13.05.2023
KAN BAĞIŞÇI SAYISI HER GEÇEN GÜN DÜŞÜYOR! Artvinlitv ve Radyo08 ekibi ile Ardanuç ziyaretimizde Kızılay’ın mobil aracını da ziyaret etti. İlçede perşembe günleri kurulan pazarın kalabalığından faydalanmak için Ardanuç ilçesine kurulan kan alma aracına edindiğimiz bilgiye göre sabahtan akşama kadar sadece 10 kişi geldi. Kan bağışı mobil aracına gelen gönüllü bağışçı sayısı ise her geçen gün azalıyor.

 Kan bağışının azalması ise 6 Şubat’ta 11 ili kapsayan ve pek çok insanın hayatını kaybettiği depremde depremzedeler için kan bağışına ihtiyaç var duyurusundan sonra pek çok vatandaş gönüllü olarak kan alma noktalarına akın etmişti. Fakat Kızılay’ın bağış olarak aldığı kanı ve çadırları halka para ile sattığı iddiasının ortaya atılmasından sonra kan bağışlarında ciddi bir azalmaya neden olurken vatandaş tarafından da büyük bir tepkiyle karşılanmıştı. Bu bağlamda ortaya atılan iddialar nedeniyle kan alma merkezleri, çeşitli nedenler yüzünden oluşan kan ihtiyaçları anında kan bulmakta zorlanıyor. Bunun yanı sıra kanın sadece insan bedeninde üretildiğini ve çoğu ameliyatında yeterli kan bağışı bulunmadığı gerekçesiyle tedavilerin sekteye uğradığını biliyoruz. Bu nedenle gönüllü vatandaşlarımızdan en yakın kan verme noktasına gidip, kan verip can kurtarmalarını istiyoruz!

 
Kızılay’ın mobil aracına Hopa’dan gönüllü olarak kan vermeye gelen Hasan Akyazan, ArtvinliTV mikrofonları aracılığıyla vatandaşların kan vermeleri konusunda “Hepimiz birbirimize yardımcı olmalıyız “şeklinde seslenirken vatandaşlara ister Kızılay’a isterseniz de hastanelere kan verip hem 3 kişinin hayatını kurtarın hem de ülkeye bir fidan kazandırın şeklinde görüşlerini halka iletti.
Öte yandan Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın eleştirileri sonrası Cuma akşamı istifa ettiğini duyurdu.
 

Bu haber 503 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Hatice Nur ERSÖZ/ ArtvinliTV

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com