13.02.2022
ARSİYAD’IN İSTANBUL ÇIKARMASI Türkiye ekonomisine önemli katma değer sunan şehirlerinden birisi olan Bursa ilinin en etkin sivil toplum kuruluşu Artvinli Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ARSİYAD) yöneticileri, İstanbul grubunu oluşturmak için İstanbul’a gitti. Dernek yönetimi, bu kapsamda Artvinli iş insanı İsmet Acar ve Artvinliler Hizmet Vakfı’nı ziyaret etti.
Bursa ve Artvin illerinde Artvinlilere yönelik ekonomik ve sosyal faaliyetleri yürüten ARSİYAD, bu çalışmalarına Artvinlilerin yoğun yaşadığı illeri de katarak yeni oluşumlar gerçekleştiriyor. Bu ziyaretler kapsamında ARSİYAD, doğduğu topraklardan doyduğu topraklara göç eden, yaşadıkları yerlerde gerek ticari alanda, gerek bürokrasi de etkin ve yetkin konumlara gelmiş Artvinlilerin de desteğini alarak büyümeye devam etmek istiyor.
ARSİYAD, İstanbul, Ankara, İzmir, İzmit ve Artvin başta olmak üzere Artvinlilerin yoğun yaşadığı illerdeki iş insanları ve yöneticilerini bir araya getirmek ve böylece Artvin’in Türkiye’ye açılan penceresi olmak için özverili çalışmalar yürütüyor.
Bursa merkezli ARSİYAD’ın Bursa dışında ilk üyesi olan iş insanı İlyas Şahin ve İstanbul’da faaliyetlerini sürdüren Artvin Dernekler Federasyonu (ARDEF) Başkanı Hakan Bekar, ARSİYAD kafilesinin İstanbul ziyaretini programladı.
İstanbul’a giden ARSİYAD kafilesinde: Başkan Gürsel Durmuş, Bşk. Yrd. Erdinç Acar ile yöneticiler; Mine Satır, Neriman Yener, Yener Özemre, Ali Dayal, Mürsel Özay ve Kemal Cömert yer aldı. ARSİYAD’ın İstanbul çalışması 11 Şubat Cuma günü gerçekleşti.
 
İLK ZİYARET ARTVİNLİ HAYIRSEVER İŞ İNSANI İSMET ACAR’A
ARSİYAD’in ilk durağı İstanbul’da ticari faaliyetlerini sürdüren, Artvin’e birçok kalıcı eser yaptıran ve aynı zamanda birçok Artvinlinin yardımına koşan hayırsever iş insanı İsmet Acar oldu.
İsmet Acar, ARDEF Başkanı Hakan Bekar, iş insanı İlyas Şahin ve ARSİYAD yöneticilerini İstanbul Kavacık’taki holding binasında kabul etti. ARSİYAD Başkanı Gürsel Durmuş, dernek yöneticilerini Acar’a tanıttı. Durmuş, ARSİYAD’ın kuruluş amacını ve yaptığı çalışmaları hemşerisi İsmet Acar’a aktardı.
 
 
 
Samimi bir ortamda gerçekleşen sohbette İsmet Acar da Artvinlilerin gönlünde her zaman ayrı yeri olduğunu söyledi. Acar, ARSİYAD Başkanı Gürsel Durmuş’a yönetimde iki kadın üyenin yer almasını az bulduğunu Türk toplumunun yarısının kadınlardan oluştuğunu belirterek dernek yönetiminde de kadınlara daha çok yer verilmesini istedi.  Acar konuşmasının devamında iş hayatında ve hayrat işlerinde Artvinlilere her zaman öncelik tanıdığını belirtti. Artvin’den yardım ve destek çağrılarına hiçbir zaman duyarsız kalmadığını söyleyen Acar, kendisinin kamu kurumlarından gelen istekleri elinden geldiğince geri çevirmediğini, belediyelerden gelen yardım taleplerinde ise asla siyasi ayrım yapmadığını ve her belediye eşit oranda yardım yaptığını açıkladı.
Ziyaret sonunda ARSİYAD Başkanı Gürsel Durmuş, İsmet Acar’a hediye takdim etti. ARSİYAD’ın ziyaretinden dolayı mutluğu olduğunu ifade eden Acar: "Tüm Artvinliler adına söylüyorum; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktan, Türk olmaktan, Karadenizli olmaktan ama öncelikle Artvinli olmaktan hayatım boyunca onur duyduğumu ifade ediyorum. Ne mutlu Artvinli olanlara…”diyerek bu kimliği taşımaktan dolayı gurur duyduğunu ifade etti.
 
İKİNCİ ZİYARET ARTVİNLİLER HİZMET VAKFI’NA YAPILDI
ARSİYAD yöneticileri ikinci ziyaretini, merkezi İstanbul Beşiktaş’ta bulunan Artvinliler Hizmet Vakfı’na yaptı. Vakıf Başkanı Esen Yağcı, Başkan Yardımcısı Pınar Ersoy ve Denetleme Kurulu Üyesi Erdinç Aslan misafirleri karşıladı.
Vakıf Başkanı Esen Yağcı, Vakfın yeni hizmet binası arsasının alınmasında öncülük eden Artvinliler Hizmet Vakfı önceki dönem başkanı ve şimdiki ARDEF Başkanı Hakan Bekar’a da ARSİYAD yöneticileri huzurunda teşekkür etti. ARDEF Başkanı Hakan Bekar, Vakıf başkanlığı sırasında bu yerin alınması konusunda zorlukları nasıl aştıklarını sohbette konuklarıyla paylaştı.
ARDEF Başkanı Hakan Bekar şunları kaydetti:  “25 yıldır İstanbul’dayım. Sivil toplum kuruluşları, sendikalar, odalarda vs. toplumsal faaliyetlerde bulunduk. 20 yıldır hemen hemen Artvin ile ilgili bütün sivil toplum kuruluşlarında faaliyet gösterdim. Elimizden geldiğince memleketimize ve insanlarımıza katkı sunmaya çalıştık.” dedi.
Daha sonra söz alan ARSİYAD Başkanı Gürsel Durmuş, ilk tanışma ziyareti olması nedeniyle ARSİYAD’ı tanıtarak başladığı konuşmasında İstanbul’daki etkili vakıf ve derneklerle tanışmak ve nasıl işbirliği yapabiliriz noktasında faaliyetler yürüttüklerini söyledi. İstanbul’da grup kurmaya çalıştıklarını söyleyen Dernek Başkanı Gürsel Durmuş, İstanbul’daki vakıf yöneticilerine amaçlarını şöyle açıkladı: “Artvinli sanayici ve iş insanları Bursa merkezli ama Türkiye kapsamlı bir yapılanma. Şimdi İstanbul arkasından Ankara, İzmir, İzmit’te de Türkiye çapında çalışmalar yapmak idealindeyiz. ARSİYAD’ı Türkiye’ye açılan bir pencere olarak görmek istiyoruz. Çünkü biz birlikte çok güçlü bir yapıyız. Birlikte olmayı başarırsak ve hem doğduğumuz yerlere hem doyduğumuz yerlere hem de topluma değer katma açısından ve insanımızı doğru temsil etme açısından sözümüzün en ücra köşelere ulaşması açısından önemli bir yapı olur.
Ben de Artvin Şavşatlıyım. ARSİYAD 2. Dönem başkanlık yapıyorum. ARSİYAD 2003 yılında Bursa merkezli Türkiye kapsamlı kurulan Artvinli Sanayici İş İnsanları Derneği, ilk yerel SİAD ve ilk federasyonu kuran kurum. Aynı zamanda kendi doğduğumuz topraklar olan Artvin’e, merhum Belediye Başkanı Dr. Emin Özgün zamanında Kafkasör’e Koliva Oteli yaptık. ARSİYAD elini taşın altına koyan bir örgüttür. Geçtiğimiz aylarda bütün belediye başkanlarını ziyaret ettik. Onlarla istişare içinde olduk. Her ilçede yapılan ürünler hakkında çalışmalar yaptık. Ürünlerin Türkiye’ye ulaşması konusunda çalışmalar yapıyoruz.”
 
Gürsel Durmuş, ARSİYAD olarak 2021 yılının son gününde,  Artvin Ticaret ve Sanayi Odası ile birlikte konuşmacılar Ekonomist Ali Ağaoğlu ve Gazeteci ve Ekonomist Hakan Güldağ’ın katılımıyla Artvin’de geniş katılımlı “Artvin’de Türkiye’deki Ekonomik Gelişmeler ve Beklentiler, Artvin’in Ülke Ekonomisindeki Yeri ve Beklentiler, Turizm ve Eğitimde Artvin Nerede, Neler Yapılmalı, Yöresel Ürünler ve Yöresel Ürünlerin Ülke Ekonomisindeki Yeri” konulu bir konferans düzenlediklerinden bahsetti. Ayrıca faaliyetleri arasında eğitime çok önem verdiklerini ve bu kapsamda 200 matematik öğretmeni ile matematik çevrimiçi okuryazarlık semineri düzenlediklerini belirtti.
ARSİYAD Başkanı Durmuş, Artvin’de yaptıkları istişareler neticesinde en önemli değerlerimizden birinin Kafkasör ve Atabarı Kayak Tesislerinin de Artvin’in en önemli markası olduğunu kaydederek: “O marka ne kadar değerli olursa Karadeniz’in de incisi ve çekim merkezi olacak. Oranın atıl kalmasından dolayı da büyük üzüntü duyuyoruz. Türkiye’nin diğer yerlerinde de çaba içerisinde olup Kafkasör ve Atabarı Kayak Merkezinin daha değerli bir hale gelmesi sağlanabilir. Birlikte olursak çok güçlü olacağımıza yürekten inanıyorum.” dedi.
Durmuş, derneğin Artvinlileri Türkiye çapında kapsama potansiyeli olan yapı olduğunu kaydederek “Biraz da başarılı iş insanlarının oluşturduğu bir yapı daha kapsayıcı olma şansına sahiptir. Bursa’da da 60-70 civarında Artvinli dernek var. Ne kadar parçalanırsak o kadar etkisizleşiyoruz. ARSİYAD neden önemli, kendi dalında başarılı olmuş, belli bir tecrübesi olan insanlardan oluşan yapılanma. Diğer yapılardaki gibi çok kozmopolitik bir yapılanma yok. Belli bir düzeyi kapsadığı için ne yapacağını ve nasıl yapacağı konusunda da daha güzel bir sinerji oluşabilir. Bu birlikteliklerden güç doğabiliyor.” dedi.
 
ARTVİNLİLER HİZMET VAKFI İSTANUL’DA YURT VE ARTVİN’DE ARTVİN EVİ YAPTIRMAK İSTİYOR
Artvinliler Hizmet Vakfı Başkanı Esen Yağcı, İstanbul’da bir Artvin yurdu ve Artvin’de ise emekliler için Artvin Evi yaptırmak istediklerini açıkladı.
ARSİYAD’ın İstanbul’daki Vakfı ziyareti sırasında Başkan Esen Yağcı da yaptığı bilgilendirmede; İstanbul Kavacık’ta Hakan Bekâr döneminde alınan ve yaptırılan hizmet binası hakkında bilgi verdi. Yağcı, hizmet binasının yapımında TEKFEN Holding ortağı Artvinli Nihat Gökyiğit ve Acar ailesinin önemli katkılarını olduğunu geriye kalan kısmının ise üye bağışlarıyla yapıldığını kaydetti.
Yağcı: “Hizmet binasının 1850 m2 olduğunu, yaklaşık 750 m2 sini ise Vakıf olarak kullanacaklarını belirtti. 250 m2 Vakıf hizmeti için geriye kalan yaklaşık 500 m2 alanın ise kültür amaçlı kullanılacak. Kültür değerlerimizi genç kuşaklarımıza aktarmak ve o arkadaşlarımızın da Artvin’e sahip çıkmasına vesile olmasını istiyoruz. Bunun dışında diğer sivil toplum kuruluşlarına (STK) da ev sahipliği yapsın. Siz de takdir edersiniz ki her STK’nin kirası ve masrafları ciddi külfet. Diğer kalan alanları da kiraya verdik. Kira ve reklam geliri olarak da Vakfımıza yıllık 1 milyon TL katkı verecek. Önümüzdeki dönemlerde 1997 senesinde ihtiyaçtan satılan İstanbul’daki Artvin talebe yurdu yerine yeni bir yurt yaptırmak istiyoruz. Biliyorsunuz Artvin bir emekli kenti. Üçüncü projemiz ise Artvin’de arsa temin edebilirsek emekli kenti Artvin’de bir Artvin Evi inşa etmek istiyoruz. Yaşlı insanlarımız gelip burada vakit geçirsinler.” dedi.
ARSİYAD Başkanı Gürsel Durmuş ve Artvinliler Hizmet Vakfı Başkanı Esen Yağcı birlerine hediye takdim ettiler. Her iki başkan da ziyaretten duydukların memnuniyeti ifade ederek Artvin ortak paydasında etkin çalışma yürütme konusunda işbirliği yapmaya hazır olduklarını konukların huzurunda ifade ettiler.
Bursa’dan İstanbul’a giden ARSİYAD yöneticileri, ARDEF Başkanı Hakan Bekâr ve İlyas Şahin’in ev sahipliğinde akşam yemeğinde yorgunluklarını giderdiler. Verimli geçen İstanbul ziyaretini ardından ARSİYAD mensupları Bursa iline döndüler.
ARSİYAD Başkanı Gürsel Durmuş, İstanbul randevularını oluşturan ARDEF Başkanı Hakan Bekâr ve iş insanı İlyas Şahin’e gösterdikleri misafirperverlikten dolayı teşekkür etti.    
 
  
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

Bu haber 2311 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Sedat VARAN

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com