20.08.2020
Otizmle mücadelede anneler yalnız kalıyor Artvin’in tek radyosu Radyo 08’de program yapımcısı Hatice Nur Ersöz, otizm çocukları olan anneleri canlı yayında konuk etti. ‘Yaşamın İçinden Ta Kendisi’ programına otizm çocukları olan Habibe Çay ve Elif Uzun katılarak otizmli çocuklarıyla birlikte yaşam mücadelelerini anlattılar. Çilekeş anneler yüklerinin ağır olduğunu söyleyerek herkesin bu durumdaki ailelere yardımcı olmalarını istedi.

 Canlı yayına katılan otizmli çocuk annesi Habibe Çay, programda otizmin tedavi edilebilir bir engel olduğunu söyledi. Kendisinin 38 aylık otizmli kız çocuk annesi olduğunu çocuğunun %98 engelli tanısı konulmuş raporu olduğunu söyleyerek “Eğitimle biz otizmli çocuğumuzun derdine deva olacağız, başka çıkış yolumuz yok.” dedi. Anne Habibe Çay, çocuğunun otizm yani sıra diğer sağlık sorunlarının olduğunu bunların başlıca bağırsak problemi, beyninde kitle oluştuğu ve sık sık sara nöbeti geçirdiğini ve çocuğunun ağrı hissetmediği için sık sık düşmeden dolayı yaralanmalara neden olduğu söyledi. Bu durum karşısında çaresizlik içinde yüreğinin kanadığını dile getirdi. Çay:” 38 aylık olan Ecrin kızım doğduğundan bu yana bir ayağımız hastanede. Sürekli doktor için Rize, Trabzon veya Samsun’a gidiyoruz.” diyerek ekonomik olarak bu yükü kaldıramadıklarını ifade etti.

Otizmli çocuk sahibi Çay, “Pandemi sürecinde bütün engelli çocuklarımızı evlerimize sığdıramadık. Kapalı kaldıkça eğitimden uzaklaştıkça agresif oldular. Çocuklarımız kendilerini ifade edemedikleri için kendilerine, ev eşyalarına ve aile bireylerine zarar verdiler. Yani çocuklarımız tımarhanelik oldu. Uyku yok, anne olarak biz de çok az uyuyoruz. Yorgunuz, bitkiniz, dayanmaya çalışıyoruz. Bizim yetkililerden bir isteğimiz var. Çocuklarımızın eğitimlerini bir şekilde devam etmesini istiyoruz. Yani biz çare arıyoruz. Kovit 19 salgınından en çok engelli çocuklarımız etkilendi. Bilim Kurulu aldığı kararla eğitimleri 26 Eylül’e erteledi. Biz şuan özel eğitime haftada iki gün 40 dakikalık eğitimine Borçka’daki özel eğitim merkezine götürüyoruz.“ dedi.
Habibe Çay, ancak bu eğitimlerin yetersiz kaldığının altını çizdi.
Radyo08 canlı yayınına konuk olan otizmli çocuk annesi Elif Uzun ise iki çocuğu olduğunu 6 yaşında Yusuf Azız Uzun adlı otistik çocuğu için yıllardır eğitimi tedavisi için çalmadık kapı bırakmadığını söyledi. Anne Elif Uzun: “Çocuğum için kaybedecek zamanım yok. Pandemi süreci araya girince çocuğum eğitimden tamamen koptu. Eğitimle birçok şey başarmışken oğlum her geçen gün geriye gitti. Agresifleşti ve evde saklayamıyorum.” dedi.
Anne Uzun, otizmin tedavi edilebilir durum olduğunu, sadece 7 yaşına kadar özel eğitimin bunu başarabileceğini söyledi. Uzun, “Biz çocuklarımıza ilimizde otizm eğitimi verecek öğretmen olmadığı için Borçka ilçesine özel rehabilitasyon merkezine gezdiriyoruz” diyerek sıkıntılarını dile getirdi.
“Pandemi süreci uzadıkça hayatımız kabusa dönüyor.” diyen Uzun. “Bende çocuğumun tedavi ettirmek için çalışıyoruz. Evde bizler de bunaldık. Çocuğuma her gün yaşam becerisi kazansın diye her kelimeyi defalarca tekrarlıyoruz. Konuşmaktan yorulduk. Ev kadını olarak ev işleri, bir de kızım var. Onun bakımı ve dersleri nedeniyle zorlanmaktayım. Aileme ve çocuğuma yetemiyorum. İl Milli Eğitim Müdürümüzü, Dernek başkanıyla ziyaret ederek bu özel çocuklarımıza bireysel eğitim verilmesi için çaba sarf etmelerini istedik. Evlerden çıkamıyorsak öğretmenleri evlere gelmesi için organizasyon yapılmalı. Biz de evlerimizde korona için sıkı tedbirleri alalım lütfen bir şeklide özel çocuklarımıza eğitimi ulaştırın.” çağrısında bulunarak yetkililere serzenişte bulundu.
Elif Uzun, “Ben bir otizmli çocuk annesi olarak bir yıl zamanım kaldı. Çocuğumu, topluma kazandırmam, yaşam becerileri kazanması için eğitim alması gerekiyor. Çocuklarımıza eğitim sunamıyorlarsa, bizleri eğitsinler. Evde biz çocuklarımıza eğitim verelim. Çünkü pandemi süreci uzun sürecek bizim çocuklarımız uzaktan eğitim alma şansları yok.” dedi.
Radyo 08’de Hatice Nur Ersöz’ün hazırlayıp sunduğu gündem programına konuk olan otizmli çocuk anneleri Habibe Çay ve Elif Uzun topluma mesaj vererek “Bizim çocuklarımız özel çocuklar. Toplumun engellilere bakış açısının değişmesi, farkındalık yaratılması adına sorunlarımızı bir kısmını dile getirdik. Lütfen bize anlayışlı davranarak bu çocuklarımız da bu toplumun bir ferdi olduğunu kabul edin, dışlamayın, yük olarak görmeyin. Herkes engelli doğabilir veyahut sonradan engelli olunabilir. Engel kader değildir, bir sonuçtur. Engelli anneleri olarak tek korkumuz bu çocuklarımıza bugün bakıyoruz eğer anne olarak bize bir şey olursa tek korkumuz çocuklarımız ortada kalır, bir anne şevkatiyle kimse bakamaz Allah’ımızdan tek dileğimiz çocuklarımızı bizden geri bırakmasın.” dediler.
Otizmli çocuk sahibi annelerden Habibe Çay ve Elif Uzun: ”Radyo 08 canlı yayınında 'Hayatin İçinden Ta Kendisi' programına konuk olarak sorunlarımızı kamuoyuna taşıdığınız ve biz özel çocuklara sahip annelere ses olduğunuz için teşekkür ederiz.” dediler.

Bu haber 8334 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Sedat VARAN

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com