14.05.2023
Murgul Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı: Zincir marketler şehrin dışına çıkarılsın! ARTVİNLİTV ve RADYO08 haber ekibi ilçe ilçe gezerek ilçe sorunlarının tespitini yapmaya çalışıyor. İlçelerdeki ekonomik faaliyetlerin ne durumda olduğunu ilgili taraflar ve vatandaşlardan dinliyor.

 Murgul ilçesine giden haber ekibi, Murgul Esnaf ve Sanatkârlar Odası’nı ziyaret etti. Burada Oda Başkanı Hüseyin Yeğin, gazeteci Hatice Nur Ersöz’ün sorularını yanıtladı.  

Başkan Yeğin, Murgul Esnaf ve Sanatkârlar Odası’nın 174 üyesinin var olduğunu ve bu üyelerden 120’sinin ise aktif olduğu bilgisini verdi. Ayrıca üyelerden 38’inin kadın esnaf olduğunu açıkladı. Yeğin, Şoförler Odası’na kayıtlı 180 üyenin olduğunu söyledi.   
İlçede, Cengiz Holdigin şirketi Etik Bakır ekonomik anlamda ilçeye önemli katkı sağlıyor. Maden cevheri, ilçenin geçim kaynağı olmuş durumda. Artvin’den ilçeye getirilen cevher, işlemden geçtikten sonra Hopa Limanı’na TIR’larla gidiyor. Cevherin taşınması  işi ilçede nakliyecilik sektörünün gelişmesine önemli katı sağlamış durumda.
İş kolu olarak ilçede araç tamir atölyelerini arttığını, nalbur sektöründe olanların iş yaptığını belirti. Murgul’da bakır fabrikası üzerinden ekonominin döndüğünü, burada bin kişinin istihdam edildiğini kaydetti.
Esnaf Odası Başkanı Yeğin, 3 bin nüfuslu ilçede zincir marketlerin 4 adet olduğunu söyleyerek bu marketlerin ilçede esnafı zora soktuğunu söyledi. Oda olarak zincir marketlerin şehrin dışına çıkarılması için önerilerde bulunduklarını ancak şu ana itibariyle başaramadıklarını kaydetti.
Hüseyin Yeğin, esnaf profesyonelleşemediği için halkımız zincir marketlere mahkûm oluyor.
Murgul Esnaf Odası olarak 10 kişinin bir araya gelerek kooperatif kurmayı istediğini ve bu sayede zincir marketlerle rekabet yapmaya çalışacaklarını açıkladı.
Hatice Nur Ersöz’ün sorduğu esnafa verilen krediler konusundaki soruya ise şunları kaydetti: ”Esnafımız Kredi Kooperatifimiz aracılığıyla 84 aya kadar 1 milyon 500 bin TL’ye kadar yatırım kredisi kullanabiliyor. Ancak kredi verme konusunu zorlaştırdılar.”
Yeğin, Esnaf Odası’na bağlı esnafların işyerini açtıktan sonra 3 ay sonra kredi kullanabildiklerini söyledi. Faizleri çok düşük olduğunu ancak bankaların kredi verme konusunda çekingen davrandıklarını dile getirdi.
Esnafın zor şartlarda çalıştığını belirten Esnaf Odası Başkanı Yeğin, basit usulde stopajın kaldırıldığını ancak prim ödeme gün sayısı bakımından SGK ve BAĞKUR konusunda ayrımcılık olduğunu söyledi.
İlçenin diğer gelir ekonomik gelir kalemleri arasında Kabaca balının önemli yer tuttuğunu söyledi. Yeğin, eski adıyla Kabacet’te kara kovan balı olarak tabir edilen binbir çiçekten bal üretildiğini açıkladı. İlçede 200 kişini arıcılık konusunda üreticini olduğunu söyleyerek Kabaca köyünde bal satış reyonunun olduğunun da bilgisini verdi.  
Murgul ilçesinde bir yıl önce yaşanan selden bir kişinin hayatını kaybettiğini söyleyen Esnaf Odası Başkanı, devletin sel sonrası bölge halkını mağdur etmediğini belirtti.
Orman faaliyetlerine de değinen Yeğin, ilçede Orman İşletme tarafından yapılan dikili satışın da yarı yarıya düşürüldüğünü söyledi. Yeğin, 3 farklı bölgede ormancılık faaliyetlerini yürütüldüğünü kaydetti.
İlçenin girişinde bir şirket tarafından ağaç emval kırıntılarının geri dönüşümü için biyolojik arıtma tesisinin kurulduğunu belirtti. Murgul ilçesine giriş ve çıkışın aynı güzergahtan yapıldığını belirten Başkan Yeğin, nakliye işlerindeki yoğunluk nedeniyle hem çalışmaların aksadığını hem de yolların bozulduğunu söyledi. Murgul ilçesine Artvin’de günde 80 maden cevheri taşıyan kamyonunun ilçeye geldiğini, ilçeden de 100 civarında kamyonunun Hopa Limanı’na hareket ettiğini açıkladı.
ARTVİNLİTV haber ekibini Murgul ilçesinde yaptığı röportajda gazeteci Hatice Nur Ersöz’ün sorularını yanıtlayan Murgul Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hüseyin Yeğin, ilçedeki esnafın büyük zincir marketler karşısında ezildiğini, bu yüzden kurumsal marketlerin şehrin dışına çıkarılması gerektiğinin altını çizdi. Ekonomik olarak ilçenin canlı olduğunu, üyelerin krediye ihtiyaç duyduğunu, Esnaf Kooperatifinin verdiği kredinin faizinin düşük olduğu ancak yürürlükteki mevzuat gereği esnafın kredi almakta zorlandığını dile getirdi.
Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Yeğin, ARTVİNTV’den gazeteci Hatice Nur Ersöz’e yaptığı açıklamanın sonunda maden sahasında çalışmanın istihdama önemli katkısı olduğunu, nakliyecilik sektörünün ilçeye önemli bir ekonomik girdiği sağladığını belirterek, orman kesim işinin ve arıcılık faaliyetlerini ilçede yoğun olduğunu özetle söylemiş oldu. Yeğin, ilçeye giriş yolunun da bir an önce bitirilmesi için yetkililere seslendi.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Bu haber 571 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com