08.07.2022
YEŞİL ARTVİN DERNEĞİ ORMANLAR VE MADEN RUHSATLARI İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI YAPTI Basın açıklaması Çok Katı Otopark önünde 7 Temmuz günü yapıldı. Artvin il genelinde birçok sivil toplum örgütünün katıldığı basın açıklamasını Dernek Başkanı Nur Neşe Karahan yaptı. Taşınan döviz ve pankartlarla kesim ve maden çıkarılması protesto edildi. Her yaş grubundan birçok Artvinlinin katıldığı açıklama da yer yer maden karşıtı ve Hükümet karşıtı sloganlar atıldı.

 Neşe Karahan, yaptığı açıklamada Türkiye’de ve Artvin’de ormanlarda aşırı kesimler yapıldığı, yapılan mevzuat değişikliği ile bu alanların enerji, yollara, taş ocakları, turizme açıldığını söyledi. Artvin Orman Bölge Müdürlüğü ormanları da bu yağmadan nasibini aldığını belirten Karahan, Orman Bölge Müdürlüğünün aksine bilimsel verilerin üretim değil, kıyım olarak doğruladığını belirtti.  

Nur Neşe Karahan açıklamasının devamında, ”Neredeyse tamamı orman köylüsü olan ve nafakasının önemli bir bölümünü ormandan çıkaran Artvin halkı da bu denli orman kesiminin üretim değil, kıyım olduğunun farkında olarak şikayette bulunmaktadır. Halkımız, ülkemiz ve Artvin için orman kıyımının ne büyük zararları olacağı konusunda belli ki orman kaynaklarımızı yönetmekle sorumlu olanlardan çok daha duyarlı davranmaktadır. Çünkü onların koltuğu korumak değil, gelecek endişeleri vardır. Bu güzel halk ormansızlaşmanın bu coğrafyada sel, tuğyan, heyelan, ölüm ve kuraklık olduğunu herkesten çok iyi bilmektedir. “
Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, dikili ağaç satış sistemi olarak bilinen yöntemin ülkemizdeki ormanları tahrip ve talanına yol açtığını kaydetti.
Basın açıklaması nedeniyle polis geniş güvenlik önlemi aldı. Basın açıklamasına STK başkanlarının yanı sıra Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin ve Ardanuç, Borçka, Hopa ilçe belediye başkanları da katıldı. 

Bu haber 1132 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com