24.11.2020
Eğitim-Sen: Öğretmen hakları görmezden geliniyor Eğitim-Sen Artvin Şubesi 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle basın açıklaması düzenledi.

 Eğitim-Sen Artvin Şubesi tarafından sendika binasından 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle düzenlenen ve Şube Başkanı Köksal Gümüş’ün okuduğu basın açıklamasında 24 Kasım tarihinin, 12 Eylül zihniyetinin ve günümüzdeki temsilcilerinin oluşturmak istediği itaatkâr öğretmen profili ile simgeleşen bir gün olduğu vurgulandı.

Esnek, güvencesiz ve angarya çalıştırma uygulamaları arttı
12 Eylül darbesi sonrasında ilan edilen ‘24 Kasım Öğretmenler Günü’nün öğretmenlerin en temel sorunlarının bile gündeme gelmediği ‘resmi’ bir gün olarak kutlanacağını dile getiren Gümüş, “Yüz binlerce eğitim emekçisinin ekonomik, sosyal ve mesleki sorunlarını çözmek için yıllardır adım atmayanların, öğretmenlerin gerçek sorunlarını görmezden gelenlerin hamasi nutuklarını daha fazla dinlemek istemiyoruz” diyerek eğitimde özellikle son yıllarda esnek, güvencesiz ve angarya çalıştırma uygulamalarının belirgin bir şekilde arttığını belirtti.
‘Samimi bulmuyoruz’
Ücretli ve sözleşmeli öğretmenliğin mülakat ve güvenlik soruşturmaları nedeniyle yaşanan sorunların, 700 bine yakın işsiz, ataması yapılmayan öğretmenlerin varlığı gibi temel konuların çözümü noktasında bugüne kadar herhangi bir somut adım atılmadığını ifade eden Gümüş, “Eğitim Sen olarak, 12 Eylül darbecilerinin ilan ettiği “24 Kasım Öğretmenler Günü” ile sembolik değerini bulan ve öğretmeninin iradesini yok sayan, sesini duymayan, taleplerini görmezden gelenlerin yılda bir gün takvimde sırası geldiği için öğretmenler gününü kutlamasını samimi bulmuyoruz” dedi.
Sorunların sadece belirli günlerde hatırlanmamasını, yıllardır yaşadıkları sorunlara somut ve kalıcı çözümler üretilmesini istediklerini söyleyen Gümüş basın açıklamasının devamında Milli Eğitim Bakanlığı’na sundukları talepleri sıraladı:
1.     Salgın koşullarında okulların sağlık açısından güvenli ve hazır olması için yeterli ödenek gönderilmelidir.
2.     Tüm öğretmenlere ve eğitim emekçilerine 3600 ek gösterge acilen verilmelidir.
3.     Covid-19 meslek hastalığı olarak kabul edilmelidir.
4.     Öğretmenler mesai saatleri dışında ve hafta sonu çalışmaya zorlanmamalıdır.
5.     Salgın koşullarında yapılan uzaktan eğitim ve okullarda yapılan yüz yüze eğitim için ek ders ücretleri artırımlı ödenmelidir.
6.     İdari izinli olan öğretmenlere bir önceki yıl ödenen ek ders ücreti miktarı kadar ek ders ödenmelidir.
7.     Tüm öğretmenlere ve eğitim emekçilerine salgına karşı koruyucu malzeme düzenli olarak verilmelidir.
8.     Okullar ve eğitimle ilgili kararlar öğretmenler ve sendikaları ile birlikte alınmalıdır.
9.     Öğretmenler ve eğitim emekçileri istekleri dışında görevlendirilmemelidir.
10.                       Tüm öğretmenlerin maaş karşılığı ders saati 15 saat olarak eşitlenmelidir.
 
 

Bu haber 3256 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com