12.08.2021
KAFKASÖR KÜLTÜR SANAT FESTİVALİNE BU YIL İZİN VERİLMEDİ Artvin’in yaklaşık 150 yıllık geleneksel festivali olan Kafkasör Boğa Güreşleri Festivali’ne izin çıkmadı.

 2 yıldır Pandemi nedeniyle yapılmasına izin verilmeyen festivale, 1 Temmuz sonrası yeniden başlayan normalleşme döneminde de izin çıkmadı. İlçelerde izin verilen festivallere Artvin Valiliği izin vermedi.

Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Çok Katlı Otopark önünde bir basın açıklaması yaparak, durumu kamuoyuyla paylaştı. Artvin şehir merkezine yaklaşık 8 km mesafede bulunan Kafkasör Yaylası’nda Artvin Belediyesi tarafından her yıl Haziran ayında organize edilen ve Artvin’in kültürel yaşamında geçmişten geleceğe taşınan boğa güreşleri kültürüne bu kez Valilik dur dedi.
FESTİVALİN YAPILDIĞI ALANIN SAHİBİ FESTİVALE İZİN VERMEDİ
Artvin Belediyesince organize edilen Kafkasör Kültür Sanat Festivali her yıl yaylada özel bir şahsa ait arsa üzerinde yapılıyordu. Arenanın sahibi, Valilik veya Belediyenin bu alanı satınalmasını istiyor. Yıllardır izinsiz kullanılan alan, arazinin sahibi mahkemeye başvurmuş ve yasal haklarının korunmasını talep etmişti.
2019 yılında Cumhuriyet Halk Partisi’nden Belediye Başkanı seçilen Demir Elçin, festivali yapmak ve alanının alınması konusunda girişimlerde bulunmuştu. Başkan Elçin, yaptığı basın açıklamasında boğa güreşlerinin Kafkasör Yaylası’nda motorsporlarının yapıldığı alanda yapılması için ilgili boğacılar dernekleri tarafından başvurulmuş yapılmış, ancak Valiliğin güvenliğin sağlanamayacağı gerekçesi ile bu yıl festivale izin vermediğini söyledi.
Başkan Elçin: “Bürokrasi olur da bu karar bu kadar olmaz. Kovit var, yangın çıkar, güvenliği sağlayamama gerekçesi ile engel olmuşturlar.” dedi. Elçin açıklamalarının devamında şunları kaydetti: “Bunların hepsi bahane. Artvin’in geleneğini, kültürünü sileceğiz diyorsanız bu can bu bedenden çıkmadıkça asla müsaade etmek. Kim olursa olsun, sebebi ne olursa olsun. Artvin’e karşı siyasilerin boyundurluğuna girip iş yapmasın hiç kimse. Bütün devlet memurlarına, güvenlik görevlilerine sesleniyorum: Bugün bu iktidar var diye onlara yakın raporları düzenlerseniz. O raporlar devletin arşivinde olacak. Bilin ki bu devran dönecek. O raporlara imza atanlar, talimat verenler adalet önünde hesap verecektir.”  
 
 

Bu haber 1783 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com