05.05.2023
Yusufeli’de kadınlara özel kahvehane Sadece kadınların girebileceği ve her yaş grubundan kadının rahatça oturup sohbet etmesini sağlamak için açılan Sancak Kahvehanesi 5 aydır hizmete başladı.

 Artvinli TV olarak ziyaret ettiğimiz Yusufeli’nin yeni yerleşim bölgesinde ilginç ve bir o kadar da samimi bir işletme sahibini ziyaret ettik. 20 yıldır esnaf olan işletme sahibi Nazire Erdoğan, Sancak Kahvehanesini açma fikrini önceden olan işletmesinde kadınların işletmeye gelip rahat oturamadıklarını fark ettikten sonra açmaya karar verdiğini açıkladı. Kadınlara özel olan bu işletmeye gelen kadın müşteriler mutlu, kendi kafalarına göre oturup muhabbet ediyorlar, bizi bir erkek duyar mı çekincesi olmadan rahatlıkla konuşabiliyorlar. Burası bir ev ortamı, insanlar nasıl ki evlerinde rahatlıkla konuşabiliyorlarsa burası da öyle” dedi.

“Burada biz kadınların rahat etmesini istiyoruz.” diyen Erdoğan, “Kapım tüm kadınlara açık.” mesajını verdi.  
Nazire Erdoğan, kahvehaneyi kızıyla birlikte işletmekte. İşletmede kendi elleriyle açtığı mantı, köftesini kendi yaptığı hamburger, kendi tarifi olan kar tanesi, serpme kahvaltı ve pek çok tatlı çeşidi var.
Erdoğan “En büyük destekçim, eşim ve çocuklarım.” Sancak Kahvehanesini açmaya karar verdiğimde ailem bu kararımın arkasındaydılar.” ifadelerini kullandı.
 
Yusufeli’nin yeni yerleşim yeri pek çok kişiyi etkilediği gibi Nazire Erdoğan’ı da etkiledi. “Mecbur kazanmak zorundayız yeni yerleşim yerinde çok zor. Allah devletimizi başımızdan eksik etmesin ama ben 20 yıllık esnafım 2 ruhsatım var. Ama 20 yılıma rağmen ne evim var ne de başka bir şeyim var. Eski yerleşim yerinde verdiğim emek boşa gitti” dedi. Ayrıca Edoğan, kendisine ne bir ev ne de iş yeri çıktığını belirtirken, 5 aydır işlettiği işletmesinin kirasını eşinin maaşından ödediğini ve bu ayki kirasını eğer iş olursa kendi kazancından ödemek istediğini de belirtti.
Erdoğan evde oturup çalışmaya cesareti olmayan kadın girişimcilere Artvinli TV mikrofonları aracılığıyla seslendi. “Hiçbir kadın demesin ki ben yapamam her kadın yapabilir yeter ki istesinler. Herkese tavsiye ediyorum evde oturup da eşlerinden 3- 5 kuruş istemek için çekinmek yerine kendileri kazanabilirler.” dedi. Bunun yanı sıra kadın girişimcilere iş fikirleri sunmayı da ihmal etmedi. Evde oturup sarma sarıp börek çörek yapıp ya da el işi yapıp satabilirler tavsiyelerini verdi.
Kadınlara özel olan kahveye gelen müşterilerden biri de Irmakyanı Köyünden olan Makbule Yılmaz. Yılmaz: “Böyle bir işletme olduğu için memnunuz ama kendi yerimizden(Yeni Yerleşim Yerinden) memnun değiliz.” dedi. Eski Yusufeli yerleşim yerinde anahtarı bizden aldılar evin eksikleri var deyip bizde onları bekledik, anahtarları almaya gittiğimizde de elektrikler kesilmişti biz boğulmak üzereydik erken davranıp eşyaları toplayamadığımız için çoğu eşyamız sular altında kaldı.” dedi. 3 dairesi vardı Yılmaz’ın yeni yerleşim yerine gelmeden önce şimdi ise sadece bir dairesi var. Fakat onun da eksikleri çok.
 
Sancak Kahvehanesine gelen diğer bir müşteri olan Hüsna Kuru sadece kadınların girebildiği bu kahvehaneden oldukça memnun ve arada sırada görümünü (Makbule Yılmaz) alıp çay içmeye geldiğini söyledi. Yılmaz, 40 senedir eski Yusufeli yerleşim yerinde kalıyordu. 2 ev, 2 dükkânı ve 1 de fırını vardı. Şimdi yeni Yusufeli yerleşim bölgesinde ise sadece bir tane evi var.
 
ARTVİNLİTV olarak bugün eskiye nazaran Yusufeli’deki kadın girişimcilerin sayısını arttığını ve artmaya devam edeceğini gözlemledik. Her zaman olduğu gibi bugün ve yarın da tüm kadın girişimcilerimizin yanlarında olacağız.  
 

Bu haber 857 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Gamze AKINLI- Hatice Nur ERSÖZ

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com