16.12.2020
ÜNİVERSİTE, İKİ YENİ KİTABINI TANITTI Artvin Çoruh Üniversitesi iki yeni kitabını tanıttı. Artvin Çoruh Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi bünyesinde editörlüğünü Profesör Dr. Nuri Yavuz´un yaptığı Artvin Araştırmaları 2 ve Artvin Bibliyografyası kitapları AÇÜ Ali Nihat Gökyiğit kütüphanesinde tanıtıldı.

 Tanıtımda AÇÜ Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki açıklamada bulundu. Ardından Prof. Dr. Nuri Yavuz konuştu. Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı;

Türkiye´nin trans Kafkasya’ya açılan kapı konumunda olan Artvin´de Artvin Çoruh Üniversitesi bilimsel ve akademik faaliyetlerini hız kesmeden sürdürmektedir. Kendi bünyesinde kurduğu yayınevi ile üniversite yayın faaliyetlerini her geçen gün geliştirmeye devam ediyor.
Bu kapsamda üniversite, kendi yayınıyla her geçen gün yayınlarına yenisini ekleyerek yoluna devam ediyor.
Artvin Çoruh Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi bünyesinde Birgül editörlüğünü Profesör Dr. Nuri Yavuz´un yaptığı iki yeni yayınla birlikte yayın hayatını her geçen gün zenginleştiriyor.
İlki, 2019 yılında Artvin Tarihi Araştırmaları-1 adıyla çıkmış olan kitap çalışmalarına, bu yıl Artvin Araştırmaları- 2´nin yanı sıra Artvin bibliyografyası daha eşlik ediyor. Hem Artvin araştırmaları 2 hem de Artvin bibliyografyası kitaplarıyla Artvin hakkında bir seri oluşturan üniversite bir gün 2021 yılında Artvin kültür envanteri adıyla yeni bir kitap çalışmasını planlamaktadır.
Üniversite olmanın bir gereği olarak bulunduğu kentte hizmet sunan, kentle her daim irtibatını sürdüren ve kentin sorunlarına çözüm üretmeyi hedefleyen Artvin Çoruh Üniversitesi aynı zamanda Artvin´de ilgili bilimsel ve akademik çalışmalarıyla da göz doldurmaya devam ediyor. Tarihten antropolojiye, sosyolojiden eğitime, siyasetten iktisada, arkeolojiden coğrafyaya, turizmden rehber diye, dini gruplardan halk edebiyatı ve folklora, sağlıktan mimariye, tarım ve ormancılıkta hayvancılığa kadar uzanan geniş bir alanda 16 araştırmacının yer aldığı Artvin bibliyografyası, Artvin´le ilgili yapılmış çalışmaları bir araya getirerek bundan sonraki araştırmaları da ışık tutmayı hedefliyor.
Tarihsel, sosyolojik, edebi, kültürel, siyasal ve doğal alanlarda Artvin´de ilgili araştırmaları bir araya getiren Artvin araştırmaları iki kitabı ise 18 araştırmacının çalışmalarını bir araya getiriyor her biri araştırmacının kendi uzmanlık alanlarında yaptıkları çalışmalarla katkıda bulundukları kitap alanında önemli bir boşluğu doldurmaktadır.
 

Bu haber 7199 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com