22.07.2022
Demokrasi ve Atılım Partisi Artvin İl Başkanlığı, Genel Başkan Babacan´ın katılımıyla açıldı. Artvin Ziyareti Cuma Namazı Sonrası Başladı Demokrasi ve Atılım Partisi Artvin İl Başkanlığı Genel Başkan Ali Babacan’ın açılış kurdelesini kesmesiyle açıldı.

 Artvin ziyareti Genel Başkan Ali Babacan’ın Artvin Merkezi Camii’inde kıldığı Cuma Namazı sonrası başladı. Babacan, cami çıkışı halkla buluştu. Cami etrafındaki bir çay bahçende oturan Babacan vatandaşların sorunlarını dinledi.

Daha sonra taksici esnafı ve diğer esnaflara hayır işler dileyen Babacan, İnönü Caddesi’nde yürüyerek Halk Bankası üstünde yer alan Deva Partisi Artvin İl Başkanlığının önüne geldi. Cadde üzerinde bekleyen vatandaşlara seslenen Babacan AK Parti içinde yer aldığı dönemde ekonomide enflasyonu tek haneye düşürdüklerini kaydetti.
 
Babacan 81 il ve 716 ilçede örgütlendiklerini söyleyerek başladığı konuşmasında şunları kaydetti:
“Her konuda eylem planı hazırlıyoruz. Her konuda çözüm üretiyoruz. Gerçekten de ülkemizin sorunları çok büyük ve bu sorunları gittikçe büyüyor. Sorunları çözülemiyor. Sorun üstüne sorun yaşıyoruz.
Vatandaşlarımız sorduğumuzda en çok can yakan konu ekonomik kriz. Hayat pahalılığı, işsizlik, yoksulluk olduğunu söylüyor.
Şu anda Türkiye bir eğitim krizi yaşıyor. Dış politikada krizi yaşıyor. Şu anda Türkiye aklınıza gelen her konuda kriz yaşıyor.
Artık sorunları çözecek kadroları yok. İki önemli ilkeyi kaybettiler. Bir işi ehline vereceksin iki her şeyi istişare ile yapacaksın. Ne zaman ki kadrolarda dürüst ve ehil insanların sayıları azaldı. Ne zaman ki istişare ilkesi kaybedildi, işte o noktada Türkiye kaybetti. Türkiye şu anda dünyada en yüksek enflasyonunun yaşandığı ülkelerden biri oldu. Yüzde 200 ‘e yaklaştı. TÜİK ne yaptı. Yüzde 70 enflasyon açıkladı. Yetmiyor emeklilerimizin, çalışanımızın maaşını TÜİK enflasyonuna göre belirliyor. Bu hak değil, bu adalet değil. İnanın hepsi kolay çözülür. Türkiye siyaset kadroları dürüst ve ehil kadrolara olursa her kararı istişare ile alır.”
Babacan halka yönelik yaptığı konuşmasının devamında şunları söyledi.
“Merkez Bankası ne diyor. Küresel barış sağlanırsa ben de enflasyonu indiririm. 2003 yılında Irak’ta savaş çıktı. Amerika Irak’ın tamamını işgal etti. Bizim ekonomimizi de etkiledi. Biz o dönemde enflasyonu 29’dan yüzde 18’e indirdik. 2004 yılında Irak savaşı devam ederken terör örgütü PKK’nın yoğun saldırılara başladığı bir dönemdi. Biz o yıl enflasyonu yüzde 18’den aldık yüzde 9’a indirdik. Biz her türlü zorluğa rağmen enflasyonu indirdik. Ama nasıl indirdik. İşi ehline verdik. ‘Benim alanım ekonomi deyip’, kafanın dikine gidersen işte bu ülkede ne enflasyon düşer ne de zamlar biter. Ülkemiz çok büyük bir ülke. 84 milyon nüfusu ile Avrupa’nın en büyük ülkesi, Avrupa’nın en büyük tarım arazileri bizim. Ama ülke kötü yönetiliyor. İnanın varlık içerisinde yokluk yaşıyoruz. Biraz önce Cuma’dan çıktık bir vatandaş ‘Çok çaldılar, çırptılar. Kaynağı nereden bulacaksınız? diye sordu.  Ben de dedim ki havuzun dibi çatlak. Oradan akıp gidiyor. Biz ilk yapacağımız havuzdaki çatladığı kapatacağız. Havuz dolacak.
Bu yıl ek bütçe yaptılar. Faize 400 milyar verilecek. Peki tarımın tümüne verilen destek ne kadar tarım desteği bütün hepsi 40 milyor. Faize ödedikleri 400 milyar. Cumhuriyet tarihinin en büyük faiz ödeyen hükümeti oldu.
Bana yetki verin faizi de indireceğim. Enflasyonla mücadele edeceğim, demedi mi?
4 yıl geçti. Elini tutan mı var. At imzayı düşür enflasyonu. Bu koskoca ülke tek imza ile yürütülemez. Bu ülke ehil kadroların devlet kadrolarında yer alması ile yönetilir.
Ben soruyorum Artvinli gençler Artvin’de kalmak istiyor mu?  Hayır. Herkes buradan başka yere gidiyor. İmkanı varsa yurt dışına gitmek istiyor. Gençlerin hayatlarını başka ülkelerde aradığı ülkede milli ve yerli politikalar üretilmiyor demektir.
Ben soruyorum. 200 TL 2009 yılında tedavüle çıktığında 129 dolar alıyordu. Şimdi kaç dolar alabilirsiniz, sadece 12 dolar.
Tarımda üretimi düşür, ithalatı artır. Niye., Bizim çiftçimiz sesini Beştepe’ye duyuramıyor. Ama o ithalatçılar var ya Beştepe’den ayrılmıyor. “
DEVA Partisi Babacan, konuşmasının sonunda Artvinlilere; ”Çözüm için hazır mıyız, özgürlükler için hazır mıyız, demokrasi için hazır mıyız? Sorularını yöneltti.  
Babacan, “Biz burada bugün siyasi parti il başkanlığı açmıyoruz. Biz burada bugün bir demokrasi merkezi açıyoruz. İster muhafazakâr demokrat olsun ister sosyal demokrat olsun, ister başka demokrat olsun. Biz vatandaşlarımızı bu çatının altına davet ediyoruz.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Artvinli hemşerimiz merhum Kadir Topbaş’ın görevden alınmasına da değinin Babacan, “Bunu Kadir Abi’ye nasıl yaparlar!’ diye sordu.
DEVA Partisi Genel Başkan Ali Babacan, parti il başkanlığının açılışı sonrası sivil toplum örgütlerini ziyaret etti. 

Bu haber 1271 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Sedat VARAN

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com