
Özel gereksinim duyan Caner Keskin, aynı zamanda engelsiz yaşam merkezinin kurs müdavimi Keskin, Artvinli TV’ye açıklama da bulunarak kursta ürettikleri el sanatlarını ve kurs ortamını değerlendirdi. Anneler Günü için çok özel hediyelik eşyalar üretip satışa sunacaklarının bilgisini verdi. Engelsiz Yaşam Merkezi bizim buluşma merkezimiz burada eğitim alırken, aynı zamanda üretime katıldıklarını ve sosyalleştiklerini ben tekerlekli sandalyeli bir birey olarak tek başıma akülü aracımla Artvin sokaklarında tüm engellere rağmen erişim sağladığını söyledi ve kaldırımların engellilere uygun olmadığını belirterek, mecburen araç yolundan gitmek zorunda olduğunu bu da tehlikeli ulaşıma neden olduğunu ve kendi tarafından araç trafiğini aksattığının bilgisini verdi. Konuşmasına bir işe yaradığından dolayı çok mutlu olduğunu ve bundan sonra açılacak kurslara geleceğinin bilgisin verdi.
Usta öğretici olan Kadriye Yağcı nezaretinde eğitim alan öğrencilere taş boyama, geri dönüşüm teknikleri ile ürettikleri dekoratif, turistik hediyelik eşya çalışmasını yaptıklarını ve öğrencilerle birebir ilgilenerek çocuklarımızın birçok hediyelik eşya hazırlayıp satışa sunacaklarını ve de buradan gelecek gelirle yine merkeze üretim için malzeme ve çocuklara harçlık dağıtacaklarını söyleyerek herkesin engelsiz yaşam merkezine gelerek el sanatları ürünlerinden satın alıp engelsiz yaşam merkezine katkı sağlamalarını istedi.
Engelsiz yaşam merkezinde özel gereksinimli birey olan 24 yaşındaki bedensel engeli olan Seda Özdemir, engelinden dolayı yıllardır tedavi gördüğünü ve ellerini yeteri kadar kullanamadığını bu kurs sayesinde öğretmenlerimizin yardımı ile boncuk işi yaptığını ve ayrıca deniz taşı boyadığını söyledi. Engelsiz Yaşam Merkezinde haziran ayında yapılacak olan yıl sonu sergisinde benim de yaptığım takılar sergilenecek çok mutluyum.” dedi.
Engelsiz Yaşam Merkezinde öğretici olarak görev yapan öğretmen Kamuran Özdemir Atlılar, 51 yaşında işitme engelli Emriye Yeralan’ın eğitim serüvenini anlattı. Artvin Engelliler Derneğinden Emriye Yeralan için doktora götürülerek Emriye’nin tedavisinin yapılıp işitebilmesi için kulaklık alınmasını talep etti ayrıca Emriye’nin çok yetenekli olduğunu okuma ve yazma bilmediği için iletişim kurmakta sorun yaşadığını belirtti.
Engelsiz yaşam merkezinde eğitim alan ve özel gereksinimli yetenekli birey olan Dilek Erdem, Artvinli TV’ye yapmış olduğu kanaviçe tekniğiyle yapmış olduğu duvar aksesuarları ve kara kalem çalışmaları hakkında bilgi verdi. Engelsiz yaşam merkezine geldiği için mutlu olduğunu, kurs hocalarını çok sevdiğini söyledi. Yaptığım hediyelik eşyaları satıp kendi için yeni malzemeler alıp yeni eserler üreteceğini söyledi. Herkesin engelsiz yaşam merkezine gelip hediyelik eşya satın alıp bize katkı yapmalarını çok istiyorum.” dedi.
Usta öğretici Seda Aktaş Atabey, ilgilendiği öğrencisi Dilek Erdem hakkında açıklamalarda bulundu. Dilek’in çok yetenekli genç kız olduğunu el sanatları konusunda duvar süsleri, Atatürk portresi yaparak koleksiyon oluşturduğunu ve ayrıca kara kalem tekniğiyle her şeyin resmini yapabildiğini söyledi. Dilek Erdem de “Allah vergisi yetenek olduğunu keşfettik. Resim tekniği hakkında hiçbir eğitimi olmamasına rağmen Artvin Valisi Yılmaz Doruk’un kara kalem tekniğiyle resmini yaptığını söyledi. Engelsiz yaşam merkezinde üretilen ürünleri satışa sunularak gelir elde etmeyi hedeflediklerini ve bu nedenle gençlerin de beceri kurslarımıza daha istekli geldiklerini söyledi.
Usta öğretici Ayşe Koç Saraç, özel gereksinimli öğrencisi Emine hakkında Artvinli TV’ye açıklamalarda bulundu. 2 yıldır Emine ile özel olarak ilgilendiğini sadece beceri kursundaki eğitimle kalmayıp spor eğitimi verdirdiğini ve sağlık sorunlarıyla ilgili doktora kadar götürdüğünü söyledi. Emine Galatasaraylı olduğundan dolayı Galatasaray logosu panosunu zincir tekniği ile işlediğini ve eline ilk kez eline iğne iplik aldığını ona el sanatları konusunda eğitim verdiklerini söyledi. Bir de mikrofonlarımız aracılığıyla çağrı yaptı Galatasaray taraftarları yöneticilerine engelsiz yaşam merkezini ziyaret etmelerini ve Galatasaray temalı sarı kırmızı hediyelik eşyalarımızdan almalarını talep ediyorum çocuklarımızın bu emeklerinin karşılık bulmasını istiyorum.” dedi.
Engelsiz Yaşam Merkezinde öğreticilik yapan Sultan Hanım özel gereksinimli öğrencisi hakkında Emine’nin Galatasaray logolu tuali çok yapmak istediğini söylerken, Artvinli TV aracılığıyla da Galatasaray taraftarlarına Emine’nin yapmış olduğu Galatasaray logolu ürünleri almaları için seslendi. Ayrıca öğretmen öğrencilerinin engelsiz yaşam merkezinde bir şeyler denerken öğrencilerinin bir şeylere uğraştıkları için merkezde hoş bir vakit geçirdiklerini de ekledi.
 
 

Bu haber 507 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com