24.08.2020
Artvin’de iki koleksiyoncuyu 08HABER buluşturdu Türkiye’nin resmi müzesi olmayan tek ili Artvin’de son zamanlarda özel koleksiyoncular, yöre halkından topladıkları eski ev eşyaları, tarım aletlerini ve diğer antika değeri olan parçaları bir araya getiriyorlar. Koleksiyoncular, topladığı eşyaları; kendi evlerinde veya işyerlerinde sergileyerek müzesi olmayan Artvin ilinde önemli bir eksikliği gideriyorlar.

 08HABER yıllardır kamuoyu yaratarak Artvin’e müze kazandırılması için konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne milletvekilleri aracılığıyla taşıdı. Aradan geçen süre içinde Kültür Turizm Bakanlığına proje geliştirerek yatırım programına alınması için çaba sarf etti. Yeterli bütçe olmadığı için Artvin’e müze bir türlü yapılamadı.  

Öte yandan, Artvin’in Hopa ilçesinde Belediye tarihi bir binayı müze kurulması için tahsis etti.  Almanya’dan gelen koleksiyoncu Ulvi Sinan Dişli tarafından çalışmalar başlatılarak ilçeye bir müze kazandırıldı. 
Müze bir ulusun tarihi geçmişi ve geleceğe köprü olan geleneksel yaşam objelerle yaşayan değerler gelişmişliğin kanıtıdır. Bu anlamda 08HABER olarak Artvin’de yıllardır koleksiyonculuk yapan iş adamı Muammer Yavuz ile koleksiyoncu Ulvi Sinan Dişli’yi bira araya getirerek Artvin adına müze kazandırılması için tecrübe paylaşımına tanıklık yaptık.
Hopa müzesini kuran Ulvi Sinan Dişli, Artvin’e gelerek iş adamı ve aynı zamanda koleksiyoncu olan  Muammer Yavuz’u ziyaret etti.
Geçmişe sevdalı iki gönüllü koleksiyoncu, müze konusunda nasıl bir adım atılacağı hakkında görüş alışverişinde bulundular.
Koleksiyoncu Dişli, “İş adamı Muammer Yavuz’un yıllardır büyük özveriyle biriktirdiği eserlerle aslında Artvin’in müzesi hazır. Hemen kurabilir” şeklinde konuştu. 
Dişli; ”Bu konuda Muammer Bey’e her zaman yardımcı olmaya hazırım. Öncelikle müzenin kurulacağı yeri tespit etmek gerekir. İlin valisi bu konuda Muammer Bey’in kapısını çalmalı. Ben de Hopa’ya müze kazandırdım. Ancak belediye bana müze binasını yapıp tahsis etti. Müzenin içindeki bütün eserler şahsıma aittir. Şuan benim elimde 5 müze açacak kadar eser var. Ben sürekli topluyorum. Koleksiyoncu olmak farklı bir şey. Hobi olarak başlayıp devasa koleksiyona sahip oluyorsunuz. Bu eserleri sergilersen, gün yüzüne çıkarırsan, anlam kazanır. Muammer Bey bir an önce elinde çok sayıda eseri müze kurarak gün yüzüne çıkarmalı yoksa bu alet edevat çürür mekanik aksamlar bozulur. Çöp yığınına döner. Bu topladığı eşyaların bakımı çok önemli.” dedi.
Açıklamasının devamında Artvin’e müze kurulması konusunda görüşlerini beyan eden Ulvi Sinan Dişli; ”Muammer Bey’in muazzam fotoğraf makinası koleksiyonu var. 600 adet fotoğraf makinası olduğunu söyledi. Bunların 500’ünü para vererek satın aldığını söyledi. Çok büyük sermaye bağlamış. İlin yetkilileri müzeyi  Artvin’e kazandırmak istiyorsa doğru adres iş adamı Muammer Yavuz’dur. Artvin’in müzesi hazırdır.” tespitinde bulundu.
Artvinli iş adamı Muammer Yavuz ise 20’li yaşlarda başladığı ve bugüne kadar topladığı antika eşyaların depolara sığmadığını söyledi.
Yavuz: “Benim de amacım çok kapsamlı Artvin’e özel müze kurarak yatırım yapmak istiyorum. Bu konuda çok araştırmalar yapıyorum. Çok büyük alana geleneksel yaşam müzesi kurmak istiyorum. 08HABER’e ayrıca teşekkür ediyorum. Çünkü Hopa Müzesi’nin methini duydum ancak, gidip gezme fırsatım olmadı. Bugün Hopa Müzesi’nin kurucusu Sayın Ulvi Sinan Dişli ziyaretime geldi. Ulvi Bey’in deneyimleri benim için önemli. Deneyim paylaşımı yaptık. Eksiklerimi tamamlayacağım. Umarım gelecekte Artvin’e hep beraber müze kazandırırız.” açıklamasında bulundu.

Bu haber 9718 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Hatice Nur ERSÖZ / 08HABER- Gezi Notları

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com