02.10.2022
ARTVİN’DE 30 METRELİK MESAFEDE PROJE YOK DİYE DOĞAL GAZ İÇİN ÇALIŞMA YAPAMAYAN FİRMA MAHALLE SAKİNLERİNİ İSYAN ETTİRDİ. Artvin’in merkezde Çamlık Mahallesi Keskin Sokak’ta 20 hanenin oturduğu Mecit Özkan’a ait olan binaya, 30 metrelik mesafede bulunan Çamlık Caddesi’ne doğalgaz döşenirken Keskin Sokağın projesi yapılmadığı gerekçesiyle doğalgaz boruları döşenmedi.

 Mağdur olduğun söyleyen ev sahibi Mecit Özkan, artan maliyetler nedeniyle kışın kömür kullanmamak ve odun yakmamak için yetkililerden yardım istiyor.

Özkan Artvin’e doğal gaz geldiği için sevindiklerini ancak 30 metre mesafe nedeniyle apartmanlarına doğal gaz boru hattı çekilmemesi nedeniyle üzgün olduklarını ifade etti.
Emekli Mecit Özkan şikayetini şöyle dile getirdi: “Doğal gaz gelecek diye 45 bin liraya masraf ettik ve kombisini de aldık. İç döşemesini yaptırdık. Sadece ana kolon hattını çektireceği. Başka bir eksiği yok, artık bu kadar da buraya masraf ettik doğal gaz gelecek diye.
Eğer doğal gaz gelmez ise kömürün tonu olmuş 8 bin lira diyorlar, bu kazanda en az 3 ton yanıyor ve bu da demek oluyor ki 24 bin lira. Ben emekliyim 7 bin lira alıyorum bu parayı vermem imkansız.” diyerek doğal gaz hattının çekilmemesine tepki gösterdi.
 
DOĞAL GAZ İÇİN 45 BİN LİRA MASRAF ETTİK, ÜSTÜNE ÜSLÜK BU SENE DOĞAL GAZ GELMEYECEKMİŞ!
 
Mecit Özkan; “Apartmanda 20 nüfus yaşıyor. Hepsi aynı durumda, benim durum neyse ötekilerin durumu da aynı. Hiçbirinin maddi durumu buna elverişli değil. Geçen yıla kadar iyi kötü idare ediyorduk ama bu sene bu kömürü alacak gücümüz yok. Dediğim gibi yukarıda iki tane dairem var. Doğal gaz firması da önceden dediklerine göre Çamlık Mahallesi’ne doğal gaz verilecekti, söylenti böyleydi ama şu anki duruma göre adam diyor ki; Çamlık Caddesi’ne projede var, Çamlık Caddesi haricindeki yerlere de doğal gaz veremeyeceğim, çünkü projede yok diyor. Yani bu sene bu duruma göre doğal gazın gelmesi imkansız gibi bir şey ama biz ne yapacağız orasını da bilmiyorum. Yetkililerinin bu soruna bir an önce bir çözüm bulmalarını istiyorum.”
ÇAMLIK CADDESİ’NE DE DOĞAL GAZ VERMİYORLARDI, MİLLETVEKİLİ UĞUR BAYRAKTUTAN DEVREYE GİRDİĞİ İÇİN VERDİLER
Buranın ismi Çamlık Caddesi aslında bura yada doğal gaz verilmiyordu ama sonradan (CHP Artvin Milletvekili) Uğur Bayraktutan’ın araya girmesiyle burası çözümlendi. Yukarıdaki evlerden başlayarak bu Çamlık Caddesi’ne şu an doğal gaz boruları döşendi. Burası şu an yapılıyor ama buradan içeriye veya dışarıya mesela bizim aşağıdaki Keskin Sokak’ta oturanlara doğal gaz verilmiyor. Evimiz şu yeşil gözüken bina buradan şu gördüğümüz binaya kadar ve oradan aşağıya olsa olsa 50 metre olur oradan 50 metre aşağıdan 30 metre bu kadar mesafe var ama doğal gaz bizim binaya şu an verilmiyor. Neymiş projede yokmuş, bizim orası Keskin Sokağa kalıyormuş, projeyi yetkililerle konuştuk. Firma dedi ki oranın bu sene projede yok projede olmadığı için de malzemenizde yok bu sene alamayacaksınız.” dediler.
Sitelerin müteahhidi Allah razı olsun o siteye kadar doğal gaz geldi sonra da burayı eşin ve oraya kadar da geçin diye söylemiş ama şimdi buranın imara açık olmadığı için buraya biz boruyu döşeyemeyiz diyorlar. yani buradaki mesafe olsa olsa 30 metre olur  arada  sadece bir inşaat var.”
Bahtışen Özkan: ”(Yakında bulunan site)Demiröz´ün  kapısına geldi sağ olsun abi de dedi ki buradan oraya alsınlar yalvardık ama oradan buraya getirmediler. Bu kadar da dil döktük ama yeter ki doğalgazı kapımıza getirin diye borusunu bile biz alalım dedik yok dediler.”
GEÇEN SENE KÖMÜRE GELEN ZAM YÜZÜNDEN ŞUBATTAN SONRADA SOBAMIZ YANMADI, BU SENE DE BÖYLE GİDERSE SOBAMIZ YANMAYACAK.
Zeynep Demirci ise; ”Bu binanın en alt katında 5 yıldır oturuyorum. Evet doğal gaz gelecek dediler biz de doğal gaz için hazırlık yapıyoruz, kombisini aldık parası 19.000 liraya yakın tuttu. Biz şimdi ne yapacağız çocuğum okula gidiyor doğal gaz gelmeyecek diyorlar. Şimdi kömür almak zorundayız eşim Volkan Demir kendisi elektrik teknisyeni 6-7 bin lira ancak maaş alıyor. Kömüre 12-13 bin lira biz sanmıyorum ödeyebilecek miyiz bu parayı? Yetkililerden bu soğuklar gelmeden bir çaresini bulsunlar, bulamaz salarsa ne olur yani kışın soğukta geçireceğiz. Geçen sene Şubat’tan sonra yanmadı sobamız çocuğum var 3 sınıfa gidiyor. Çok da soğuk olursa çocuğumu alıp köye gideceğim gitmemiz lazım köyde çok yakın değil ki.”

Sokak sakinleri doğal gaz gelmez ise bu kışı ekonomik nedenlerden dolayı soğukta geçirmek zorunda kalabileceklerini söyleyerek soruna çözüm noktasında yetk

Bu haber 791 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com