05.10.2021
HATİLA BALI ARTVİN ADINA TESCİL EDİLDİ ARTVİN’İN İLK MENŞE ADI TESCİLLENDİ Artvin Ticaret ve Sanayi Odası yaptığı açıklamada; Artvin Merkeze bağlı Taşlıca eski adıyla Hatila’da üretilen bal, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillendiğini bildirdi.

 Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Ticaret Sicil Memuru Yaşar Kars, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada: ”S.S. Taşlıca Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin talebiyle, Coğrafi İşaret Menşe adı tescili için hazırlayarak sunmuş olduğum çalışmalar neticesinde,

HATİLA BALI; 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu kapsamında 31.12.2020 tarihinden itibaren korunmak üzere, 17.09.2021 tarih ve 893 Tescil Numarası ile tescil edilerek, 01.10.2021 tarihinde Türk Patent Ve Marka Kurumu Resmi Bülteninde yayınlanmıştır.
Taşlıca Köyüne ve Artvin’ e hayırlı olsun...” ifadelerini kullandı.
BALI ARILAR ÜRETİR, İNSANLAR VE FABRİKALAR ÜRETEMEZ.
Sınırlı Sorumlu Taşlıca Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Hasan Yaşar:” Hatila Balı hakettiği yerde değerini aldı.” dedi.
Coğrafi işaret alınması sonrası düşüncelerini sorduğumuz Kooperatif Başkanı Hasan Yaşar da, Hatila’daki bal üreticisi adına, Artvin adına mutlu olduğunu söyledi. Daha önce marka tescilini yaptırdıklarını, coğrafi işaret menşe tescilinin ise son aşama olduğunu belirtti. Yakın zamanda bununla ilgili bir toplantı düzenleyeceklerini, toplantıya sivil toplum örgütleri ve resmi kurum temsilcilerinin davet edileceğini açıklayan Yaşar, “ Balı arılar üretir. İnsanlar ve fabrikalar bal üretemez. Hatila balının doğal olduğu tescillenmiştir. Ülkemizde bal üzerine yoğun bir sahtekarlık var. Tüketici balı alırken aklında hep bir şüphe oluyordu. Bizim balımızın coğrafi işaret alması ile birlikte Hatila balının Artvin adına tescillenmiş olduğunu söylemek isterim.” dedi.
 
 

Bu haber 1603 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com