21.10.2020
Eski valinin HES projesine hukuk işlemiyor Yeniden onay verildi HES projesi için verilen ÇED olumlu kararının iptal edilmesi üzerine yeniden başvuran eski vali ÇED gerekli değildir kararı aldı. ÇED olumlu kararın iptal edilmesi üzerinden 15 gün geçmeden yeni karar verilmesini değerlendiren davanın avukat Yıldırım, “Hukuk devletini yaralayan bir anlam taşıyor” dedi.

 Artvin’de valilik, Şavşat’ta ise kaymakamlık yapmış olan Selahattin Akyurt tarafından yapılması planlanan Hanlı HES Projesi bölge halkının hukuki mücadelesi sonucu iptal edilmesine rağmen yeniden çevresel etki değerlendirme (ÇED) gerekli değildir kararı verildi.

Akyurt’un sahibi olduğu Akyurt Enerji Üretim A.Ş tarafından Hanlı HES Projesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ÇED olumlu kararı verildi. Bölgedeki heyelan sorununa ve projeni çevreye vereceği zarar dikkat çeken bölge halkı kararın iptali istemiyle Rize İdare İdare Mahkemesi’ne dava açtı. İtirazları haklı bulan mahkeme geçen 8 temmuzda ÇED olumlu kararını iptal etti.
Kararını üzerine kurulu gücünü düşürdüğünü belirten şirket yeniden başvuru yaptı. Başvuruyu değerlendiren Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü bu kez ÇED gerekli değildir kararı verdi.
15 gün geçmeden yeni karar
Davanın avukatı ve Şavşat Dernekleri Federasyonu Başkanı Halis Yıldırım, Rize İdare Mahkemesinde açılan iptal davasının  08 Temmuz 2020 tarihinde sonuçlandığını ancak gerekçeli kararın 21 Eylül tarihinde taraflarına ulaştığını ifade etti.  Yıldırım, “Keşif ve bilirkişi raporlarında da yer alan birçok nedenden iptal edilen projenin gerekçeli kararın üzerinden 15 gün geçmeden yeniden başvuru yapmış ve hemen ÇED gerekli değildir kararı aldı. Bu baş döndürücü hız ve bir mahkemenin gerekçeli kararını işlevsiz kılacak girişim gerçekten aslında hukuk devletini örseleyen yaralayan bir anlam taşımaktadır” ifadelerini kullandı.
ÇED bizim için geçerli değil
Bölge halkından Metin Şahin, “ÇED raporunu hazırlayanlar, köylerimize gelerek herhangi bir incelemede bulunmadılar. Masa başında oturarak hazırlanan ÇED bizim için geçerli değildir” dedi.

ÇED gerekli değildir kararının da iptali için mücadele edeceklerini belirten bölge halkından Tahsin Yazısı “HES´in yapılmasına kesinlikle müsaade etmeyeceğimizi söyledik. En kısa zamanda da olabildiğince geniş bir katılımla ÇED gerekli değildir kararına karşı bir dava açacağız. Ve şirketin HES proje sahasına girmesine karşı tetikte olacağız. Şirketin HES projesi sahasına girme ihtimaline karşı tetikte olduklarını, olumsuz bir durumda Şavşat halkı olarak kimseye zarar vermeden, şiddet uygulanmadan tamamen demokratik yöntemlerle mücadele edeceklerini vurguladı

Bu haber 4589 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Dilan ŞAHİNBAŞ

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com