07.05.2023
Barajı artıya çevirelim! Yusufelili genç esnaf: ”Memleketimi çok seviyorum. Ama ilçemizin en büyük sorunu ulaşımdır!” dedi.

 ArtvinliTV olarak, 4 Mayıs günü Yusufeli’nin yeni yerleşim yerini ziyaret ettik. Hem halkın dertlerini dinledik hem de mikrofonlarımız aracılığıyla seslerini duyurduk.

Sesini duyurmak için ziyaret ettiğimiz bir isim de Uğur Hallaç. Hem oto galerici hem de oto-yıkama işi ile uğraşan Hallaç, sular altında kalan Yusufeli’de 10 yıldır aktif olarak esnaflık yapmaktaydı. Barajın yükselmeye başlamasıyla birlikte iş yerini kapatan ve sonrasında yeni Yusufeli ’de, devletin gösterdiği arsaya işletmesini kuran esnaflardan sadece biri …
 
Hallaç’a mikrofonlarımızı uzatıp genç girişimci olarak neden Yusufeli’ni tercih ettiniz sorusuna; “Biz Yusufeli sevdalısıyız. Burada doğup burada büyüdük. Yemeğini yiyip suyunu içtik memleketimizi çok seviyoruz.” yanıtını verdi.
─İlçenin En Büyük Sorunu Ulaşım.
Hallaç’a göre eski yerleşim yerinden yeni yerleşim yerine taşınma sürecinde yaşanan sıkıntılar küçümsenmeyecek kadar büyük. Bunun yanı sıra yeni ilçe de en büyük sorun ulaşım sorunu. Bunun giderilmesi için de viyadüğün bir an evvel yapılması şart. Bunu yanı sıra yeni yerleşim yerinde gerek hak sahipliği gerek de işyeri sorunları olduğunu belirten Hallaç’a göre yeni yerleşim yerine taşınanlar çok mağdur oldu.
 
 
─ Yusufeli’de Üniversite Bünyesinde Dalgıç Bölümü Açılmalı.
Yeni yerleşim yeri Yusufeli’de iş imkanlarının azalması ile birlikte genç nüfus sayısında önemli azalma var. Bu bağlamda Hallaç, yeni yapılanan ilçeyi geliştirmek için, hem ticari hem de turistik anlamda insanların ihtiyaç duyacağı Salikvan Yaylası üzerinden geçip sahile inen fazladan bir geçit yapılması önerisinde bulundu. Ayrıca,  baraj gölünde kafes balıkçılığı yapılması ya da gölün turistik olarak hizmete açılmasının ilçeye canlılık katacağı önerisinde bulundu. Bu önerilere ek olarak ilçeyi geliştirmek için üniversite de dalgıçlık bölümünün açılmasını ve bu şekilde insanların eğitilip ilerleyen zamanlarda da profesyoneller eşliğinde amatörlerinde su altına inip, eski Yusufeli’deki hatıralarını canlandırmasının yanı sıra turizme de katkı sağlayacağını belirtti.  
 
Sular altına kalan Yusufeli ilçesinde yeni yerleşim henüz tamamlanmadı. Alt yapı çalışmaları sürüyor. Bir taraftan Yusufeliler yeni yere alışmaya çalışıyor.

Bu haber 553 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com