13.05.2023
ARTVİN’DE PEYZAJ DEYİNCE AKLA AYDIN ÇİÇEKÇİLİK GELİR Aydın Çiçekçilik ve Peyzaja kadın eli değince, Artvin, Hopa-Arhavi ilçesinde fark yaratıyor. ArtvinliTV ve Radyo08 haber ekibi olarak kadın girişimcilerin, aile işletmelerinin başarılarını yerinde tespit etmek için Aydın Çiçekçilik ve Peyzaj firmasını ve bahçesini ziyaret ettik. Peyzaj sektörüyle ilgili bilgi edindik.

 

 

 
 
İşletme sahibi Faruk Aydın, 15 yıl önce hobi olarak başladığı çiçekçilik işine, şimdi ise profesyonel çiçekçilik yaparak Artvin’e hizmet vermeye başladı. Faruk Aydın, en büyük destekçisinin ise eşi Filiz Aydın olduğunu söyledi.
Artvin bölgesine hitap eden bitki çeşitliliği; ev, park, bahçe, işletme önleri, mezarlıklar, kurumsal peyzaj çalışmalarına güzellik katıyor. Aydın: ”İşletmemiz Hopa ve Arhavi ilçelerinin tam ortasında ilçenin tek feneri olan sahil yolunda 8 dönüme kurulu sera ve açık alanda her türlü bitkiyi İzmir'de üretimini yaptırıp ilimize getirerek müşterilerimizin beğenisine sunuyoruz”  bilgisini verdi.
Faruk Aydın, şehirlerimizin yaşam alanlarına devasa konutlar yapılmakta, mutlaka çevre düzenlenmesi ve çiçeklendirme yapılması için vatandaşlarda da olumlu algı oluştuğunu söyledi. Talepler artıyor, özel konutlar, kamu kurumları peyzaj düzenlemelerine önem veriyor” diyen Aydın, “Şu an Yusufeli Belediyesinin yeni ilçe düzenlemesi, Kemalpaşa Belediyesinin sahili düzenlenmesi gibi projeleri hayata geçiriyoruz. Sahilde her türlü bitki talep ediliyor. Bu bitkileri talep edenler zengin insanlar. Biliyorsunuz bu bölge çay üretimi bölgesi. Allah hiçbir bitkiye üç kez ürün toplama fırsatı vermemiş. Dünyanın hiçbir yerinde yok sadece çayda var. Hal böyle olunca halk zengin. Özellikle yurt dışından getirdiğimiz pahalı ağaçlar; Japon akçaağacı gibi 12 bin TL’ye ağaçlar var. İnsanlar bilinçli, alıcı da sıkıntı yok.” bilgisini verdi. Aydın, bitkilerin 10 TL’den başlayıp milyon TL değerinde her bütçeye çiçek, bitki ve ağaç satışı yaptıklarını kaydetti. Faruk Aydın: “Yeter ki müşterilerimiz istesin, dünyanın her yerinden bitki temini yapılabilir.” dedi.
─ Tek Sıkıntı Çalışacak İşçi Bulamıyoruz.
Faruk Aydın, “En büyük sıkıntımızı işçi konusudur.“
“Çiçekçilik sektöründe il dışında genellikle kadınlar çalışmaktadır.” diyen Aydın,  “Kadınları çalışmaya ve üretmeye davet ediyorum. Bize çiçek üretsinler alayım.  Onların aile ekonomisine katkı yapsınlar, para kazansınlar.” dedi.
İşyeri sahibi Faruk Aydın, “Şu an Artvin Çoruh Üniversitesi Botanik Bahçesi sorumlusu Öğretim Görevlisi Özgür Bey ile çalışıyorum. Onlar da serada ürettikleri bitkilerin satışı için bu bölgede satış noktası kuracaklar. Artvin’de üretilen ürünleri satacağız, pazarlama konusunda ortak çalışacağız.” açıklamasında bulundu.
“Çiçekçilik mesleğine hobi olarak 15 yıl önce başladım.” diyen Faruk Aydın, bu meslek hakkında hiçbir eğitiminin olmadığını, merak sonucu bu işe başladığını söyleyerek “Birçok bitkinin dünyasını araştırdım, öğrendim. Bilgi birikimiyle profesörlerle yarışabilirim.” dedi.
Aydın Çiçekçilik ve Peyzaj, aile işletmesi olarak faaliyetlerini yürütüyor. Faruk Aydın, eşi Filiz Aydın ile birlikte ortak çalıştığını söyledi.
Filiz Aydın da mikrofonlarımıza işletmesi ile ilgili şunları söyledi: “Çiçeklerin; bakımı, sulaması tamamen bana ait. Onlar benim çocuklarım gibi. Her gün onların bakımın yaparken konuşuyorum, seviyorum. Onlar da bin bir çeşit çiçek açarak bahçemizde fark yaratıyor, albeni oluşturuyor.” dedi. 
Filiz Aydın eşinin dışarıdaki peyzaj çalışmalarına gittiğini, kendisinin de içerideki işleri, bakımları yaptığını söyledi. Aydın: “Kadınlarımız çiçekler çok düşkün. Mutlaka evin içine, balkonuna, bahçesine çiçek alıp yaşadıkları yerleri güzelleştiriyorlar. Saksıda çiçek, fide ve ağaç formundaki bitkilerle de alıyorlar. Görsel olarak da beğeni alıyorlar. Hepimiz yaşadığımız yeri güzelleştirmeliyiz. Karadeniz yeşilin ve endemik bitkiler mekânı ancak, kentleşmeyle birlikte betonlaşınca, saksıda çiçekleri arar oluyoruz. Mutlaka her insanın hayatında çiçek, yeşillik, bitki olmalı.” dedi.
İşyerinde ziyaret etiğimiz Faruk Aydın ve Filiz Aydın çiftine bu güzellikleri halkımıza sundukları, mini botanik bahçesi oluşturdukları için teşekkür ediyoruz. Hayırlı işler ve bol kazançlar diliyoruz.
Her Artvinli mutlaka Aydın Çiçek ve Peyzaj firmasına uğramalı. Her zevke ve renge bütçeye satın alabileceğiniz bitkisi var. ARTVNİLTV ve RADYO08 haber ekibi olarak gittik, gördük, sizler için kayıt altına aldık.
Artvin’de böyle bir girişimde bulundukları için Filiz ve Faruk Aydın çiftini tebrik ediyoruz.
 

 

Bu haber 657 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com