09.06.2021
KEMALPAŞA’YA HASTANE GEREKSİZ Artvin’in Kemalpaşa ilçesine hastane isteyen vatandaşlara ve siyasilere eleştiri ve bir de öneri geldi.

 Adını vermeyen bir sağlık çalışanı Kemalpaşa’ya hastane istenmesini gereksiz hatta israftan öteye gitmeyeceğini iddia etti. Gerekçelerini sıralayarak Hopa ve Kemalpaşa arasındaki Kopmuş’a bölge hastanesi yapılmasını önerdi.

 
Artvin’in Hopa ilçesine bağlı belde iken 2007 yılında çıkarılan bir kararname ile ilçe yapılan Kemalpaşa için hastane talep ediliyor. 9 bin 200 nüfusa sahip Kemalpaşa’da yaşayan vatandaşlar, ilçe olmanın mutluluğunu yaşarken, sağlık hizmetleri alabilecekleri bir devlet hastanesinin yapılmasını talep ediyorlar. Bu istekler belediye başkanı, bazı sivil toplum örgütlerini başkanları ve ve son olarak CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan tarafından siyasi arenada da gündeme taşındı.
 
Türkiye’nin Gürcistan üzerinden Kafkas ülkelerine açılan Sarp Sınır Kapısı´nın Kemalpaşa ilçesinde bulunması bölgeye ayrı bir insan yoğunluğu katıyor. İlçede bulunan sağlık merkezi mesai saatleri sonrası ve hafta sonu kapalı olurken, en yakın hastane ise 20 kilometre mesafede bulunan Hopa ilçesinde yer alıyor.
 
Nisan ayında yerel haber sitelerinde ve gazetelerde dile getirilen ‘KEMALPAŞA HALKI HASTANE İSTİYOR’ şeklindeki bu haberlere adının açıklanmasını istemeyen bir sağlık çalışanı eleştiri getirdi. Bu isteğin popülist bir yaklaşım olduğunu iddia eden sağlık çalışanı gerekçesini şöyle açıkladı.
“Buradaki insanların sağlık hizmetine 24 saat ulaşmayı istemesi insani bir istektir ve gereklidir.
Kemalpaşa ilçe olduğundan bu zamana kadar 4 yıl geçti ve bu zamana kadar düzgün bir çalışmanın yapılamaması üzücü ama bu kadar zamanda gelinen sonuç ise ayrı bir tartışma konusu.
 
… Amaç kimseyi eleştirmek değil buradaki insanların çare arayışlarında katkıda bulunmak.”
 
Hastane istemeden önce bazı konulara dikkat çeken sağlık çalışanı okurumuz, şu soruları yöneltiyor;
 
VATANDAŞ HASTAHANE İSTEDİĞİNDE NE İSTER?
 
“Hastalıklarına ve Acil durumlarına çare olabilecek bir hastahane ister.
Kemalpaşa’ya kurulacak bir hastahane 24 saat pansuman enjeksiyon ve basit müdahaleden öteye gidemeyecek, soruyorum bu mudur hastahane?
 
Böyle bir hastahanenin yapılması ülkenin  parasını boşa harcamaktır.
 
Düşünün hastaneler spesifik müdahale yapılabildiği zamanlarda hayat kurtarıcı ve etkili bir yatırımdır. İşin içinde birisi olarak bir hastanenin etkili olabilmesi için altyapısal iyi bir düzenleme yapılması gereklidir.

*Kemalpaşa ilçesine yapılacak proje Murgul ilçesindeki  hastahaneden öteye geçemeyecek bir sağlık yatırımıdır.

*Hopa Kemalpaşa, Arhavi Borçka bölgesi yaz aylarında kış şartlarındaki talebin 3 katı talep olan bir bölge.

Belirtmek isterim ki Hopa ve Kemalpaşa günlük 10 bin kişinin geçiş yaptığı bir bölgedir. Kendi nüfusu dışında; akıcı bir nüfusa da sahiptir.( 2009 yılında toplamda 2 milyon 616 bin 849 kişi, 204 bin 49 TIR-kamyon, 184 bin 843 otomobil ve 42 bin 33 otobüs karşılıklı geçiş yaptı. Kapıdan bir milyon 306 bin 879 kişi giriş yaparken, karşılığında ise bir milyon 309 bin 970 kişi çıkış yaptı. )
 
İyi bir yoğun bakım, her an ulaşılabilecek kan laboratuvarı, kalp krizi, doğum gibi akut vakalara müdahale edilebilecek bir altyapı olması gerekli. Nitelikli hizmet alabilmek için önemlidir.
 
Bölgemizde kalp krizi olduğunda müdahale edilebilecek bir altyapı yok, doğum konusunda Hopa ve Artvin dışında müdahale edilen bir yer yok. Düzgün müdahale yapılabilmesi için de bölge hastanesi standartlarında bir yer de yok. Beyin kanaması geçirdiğinizde müdahale edebilecek malzeme de yok.
 
Soruyorum Artvinli ve ilçelerindekilerin çoğunlukta Rize ve Trabzon’a sürekli sevkedilme dışında bir müdahalesi var mı? Yatırımlara baktığımızda Rize’yi sağlık merkezine çevirmek için uğraşılıyor sanki. Bu kadar sevke Artvin’e yerleşik bir helikopterde vermiyorlar.
Oysaki bizler sağlık profesyoneli olarak çoğu bölge halkı temsilcisine ve siyasetçilere tekrar tekrar Hopa ve Kemalpaşa arasında Kopmuş’ta bölge hastahanesi düzeyinde anjiografi ünitesi, doğumhanesi, etkili bir yoğun bakımı, laparaskopi ünitesi ve gelişmiş bir ameliyathanesi (ayrıca gelecek çoluğu çocuğu olan doktorlar için  teşvik etmek amaçlı yanında villa kompleksi de olsa çok teşvik edici olabilir) , bilgisayarlı tomografi ve MR cihazı olan bir sağlık kompleksi kurulsa ve yeterli kadrolar kaydırılsa eminim Soçi’ye kadar bir alana hizmet edecek bölgesel bir hastane olur. Vatandaş, sağlık hizmeti devlet hastanelerinde ücretsiz olduğu için ne kadar nitelikli ve kalifiye doktorları olduğunun farkında değil.

Bu konuda böyle düzenleme yapılması bölge halkının yararına olacak gerekli ve zorunlu bir hizmettir.”
 
Artvin’in Kemalpaşa ilçesine yapılması istenen hastane talepleri için farklı bir bakış açışı getiren okurumuz, Hopa ile Kemalpaşa arasında Kopmuş bölgesinde bölge hastanesi düzeyinde bir hastane yapılmasının yurt dışından gelecek hastalara da hizmet verebileceğini ve sağlık turizmine katkı sağlayacağını ifade etti. 

Bu haber 2151 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Sedat VARAN

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com