24.08.2020
ZİYARETTE ARTVİN´E KAZANDIRILMASI DÜŞÜNÜLEN ALZHEİMER VE DEMANS MERKEZİ KONUŞULDU Ankara Artvin Kalkınma ve Eğitim Vakfı Başkanı Metin Arifağaoğlu ve yönetim kurulu üyesi Dr. Yavuz Akaltun, Artvin Valisi Yılmaz Doruk´u makamında ziyaret etti.

Özellikle 3 yıldır gündemde olan Artvin´e Alzheimer Demans Merkezinin Artvin´e kazandırılması için yapılan çalışmalarda gelinen nokta dile getirildi.

Ankara Artvin Kalkınma ve Eğitim Vakfı Başkanı Metin Arifağaoğlu, Vakıf Başkanı seçildikten sonra planladıkları birçok etkinlik ve ziyareti pandemi nedeniyle gerçekleştiremediğini belirtti. Artvin´e kazandırılması düşünülen alzheimıer demans merkezinin yapılabilmesi için vakıf olarak neler yapılabileceğini nasıl katkı sunabilecekleri ile ilgili çalışma içinde olduklarını belirtti.
Başkan Arifağaoğlu; "Ankara´da bulunan Artvin Kalkınma ve Eğitim Vakfının yeni başkanıyım. Maalesef, pandemi nedeniyle ziyaretlerde bulunamadık. Vakıf Yönetim Kurulu Üyemiz. Dr. Yavuz Akaltun ile birlikte ziyarette bulunmuş olduk.
Özellikle çağın vebası olarak nitelendirilen Alzheimer ve Demans hastalığı maalesef her geçen gün artmaktadır. Vakıf yönetim kurulu üyemiz Dr. Yavuz Akaltun, 3 yıl önce bu konuda bir çalışma başlattı.
Biz Merkezi Ankara´da bulunan Artvin Kalkınma ve Eğitim Vakfı olarak bu projenin içindeyiz ve paydaşıyız. Ankara´daki girişimlerimiz devam ediyor.
Gerek eski Artvin milletvekilimiz ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İsrafil Kışla, gerek Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın ile bu konuda görüşlerimiz oldu.
Önümüze gelen en önemli sorun yer meselesi. Eğer yer gösterilirse bu proje hayata geçecek.
Burada Artvin ayağında Artvin Valiliği olarak sizden bu konuda destek bekliyoruz. Yer konusu halledilirse bu proje yapılabilecek. Daha önce Artvin Valiliğınin bir çalışması da olmuş ve konuyla ilgili raporlama yapılmış.
Bazı yerlere bakılmış. Ancak henüz istenilen özellikleri taşıyan yer bulunabilmiş degıl. Bu merkezin şehirden ve hastaneden uzak olmaması gerekir. Böyle bir yer araştırması içindesiyiz." dedi.
Projeyi 3 yıl önce Artvin gündemine taşıyan kişilerden biri olan Dr. Yavuz Akaltun, konuyla ilgili daha önce de vali beyi ziyarette bulunduğunu belirterek"
"Sayın Vali'm biliyorsunuz. Daha önce Artvin Engelliler Derneği Başkanı Hatice Nur Ersöz ile Alzheimer, demans merkezi ile ilgili sizi ziyaret etmiştik. Böyle bir merkezin Artvin´e kazandırılması için yaptığımız çalışmaları sizlere aktarmıştık. Özellikle en önemli sorunun yer sıkıntısı olduğu gerçeğini siz de dile getirmiştiniz
Şimdi sayın Vakıf başkanımız size konuyu arz ettiler bu yer şehirden ve hastaneden çok uzak olmamalı 15-20 dakikalık bir mesafede olmalı ki Yaşlı insanlar oldukları için bir sıkıntı yaşandığında anında hastaneye gelinebilsin.
Artvin´de Alzheimer Demans yaşlı aktif yaş alma evine ihtiyacımız vardır.
TÜİK´in yaptığı açıklamasında Türkiye´nin en yaşlı ikinci kenti Artvin olarak belirtilmiştir. Daha önce 4. sıradaydık. Bu şu anlama geliyor.
Artvin´de Alzheimer ve Demans hasta sayısı oldukça fazladır. Biz 4 bin olarak söylemiştik. Fakat valiliğin 2 yıl önce yaptırdığı çalışma sonrası bu sayının cok üstünde olduğu görülmüştü. Bu hastalar her zaman bakıma muhtaç oldukları için aileler başlarından ayrılamıyor. Onlar da perişan oluyor. Zaten yola çıkışımız "BIR NEFES AL" projesidir.
3 yıl önce çalışma başlattık. Gelinen noktada Artvin gündemi içinde yer alan bir konu ve projeye dönüştü.
Ankara, Artvin ayağının netleşmesi, görüş birliğine varılması ve sizin desteklerinizle, bu projenin gerçekleşmesı oldukça yükselmiş durumda. Sayın Vali'm, en önemli nokta yer sıkıntısını aşarsak biz birlikte bu projeyi yapabiliriz."dedi.
Vali Yılmaz Doruk, çağın vebası alzheimer ve demans merkezinin kazandırılması için çaba gösteren STK´lara teşekkür etti. Yer bulunmadı durumunda kendisinin de destek olacağını söyledi. Pandeminin birçok projeyi ötelediğini de sözlerine ekledi.
Artvin´de yer bulunmadı durumunda Ankara´da bulunan Artvin milletvekilleri, bürokratlar. Artvin Valiliği, Artvin Belediyesi, STK´lar. Artvin halkı böyle bir merkezin elzem olduğu görüşünde buluşuyor.

 

Bu haber 8761 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : SAMİ ÖZÇELİK

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 1 )
Güncelleme
:) sevgili dostlar..yahu tamam ekonomik koşullar vs vs vs ama şu sitenizi biraz güncelleyin yahu..nuh nebiden kalma haberler halen ana sayfanizda duruyor...
 tuğrul -- 27.08.2020 17:26
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com