07.05.2023
Artvin mikro finans ofisinden kadınlara tam destek! 3 Mayıs günü Artvinli TV olarak, Artvin’ de kadınlara hem danışmanlık hem de finansman sağlayan Mikro Finans Ofisi yetkilisi, Kardelen Koçer ile birlikteydik. Mikro finans ofisleri 2010 yılından bu yana Artvin şubesini de içinde bulunduran 56 ilde bulunan pek çok kadın girişimcinin hayatına dokundu.

 Koçer’e göre mikro finans ofisleri birer banka değil. Kadınları istihdam etmenin yanı sıra onları bir sonraki adımlarını atmaya hazırlayan ve girişimcilerin birbirlerine güven duymasına imkân tanıyan bir adım. Finans ofisine katılmak için adımlar ise oldukça basit, başvurmak isteyen kişiler, ikametgâh adresleri neredeyse oradaki mikro finans ofisine gidip ofislerdeki başvuru formunu doldurduktan sonra yanında 1 adet vesikalık fotoğraf ve ikametgâh belgesinin olması gerekiyor daha sonra 30 TL karşılığında girişimcinin konut ve kişinin kendisine sigorta yapıldıktan sonra üye olma işlemi tamamlanıyor. Mikro finans ofisinin başlangıç kredisi ise 3 bin TL. Bu meblağ daha sonra 2 biner TL olarak kredinin miktarına bağlı olarak artıyor. Bu şekilde kadınlar da ofislerdeki kredi miktarını arttırmış oluyor. Geri ödeme tutarı ise çekilen kredi miktarına göre değişiklik göstermesinin yanı sıra haftalık olarak ödeniyor. Ofiste kadınların kendi paralarını biriktirmelerini amaçlayan ve tamamen kişiye bağlı olan kumbara sistemi de var.

Ofis Yetkilisi Kardelen Koçer; “Kadın ekstra biriktirdiği parayı kredi niyetine de kullanıyor ve işine de çok yardımcı oluyor.” şeklinde açıkladı. Ofiste kumbara sistemine dahil olmakta oldukça kolay, Koçer; varsayalım kişinin haftalık ödemesi 70 TL şeklinde, kişi ödeme olarak 71 TL bile ödeme yapsa kalan 1 TL birikiyor. Açıklamasında bulundu. Biriken tutarı çekme konusunda ise bir kısıtlama yok, kişi istediğinde biriktirdiği parayı çekebiliyor. Ofis dahilinde kişi isterse, ara çekim de yapabiliyor.
 
Artvin’ de bulunan ve şu an için Yusufeli ve Ardanuç’ta hizmet veren mikro finans şubesinde 304 üyelerinin olduğunu bildiren Koçer, “Tabi ki bunu daha çok arttırıp kadınlarımıza dokunmak istiyoruz. Bizim mikro girişimcilerimiz gerçekten çok değerli ve üretici insanlar temel amacımız kadınlarımız kendi aralarında bir güven ilişkisi oluşturuyor.” sözlerini eklerken, “Grup mantığı da bundan kaynaklı, bizim geri ödemelerimiz haftalık olup merkeze gelinerek yapıldığı için, diyelim ki bu hafta ödeme yapamayan bir kişi olduğunda gruptaki bir diğer kadın birbirlerine güven duydukları için ödeme yapamayan kişinin yerine ödeme yapıyor. Bu bağlamda da ödemeler aksamadan yapılabiliyor.” açıklamalarında bulundu.
Artvin Mikro Finans Ofisi birçok kadının hayatına dokunuyor. Uyguladığı sistemle kadınların istihdamına ve üretimine önemi katkı sağlıyor.
 
 
 
 

Bu haber 612 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com