07.02.2023
ARTVİNLİLER TEK YÜREK ARTVİNLİLER DEPREM BÖLGESİNE YARDIMA KOŞUYOR 6 Şubat günü sabah 4.15’te merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan 7,8 şiddetindeki deprem yaklaşık 10 ilimiz etkiledi, birçok bina yerle bir oldu. Enkaz altında kalanları kurtarmak için Türkiye’nin birçok ilinden arama kurtarma ekipleri ile yardım malzemeleri bölgeye gönderildi ve gönderilmeye devam ediyor.

 Haberin duyulmasının ardından enkaz altında kalan vatandaşlarımızı bir an önce kurtarmak için Artvin’den öncelikle arama kurtarma ekipleri ile iş makineleri bölgeye gönderilmeye başladı. Yurt dışında yaşayan Artvinliler, başta İstanbul, Ankara ve diğer illerde yaşayan Artvinliler bölge halkına yardım için adeta yarışıyor. Yaşadıkları illerde veya doğdukları Artvin’in ilçelerindeki belediye ve sivil toplum kuruluşlarını arayarak -nasıl yardım edebilirim?- şeklinde sorular sorarak ihtiyaç duyulan malzemeleri belirtilen yardım toplama bölgelerine gönderiyorlar.

ARTVİN VALİLİĞİ
Valilik, depremin ardından Artvin İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünde oluşturulan kriz merkezinde ilk etapta Çoruh Arama Kurtarma Derneği (ÇAK), Hopa Arama Kurtarma Derneği (HOPAK), Artvin ve Şavşat Off-Road Kulüpleri üyesi Artvin’de görev yapan 259 AFAD gönüllüsünü deprem bölgesine gönderdi.
Borçka Belediyesi Arama Kurtarma Timi, bölgeye ulaştıktan sonra enkaz altında bir kişiyi canlı kurtardı.
Valilik ayrıca toplanan yardım TIR’larından oluşan bir konvoyu bölgeye dün gece itibariyle sevk etti.
 
Artvin’in ilçelerinde de yardım toplama gönüllülerin bölgeye gönderilmesi sürüyor.
Arhavi, Hopa, Kemalpaşa, Borçka, Murgul, Ardanuç, Şavşat ve Yusufeli ilçeleri ile Artvin Merkez ilçe belediyeleri dün hızlı bir şekilde duyuru yaparak birçok ihtiyaç malzemesini kamyonlara yükleyerek bölgeye gönderdi.  
Artvin’deki Ticaret ve Sanayi Odaları, esnaf teşkilatları, sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler de üyelerine yaptıkları çağrı sonrası toplanan yardımları Artvin Şoförler Odası bünyesindeki Artvin Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifine ait TIR’lar ve kamyonlarla bölgeye dün gece itibariyle sevk etti.
Artvin Orman Bölge Müdürlüğü, deprem bölgesinde Arama Kurtarma çalışmalarına destek olmak için 12 kişilik ORKUT (Orman Arama Kurtarma Timi) ile bölgede arama kurtarma ve enkaz kaldırma çalışmalarında kullanılmak üzere; 2 ekskavatör, 1 mini ekskavatör, 1 kamyon, 2 treyler operatörleriyle Ekiplerini bölgeye yolladı.
Artvin Valiliği paylaştığı duyuru ile yardım yapmak isteyenlerin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapmaları çağrısında bulundu.
Artvin’in yerel radyosu RADYO 08’de müzik yayınlarını keserek bölgeden yapılan canlı yayınları dinleyicilerine aktarıyor.
 Geçmiş olsun Türkiyem, ACIMIZ ÇOK BÜYÜK, VAZİFEMİZ DE…

Bu haber 348 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : 08HABER

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com