08.06.2022
Muratlı Sınır Kapısı YALAN mı oldu? Dönemin Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, 2013 yılında basına yaptığı açıklamada: ”Artvin´in Borçka ilçesinde inşa edilecek Muratlı Sınır Kapısı´nın faaliyete geçmesiyle Sarp Sınır Kapısı´nda yaşanan araç ve yolcu trafiğinin rahatlamasının amaçlandığını” söylemişti.

 Türkiye´nin Kafkaslar ve Orta Asya´ya açılan en önemli kapılarından olan Sarp Sınır Kapısı´nda artan ihracat ve turizm hareketleri nedeniyle uzun TIR ve araç kuyrukları oluşuyor. Yer yer 15 km’ye varan kuyruklar ihracatçı firmaları ve şoförleri mağdur ediyor.

En son geçtiğimiz mayıs ayında Sarp Sınır Kapısı’ndan yaşanan kuyruklar nedeniyle Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Kemalpaşa Sarp’a giderek sorunları yerinde dinlemişti.
Son aylarda Sarp Sınır Kapısı´nda eskiye oranla ciddi bir yoğunluk yaşandığının altını çizen Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Akyürek, şu değerlendirmede bulunmuştu:
"Bunun nedeni uzun süredir İran-Türkmenistan Lütfü Abat Gümrük Kapısı´nın kapalı olması. İran üzerinden Türkiye Cumhuriyetlerine giden araçların Sarp Kara Hudut Kapısı’na yönelmiş olmaları bu aradaki yoğunluğu arttırdı. Bu konuyu Ticaret Bakanımıza aktardık. Hükümetler arası görüşmelerle bu sorunun çözüleceğine ve çözüldüğünde de bu kuyrukların ortadan kalkacağına inanıyoruz."
Akyürek, Türkiye-Gürcistan arasındaki Türk Gözü Gümrük Kapısı´nın yeniden inşaatı nedeniyle 25 Nisan-25 Mayıs tarihleri arasında kapalı olmasının da Sarp Sınır Kapısı´ndaki araç ve TIR yoğunluğunu artırdığına işaret etti.
İkinci sorunun ise nakliyecilere Gürcistan´da uygulanan çifte standart olduğunu belirten Akyürek, "Gürcistan öncelikle kendi araçlarına yol veriyor. Başta Türkler olmak üzere yabancı uyruklu TIR’ları, TIR parklarında, çevre yollarında bekletiyor. Bu da bir mağduriyet oluşturuyor. Bu da rekabetimizi ve ticaretimizi olumsuz etkiliyor." diye konuştu.
Akyürek, sorunların çözümü için yetkililerin bir an önce harekete geçmesini beklediklerini sözlerine eklemişti.
 
2013 yılındaki açıklamasında dönemin Bakanı Hayati Yazıcı, Muratlı ve Camili bölgesinde gümrük kapılarının açılma gerekçesinin öncelikle insani temele dayandığını, söz konusu hudut kapılarının Artvin ve Türkiye ekonomisine katkı sağlayacağını da ifade ederek, şunları belirtmişti:
 
"Bu kapsamda, ülkemizden bakanlığımız, Genelkurmay Başkanlığı, Dışişleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı-Harita Genel Komutanlığı ve TİKA temsilcilerinin katılımı ile oluşan Türkiye heyeti ve Gürcistan heyetlerince gerçekleştirilen incelemeler sonucunda, Muratlı Köyündeki hudut bölüğümüzün de bulunduğu 417 numaralı hudut taşı bölgesinin her iki ülke için de hudut kapısı kurulması açısından en uygun arazi olduğu kararlaştırılmıştır. Gürcistan ile karşılıklı olarak hudut kapısı tesislerinin inşa edilmesi akabinde yakın zamanda hizmete açılması hedeflenmektedir. Yapılan bu işlemler çerçevesinde Muratlı Gümrük Kapısının yap-işlet-devret modeliyle yapılabilmesi amacıyla Yüksek Planlama Kurulu Kararı için gerekli olan ön yapılabilirlik etüdü hazırlandı."
 
 
 
ARADAN 9 YIL GEÇTİ. BORÇKALI İCRAAT BEKLİYOR
 
Aradan 9 yıl geçti. Kapının açılması için fiili bir çalışma henüz başlatılmadı. Her seçim döneminde AK Parti tarafından vaat edilen ancak bir türlü hayata geçirilmeyen Muratlı Sınır Kapısı’nın açılması ülke ihracatına sağlayacağı hızın yanı sıra Borçka ilçesine büyük ekonomik katkı sağlayacaktır.
 
Hopa Cankurtaran Tüneli’nin açılması sonrası Muratlı Sınır Kapısı’nın da açılmasıyla ihracat için gelen TIR’ların Cankurtaran Tüneli’nden geçerek Borçka ilçesi üzerinden Gürcistan ve Kafkaslara geçişleri Sarp Sınır Kapısı’ndaki yığılmaları azaltacaktır. Öte yandan İran-Türkmenistan Lütfü Abat Gümrük Kapısı´nın veya Türkiye-Gürcistan arasındaki Türk Gözü Gümrük Kapısı´nın kapalı olması halinde burada TIR’ların Artvin’in Şavşat ve Yusufeli ilçelerinden gelerek Borçka Muratlı Sınır Kapısı’ndan Türki Cumhuriyetlerine yüklerini götürebilecekler.
Lojistik anlamda ihracata büyük katkı sağlayacak olan Muratlı Sınır Kapısı’nın açılması Artvin’in ikinci sınır kapısı olacaktır.
 
Karadeniz´de ihracatçılar Muratlı Sınır Kapısı´nın açılmasını istiyor
Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan, 18 Mayıs 2021 tarihinde basına yaptığı açıklamada da Sarp Sınır Kapısı´ndaki yoğunluğa çarenin Muratlı Sınır Kapısı olduğunu ifade etmişti.
Rize-Artvin Havaalanını açılması sonrası Muratlı Sınır Kapısı’nın da açılmasıyla ihracatın yanı sıra Karadeniz turizminde de önemli artış olacaktır.
Artvin ve Borçka ilçesindeki sivil toplum örgütleri, şoförler odası, esnaf teşkilatı, ticaret ve sanayi odaları bu konuyu sık sık gündeme getirip seslerini yükseltmeli ve bu sınır kapısının açılmasını mutlaka sağlamalıdırlar. 
 

Bu haber 934 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Sedat VARAN

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com