13.05.2023
MEŞHUR ARTVİN DÖNERİ YİNE ZAMLANDI! DÖNERCİLERİN BEKLEDİĞİ FİYAT ARTIŞI GELDİ 100 GR DÖNER ARTVİN’DE 8 MAYIS’TAN İTİBAREN 80 TL’DEN SATIŞA SUNULDU

 Artvin’de 11 dönerci işletmesinin bulunduğu sektörde ete gelen son zamlar sonrası dönerciler, bağlı bulundukları Oda’ya başvurarak 100 gramın 80TL olarak satış fiyatı olarak onaylanması talebinde bulundular.

Artvin Esnaf ve Sanatkârlar Odası yaptığı toplantı sonrası dönerci esnafından gelen başvuruyu kabul etti.
 
 

Artvin İl Merkezinde Döner 80TL Oldu.

 

Artvinli TV olarak dönerci esnafları ziyaret ederek fiyat artışlarının müşteri potansiyelini nasıl etkilediğini sorduk “Ertan’ın Yeri” yatık döner işletmecisi olan Bahtinur Gürbüz, Artvin’ deki tek kadın yatık döner ustası.
 
Bahtinur Gürbüz, Artvinli TV’ye açıklamalarda bulundu.
 
Artvin’de eylül ayında birkaç dönerci esnafın rekabete girerek 100 gr. döneri 25 TL’ den satışa sundular, vatandaş için avantaj dönerci esnaf için dezavantaja dönüştü. Çünkü 25 TL’ye satış zararına satış oldu.  Ancak Gürbüz’ün yeri olarak biz 40 TL’ ye satışa sunmamıza rağmen ete gelen fiyat artışına yetişemedik. Rekabet süresince müşteri potansiyelimiz düştü. İşletme olarak çok etkilendik rekabete girmedikleri halde genel giderleri (kira, et, personel vb. giderler) karşılamak için 3 yıl geri ödeme ile 300 bin TL kredi çekerek bankaya borçlandığını ve sağ olsun dönerci arkadaşlarımız bizi krediye muhtaç ettiler.” şeklinde dert yandı
Döner ustası Bahtinur Gürbüz, “Yeni zam tarifesi almamıza rağmen  80 TL bile bizim giderlerimizi karşılamaya yetmiyor bir yandan da zamlanan döner müşterilerimizi döner yemekten vazgeçmesine ve bizim de işlerimiz düşmesine yol açtı.” diyerek bir süre daha esnaf olarak ayakta kalmaya çalışacaklarını ifade etti. Piyasada her gün değişen ürün ve işçilik maliyetlerinin peşine yetişmediklerini ve zorlandıklarını belirten işletmeci, Artvin’in markası olan döneri vatandaşın artık eskisi gibi yeme şansının olmadığını söyleyerek sektör olarak zorlandıklarını ifade etti.
 
Gürbüz, “Dönerin yeni fiyatı karşısında müşteriler itiraz ediyor ama bu konu hakkında bir şey yapamıyoruz. Çünkü et ve soğan maliyeti arttı.” diyerek dönere gelen zammın işletmelerini kurtarmayacağını belirtti. Artvinli TV aracılığıyla da bayramdan sonra dönerin 100 TL’ye çıkacağını duyurdu.
Döner salonun kadın işletmecisi, bunun yanı sıra talep olmadığı için günlük yapılan döner miktarını düşürdüklerini kaydetti.
 
Davut Demir: Müşteri Sayımız Azaldı.
 
Meşhur Kuzu Döner Salonu işletmecisi olan Davut Demir, ete gelen zamdan yakınırken döner 25 TL’yken vatandaş döner işletmelerine akın edip doyasıya yedi. Eskiden insanlar birbirlerinin hesaplarını ödemek için kavga ediyorlardı ama şimdi durum böyle değil diyerek, dönere gelen zamdan sonra müşteri sayılarının azaldığını açıkladı.
Artvin’deki dönerci esnaflar arasında kışın başlayan kıyasıya rekabet “Biz esnafları vurdu ve çok mağdur olduk” diyen Demir, rekabet sürecinde para kazanamadıklarını söyleyerek vatandaştan dua alıp esnafın ise borçlandığını açıkladı. Bu süreçte hiçbir ödemelerini (vergi, sigorta, kira vb.) karşılayamadıklarını, maddi olarak büyük zarar ettiklerini söyledi.
Ayrıca Meşhur Kuzu Döner işletmecisi, seçimlerin döner salonlarına hareket getirdiğini belirtti. Demir, ”Özellikle mitingleri izlemek için il dışından gelenler meşhur Artvin dönerini yemek için bizleri tercih ediyorlar ekonomik olarak hareketlilik var.” açıklamasında bulundu.
13 Mayıs Cumartesi günü İyi Parti mitingi için Artvin’in Borçka ilçesinden gelen ve Artvin’in meşhur dönercisi, Kuzu Dönere; Artvin’e her geldiklerinde mutlaka uğradıklarını söyleyen müşteriler  her gelişlerinde farklı hesap ödediklerinin altını çizdiler. Arkadaşları ile döner yiyen bir müşteri dönerin lezzetinden vazgeçemediklerini belirtti, ancak ödediği hesap ise 4 kişi için toplam 670 TL oldu.
Meşhur Artvin dönerinin yeni fiyatı 80 TL(100 gr). Yeni fiyat, Artvin ve dönerciye hayırlı olsun ve yiyenlere afiyet olsun diyoruz.
 
 

Bu haber 841 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Hatice Nur ERSÖZ/ ArtvinliTV

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com