02.10.2022
ŞAVŞAT’TA YURT SORUNU YOK! Türkiye’nin pek çok ilinde üniversite öğrencileri yurt sorunu yaşarken, Artvin’in Şavşat ilçesinde Şavşat Kaymakamlığı ve Şavşat Meslek Yüksekokulu yönetiminin özel çaba ve girişimleri ile Kredi ve Yurtlar Kurumuna (KYK) bağlı yurtlar ve misafirhanelerin öğrencilerin hizmetine sunulması ile yurt ihtiyacının tamamını karşılandı.

 Yüz yüze eğitimin başladığı 2022-2023 akademik yılında üniversitelerde öğrenim gören kız ve erkek öğrenciler Türkiye’nin pek çok ilinde yurt sorunu yaşarken Artvin’in Şavşat ilçesinde bu sorun yaşanmıyor.

Pek çok ilde öğrenciler, KYK’ye bağlı yurtların yanı sıra özel yurt bulmakta zorlanırken, Şavşat’ta kız ve erkek öğrencilerin yurt sorunu tamamen çözülmüş durumda. İlçede eğitim öğretimine devam eden Şavşat Meslek Yüksekokulu öğrencileri önceki yıllarda kısa sürelide olsa yaşanan yurt sorunu bu yıl okullar açılmadan çözüldü. Şavşat Meslek Yüksekokulunu tercih ederek kayıt yaptıran öğrencilerin tamamının konaklama sorunu çözülerek öğrencilere rahat bir eğitim öğretim sezonu hazırlanmış oldu.
2016-2017 yılında açılan Şavşat MYO’da öğrencilerin yurt sorunları dışında diğer birçok sorunları da çözülmüş olarak 2022-2023 eğitim öğretime başladı. 10 Akademik 12 idari personelin görev yaptığı Şavşat MYO da,10 derslik, kapalı spor salonu, konferans salonu, beceri laboratuvarı, bilgisayar laboratuvarı ile öğrencilerine hizmet vermektedir.
Şavşat Kaymakamı Yusuf Akın’ın koordinesi ve okul idaresinin girişimleri ile Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı KYK yurtları, hem kız hem erkek öğrenciler için barınma sorununu ortadan kaldırıldı. Bütün sorunları çözülmüş olarak eğitim öğretime başlaması öğrenciler ve öğrenci velileri tarafından mutlulukla karşılandı.
Şavşat Meslek Yüksekokulundan gelen talepler doğrultusunda, yurt çıkmayan öğrenciler içinde Şavşat Kaymakamı Yusuf Akın’ın girişimleri ile ilçede bulunan misafirhaneler öğrencilerin barınması için kullanılabileceği ifade edildi. Okula kayıt yaptırıp barınma sorunu olduğu için okulu bırakan veya kaydını donduran öğrenci bulunmadığı öğrenildi.
 
─ÖĞRENCİLERİMİZ BİZİM GELECEĞİMİZDİR
Şavşat Kaymakamı Yusuf Akın eğitim ve öğretimin sorunsuz başlamasından duymuş olduğu memnuniyeti dile getirerek, “Uzun bir salgın sürecinin sonunda yüz yüze yapılan akademik açılış sebebiyle heyecanımız en üst düzeydedir. Henüz genç bir Meslek Yüksekokulu konumunda olan okulumuz; bugün gelinen nokta itibarıyla kurumsallaşmasını tamamlamış ve hamdolsun hatırı sayılı bir yüksekokul haline gelmiştir. Öğrencilerimiz bizim geleceğimizdir. En güzel bir şekilde eğitim ve öğretim görmeyi hak ediyorlar” ifadelerini kullandı.
 
BİRBİRİNİZE AYAK BAĞI OLMAYIN
Yapmış olduğu açıklama ile öğrencilere de tecrübelerini paylaşan Yusuf Akın, “Aynı sıralardan bizlerde geçtik. Bu sıralarda en önemli şey bilgilerimizi ve becerilerimizi diğer arkadaşlarımız ile paylaşarak herkesin daha çok bilgiye ulaşması sağlanmış olacağız. Öğrendiğiniz bilgileri birbirimize paylaştığımız ve aktardığımız zaman yol alır gidersiniz başarı üst üste gelir ama ayak bağı olduğu zaman bundan kimse fayda göremez ve hatta hepimiz zarar görürüz. Dünya çok büyük bir değişim içerisinde. Bu değişimde bizler en güzel bir şekilde yerimizi almak için eğitim öğretim kaçınılmazdır. Sizlerin eğitiminizi en sağlıklı bir şekilde almanızı sağlamak bizlerin görevidir. Bir sorunuz olursa bizim kapılarımız herkese olduğu gibi sizlere de sonuna kadar açıktır. ” dedi.
 
ÇOK İYİ YETİŞMİŞ BİR İNSAN OLMALIYIZ
Akın, “Türkiye´nin jeostratejisi çok önemli. Bunun bize kazandırdığı birtakım avantajlar, birtakım dezavantajlar da var. Etrafımızda istikrarsız ülkelerin birçok sıkıntıları var. Ama biz ülke olarak bu kadar istikrarsız ülkelerin etrafımızda olduğu bu coğrafyada çok önemli bir istikrar ülkesi olarak bütün coğrafyaya güven vermektedir. Bu istikrarın sürdürülebilmesi için bizlere emanet edilen bu ülkeyi en iyi şekilde geleceğe hazırlamak için bilgi eğitim öğretimin önemi çok büyüktür. Çok iyi yetişmiş bir insan olmalıyız. Bu duygu ve düşünceler ile eğitim öğretim yılının hayırlı olmasını temenni ederken bütün öğretmen ve öğrencilerimize başarılar diliyorum” dedi.
Kaymakam Yusuf Akın, “Okulumuzun ve bütün okullarımızın sorunsuz bir şekilde eğitim öğretime başlamasında büyük pay sahibi olan İlimiz Valisi Sayın Yılmaz Doruk’a Cumhurbaşkanı Başdanışmanımız Sayın İsrafil Kışla’ya, Milletvekillerimize, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörümüze, Şavşat MYO öğretmen öğrencilerimize, ilçe halkımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.
Şavşat MYO Müdürü Şennan Aslan da yeni eğitim ve öğretim yılına sorunsuz girilmesinden duymuş olduğu memnuniyeti dile getirerek. Bu konuda yardım katkı ve desteklerini esirgemeyen bütün yetkililere teşekkür etti.
Okulun öğretim Üyesi Ceylan Yılmaz da, okullarına kayıt yaptıran bütün öğrencilerin maddi manevi her türlü sorunları ile ilgilendiklerini ifade ederek yardımcı olan ve emeği geçen herkese teşekkür etti.
 
İLÇE HALKININ BEKLENTİSİ
Sağlık Bakım Hizmetleri Bölümü-Yaşlı Bakımı Programı, Yönetim ve Organizasyon Bölümü-Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Hukuk Bölümü-Sosyal Güvenlik Bölümü olarak eğitim öğretimine devam eden okulun yeni açılan Evde Bakım Hizmetleri Programına öğretim görevlisi alımı sonrası öğrenci alımına ve eğitime başlaması ilçe halkı tarafından özellikle istenmektedir.
 
ARTVİN ÇORUH ÜNİVERSİTESİNDE YURT SORUNU OLDUĞU İÇİN OKULU BIRAKAN ÖĞRENCİ YOK
Edinmiş olduğumuz bilgilere göre, Artvin Çoruh Üniversitesinde barınma sorunu çözülemediği için kayıt yaptırmış oldukları halde okullarını bırakan veya kayıtlarını donduran öğrenci bulunmadığı açıklandı. Artvin Çoruh Üniversitesinde yurt sorununu çözmek için Spor Toto teşkilatı ile yapılan protokol doğrultusunda Artvin merkezde hizmet vermekte olan en büyük otelin öğrencilerin barınma sorununun çözülmesi için yurt olarak hizmet verebileceği öğrenildi. Böylece 600 kız öğrencinin barınma sorunun çözüldüğü gibi, AÇÜ de erkek öğrenciler için de bazı yurtlar açılarak barınma sorunu yaşanmayacağı öğrenildi.
 
BİZ ÇOK MUTLUYUZ
Okulun öğrencilerinden Evel Çağlayan, Songül Arslan, Hazal Zorba da yapmış oldukları konuşmada, “Bizler Şavşat ta çok mutluyuz. Okulumuz, İlçemizin Kaymakamı, Okul Müdürümüz, bölüm başkanımız bütün öğretmen ve çalışanlarımız hepsi çok iyi. Asla barınma ve konuklama sorunumuz olmadı. Anında çözüm bulunuyor. Burada çok önemli etkinliklerde yapıyoruz. Şavşat Meslek Yüksekokulu okumak için en sakin en rahat en sorunsuz yerlerden biri. Anne babalarımız ve buraya çocuklarını gönderecek olan anne babalar. Çocuklarınızı gönül rahatlığı ile gönderebilirsiniz” dediler
 
 
 
 

Bu haber 1000 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Nurbay USTA

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com