04.09.2020
SOL Parti: Sağlık hizmeti tüm yurttaşlar için ücretsiz olmalı Salgının gün geçtikçe yayıldığını belirten SOL Parti, ‘Sağlık hizmetinin tüm yurttaşlar için ücretsiz olmalı’ diyerek çağrıda bulundu. SOL Parti çalışmasında, halkın ücretsiz sağlık hakkı için beş acil adımın atılması gerektiğini belirtti.

 SOL Parti, tüm hastanelerde ücretsiz sağlık hizmeti verilmesi için çağrıda bulundu.

Salgının gün geçtikçe yayıldığı vurgulanan çalışmada, "Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başta olmak üzere iktidar rakam duyurmaktan başka bir şey yapmıyor. Halk, sağlık hizmetine erişemiyor, test ve tedaviye ancak parası olan ulaşabiliyor. AKP’li vekiller, bürokratlar haftalık düzenli test yaparken milyonlar teste ulaşamıyor. Hemen şimdi ücretsiz sağlık hizmeti adımları atılarak, salgında halk korunmalıdır" açıklamasında bulunarak taleplerini şu şeklinde sıralandı.
 
1- TÜM HASTANELERDE ÜCRETSİZ SAĞLIK HİZMETİ VERİLSİN
Sağlıktan Kâr Edilmez
Kamuya ait hastaneler yoğun bakım ve yatak kapasitesi nedeniyle salgınla mücadelede yeterli olmuyor. Özel hastaneler yeterince kâr yapamıyoruz diye Covid-19 hastalarını kabul etmiyor. Bu koşullarda parası olan tedavi olurken parası olmayanın kaderine terk ediliyor. Sağlık hizmeti tüm yurttaşlar için ücretsiz olmalı; özel hastaneler kamulaştırılmalıdır. Bugün özel hastaneler Covid 19 hastalarının tüm tedavilerini ücretsiz olarak yerine getirmelidir.
2- ŞEHİR HASTANELERİ NEDENİYLE KAPATILAN KAMU HASTANELERİ AÇILSIN
Şehir hastanelerinin açılmasıyla halkın kolay ulaşabileceği pek çok kamu hastanesi kapatıldı. Şehir hastanelerinde uzun kuyruklarda perişan olan insanlar tedavi olmak için gittikleri hastanenin yoğunluğu nedeniyle risk altına giriyorlar. Kapatılan kamu hastaneleri tekrar açılarak, halkın hizmetine sunulmalıdır.
3- ÜCRETSİZ ZATÜRRE AŞISI
65 yaş ve üzerinde olan kişiler ile kronik hastalığı olan kişilere Pnömokok (zatürre) aşısı yaptırması önerilmektedir. Zatürreye en sık pnömokok adı verilen bakteri yol açar. Pnömokok aşıları, yüksek riskli kişilere uygulandığında, özellikle ağır enfeksiyonlara karşı koruma sağlayabilmektedir. Zatürre aşısı 65 yaş üstü ve kronik hastalığı olanlara ücretsiz olarak yapılmalıdır.
4- ÜCRETSİZ TEST VE ÜCRETSİZ MASKE
AKP’li vekiller, bürokratlar haftalık düzenli Covid testi yaparken milyonlar test yaptıramıyor. Covid testine tüm yurttaşlar ücretsiz olarak erişebilmeli, düzenli test imkânı sağlanmalıdır. Ücretsiz maske dağıtımı dahi yapamayan iktidar her gün maske uyarısı yapıyor. Salgının ekonomik yükü altında ezilen insanlar için maskenin maliyeti dahi ek bir yük oluşturuyor. Maske ve dezenfektan ücretsiz halka dağıtılmalıdır.
5- ACİL BÜTÜNLÜKLÜ VE KAMUCU SAĞLIK HİZMETİ
Devletin görevi halkını hastalanmaktan korumaktır! Temiz gıda, su, barınma ve sağlıklı koşullarda yaşam, sağlığı korur. Cumhuriyetin kuruluşuyla oluşturulan sağlık ocağı modeli ile kim nasıl, nerede yaşıyor, aşısı yapılıyor mu, hastamı diye ev ev dolaşılıp tespit edilirdi. Birinci basamak sağlık hizmetleri parçalı, piyasacı yapısıyla salgınla mücadelede sınıfta kalmıştır. Aile sağlığı merkezlerinin salgın sürecindeki görevleri belirsizken, temaslıların takibi diş hekimlerine yaptırılmaya çalışılmakta, telefonla hasta takibi gibi komik durumlar yaşanmaktadır. Acilen bütünlüklü bir sağlık sistemi yapısına geri dönülmelidir.
 

 

Bu haber 7912 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Nisa İdil VARAN

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com