14.12.2020
ARTVİN´DE İNSAN HAYATI GERÇEKTEN BU KADAR UCUZ MU? Yerel basının yıllardır dile getirdiği, iktidarın seçimden seçime vaat ettiği ama yıllardır yapmadığı, Artvin için hayati öneme sahip olan anjiyo ünitesinin Artvin´e kazandırılması ile ilgili sorun maalesef devam ediyor.

 Buna bağlı olarak ta kalp krizinden kaynaklı ölümler de devam ediyor.

Türkiye´de ölüm nedeni sıralamasında uzak ara birinci olan kalp krizlerine anında müdahalenin çok büyük önemi var. Artvin´de kalp krizi geçirdiyseniz 150 ile 250 km arasında dayanma zorunluluğunuz var! Oysa kalp krizine yaşam o ince çizgide saniyelerle müdahale edilmesi zorunluluğu vardır.
Oysa Artvin´e katrilyonlarca yatırım yapan devlet topu topu iki üç milyona mal olacak bu üniteyi Artvin´e çok görmüştür.
CHP Artvin milletvekili Uğur Bayraktutan’ın yeniden Türkiye Büyük Millet Meclisi´nin gündemine taşıdığı anjiyo ünitesi konusunda, Adalet ve Kalkınma Partisi Artvin Milletvekili Erkan Balta´nın konunun bu şekilde dile getirilmesinin dramatize edildiğini söylemesi ise Artvin halkını derinden üzmüştür.
Artvin´e 200 milyon TL sağlık yatırımının yapıldığını iddia eden milletvekili Erkan Balta Neden hala Artvin´de bir anjiyo merkezinin olmadığına ise cevap vermedi.
Artvin´in tam teşekküllü hastanesi olmadığı için Eğitim ve Araştırma Hastanesi´nin de bulunmaması nedeniyle özellikle kalp krizi gibi beyin kanaması gibi önemli ve ciddi hastalıklar direkt olarak sevke tabi tutuluyor.
Ancak Artvin´in yolları genel anlamda standart dışı virajlı eğri büğrü olduğu için sevk edilen hastalar yollarda hayatını kaybetmektedir. Son olarak Artvin esnaflarından Ömür Uluköy´ün annesi kalp krizi geçirdi. Rize´ye sevk edildi. Eğer Artvin´de bu olanaklar sağlanmış olsa belki de bu insan bugün hayatta olacaktı.
Annesinin ölümü nedeniyle büyük üzüntü duyan ve acı yaşayan Ömür Uluköy, bunun eksiklikten öte ihmal olduğunu insan hayatından daha değerli hiçbir şeyin olmadığını belirterek şunları söyledi;
"Ne kadar net bir soru değil mi? Bu Artvin´de kimbilir kaç kez söylenmiştir. Bu gidişle de kaç defa söylenecektir? Artvin´de kalp krizi geçirenler neden ölüyor veya neden bile bile Rize Trabzon Erzurum yollarına sevk edilip yaşamla ölüm arasında kaderleriyle başbaşa bırakılıyor?
1997’den günümüze kadar Artvin’e en büyük yatırımların temelleri atıldı. Artvin halkı ne yaptı bu yatırımların yapılması için gözünü kırpmadan yerlerini, yurtlarını ata topraklarını gözünü kırpmadan üçü beşe bakmadan devletine istimlâk yoluyla verdi.
İlimize bu yatırımları yapan dev şirketlerden ilimize her türlü herşeyin bağışını yaptırdınız ama bir tek koroner anjiyografi ünitesinin bağışını düşünmediniz. Bu fedakar Artvin halkını Rize, Trabzon, Erzurum yollarında ölümle yaşam arasına mahkum ettiniz.
Gelelim iktidara ve bürokrasi kesimine. İlk önce herkes şunu iyi benimsesin ki bir yerleri yönetmek için bir yerlere aday oluyorsan o yerin durum vaziyetini biliyorsundur ki aday oluyorsun!.
Kazandığın zaman halkına doğru yatırımlar yaparak, doğru bilgiler vererek hizmet edeceksin. O aday olup kazandığın yer hizmet etme yeridir!. Ağlama yeri veya yalan söyleme yeri değildir! Bu Artvin´e kim taş üstüne bir taş daha koyarak hizmetleri getirse siyaset ayrımı yapmaksızın Allah razı olsun derim.
Artvin iktidar vekili Sayın Erkan Balta´ya Cumhurbaşkanı başdanışmanı Sayın İsrafil Kışla´ya tek sorum olacak. Daha ne zamana kadar Artvin halkını Rize Trabzon Erzurum yollarında ölümle yaşam arasında kaderleriyle başbaşa bırakmayı düşünüyorsunuz?
Bu ülkenin ana muhalefet partisi olan cumhuriyet halk partisi´nin Artvin Milletvekili Sayın Uğur Bayraktutan bu sorunu gidermek için var gücüyle gerek meclis kürsüsünden gerekse yazılı ve görsel medyadan sesini duyurmaya çalışırken, sizler Artvin için neden destek çıkmıyorsunuz veya bu konuyla ilgili neden bir çaba göstermiyorsunuz?
Devletimizin gücü mü yok parası mı yok? Devletimizin her şeye gücü yeter, yeter ki halkına doğru yatırımlar yapsın. Ama sizler Artvin halkına böylesini reva görüyorsunuz! Sizler, Artvin´e madenleri, HES’leri reva görüyorsunuz!. Siz Artvin halkından çok onlara hizmet ediyorsunuz!. Konuşmalarınızda onlara methiyeler dizerken, bu sorunları konuşan, avılar yaşayan insanları yalancılıkla suçlayabilecek kadar bizlerden, Artvin´den uzaksınız. Ankara´da oturarak bizi anlayamazsınız. Bugün benim annem bu ü ite olmadığı için öldü. Rize´deki doktor bunu gözümün içine baka baka söyledi. Belki günü bu kadardı. Olabilir. Ama Artvin´de nasıl anjiyo ünitesi ve ekipmanı olmaz? Siz bunun cevabını verin!.
Evet bir de Artvin´de meşhur STK’larımız var esnaf sanatkarlar kimi temsil ediyor? Esnaf halkını ticaret odası kimi temsil ediyor? Ticaret yapan şirketler halkını şoförler odası, kamyoncular kooperatifi, minibüs kooperatifleri, kimi temsil ediyor? Bu stkları değerli başkanları; sizler de daha ne zamana kadar bu taşın altına el koymamayı düşünüyorsunuz? Çok mu zor? Koskoca Artvin Devlet Hastanesine koroner anjiyografi ünitesini kazandırmak bence çok zor olmamalı! Eğer ki ucunda insan hayatı söz konusuysa hiç zor olmamalı. Hatta bu hayati öneme sahip böylesi konuda girişimde bulunmayan Ankara´da bulunan ve yerel yetkililerin bu yüzden ölen insanların vebalini taşıdığını düşünüyorum. Bu konunun hassasiyetini umarım birgün en yakınınızi bu yollarda kaybetmeden anlarsınız sorgulamayı Artvin halkına bırakıyorum, saygılarımla."
 

Bu haber 8078 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com