05.05.2023
Yusufeliler yeni yerleşim yerine alışamadılar Türkiye’nin en büyük barajının yapıldığı Yusufeli’de ilçe merkezi baraj suları altında kaldı.

 Yeni yerleşim yerini yapan devlet eski Yusufeli ilçesindeki vatandaşları TOKİ’nin yaptığı evlere kura ile yerleştirdi. İşyerleri de yapan TOKİ, yeni ilçeyi 4 etaba böldü. Yeni Yusufeli ilçesinin birbirine uzak 4 mahallesi oldu. Bunlar; Sancak, Çoruh, Livane ve Kaçkar mahalleri ismi verildi.

 
ARTVİNLİTV ve RADYO08 Haber ekibi 4 Mayıs günü yeni yerleşim yerine giderek halkın nabzını tuttu. Vatandaşın isteklerini ve sorunlarını yerinde dinledi.
Yeni yerleşim yerinde kafe açan kadın işletmeci Zeynep Coşkun, mikrofonlarımıza şu açıklamalarda bulundu: “3 km mesafede olan köyüme viyadük olmadığı için sık sık gidip gelemiyoruz. Köye ulaşım sağlamak için Viyadüğün yapılmasını bekliyoruz.” serzenişinde bulundu.
Yeni Yusufeli’de su yüksekliği 125 metre yüksekliğine çıktı. Binalar, mezarlar, anılar su altına gömüldü. Sular altında kalan ilçe adeta yer altı müzesine döndü. 4 bölgeye (Çoruh, Livane, Sancak, Kaçkar) ayrılan yeni yerleşim yerinde ise insanlar yeni evlerine, iş yerlerine kavuştular fakat yeni yerleşim yerinde bir mutsuzluk var.
Bugün Artvinli Tv olarak sular altında kalan ilçe Yusufeli’nin yeni yerleşim bölgesinden biri olan Sancak Mahallesi’ni ziyaret ettik.  Bölgede çalışmalarımız devam ederken eski Yusufeli’de yaşamını sürdürmüş olan, Naze Kafenin işletmecisi Zeynep Çoşkun’a mikrofonlarımızı uzattık. Coşkun, 5 aydır yeni yerleşim yerinde yaşamını sürdürdüğünü ve buranın sular altında kalan Yusufeli’nin yerini tutamayacağını söyleyerek “Alışamadık ama şükür iş yerimiz var.” dedi. Çoşkun, Yusufeli’ne olan sevgisini, dışarıda evimiz var ama burası sular altında kalan Yusufeli’nin yerini tutmasa da adı Yusufeli mecbur alışacağız.” şeklinde ifade etti.
Evi ve iş yeri arasının 3 km olduğunu kaydeden Çoşkun, çoğu Yusufeli halkı gibi ulaşımdan ve yolların dik olmasından şikayetçi oldu.Yusufeli’de yaptığımız gözlemlerde genel olarak yeni ilçede kahvehanelerin çok sayıda açıldığı görüldü.  

Bu haber 548 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Gamze AKINLI- Hatice Nur ERSÖZ

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com