12.07.2020
Gaziantepli gençlerin Artvin’de bir hayali var Çukur dizisinde oynayan Gaziantepli üniversiteli öğrencisi Rıdvan Güneş, Artvin’e hayalinin peşinden geldi. Güneş, Artvin Çoruh Üniversitesi İç Tasarım Bölümü’nü kazanıp eğitimini sürdürüyor.

 Sanatsal yeteneğe sahip Rıdvan Güneş beraberinde çocukluk arkadaşı aynı sanat dalına baş koymuş Gökhan Bayır’la Artvin’de yaşamaya, ekmeğini kafelerde çalışarak kazanmaya devam ediyor. Bir yandan çalışırken bir yandan da eğitimini devam ettiriyor. 08Haber olarak Çoruh Park Sosyal Tesislerinde inceleme yaparken yetenekli gençler objektifimize takıldı.

Rıdvan Güneş ve Gökhan Bayır 23 yaşında çocukluk arkadaşı olarak Artvin’e hayallerinin peşine geldiklerini ifade ettiler.
Korona salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında Artvin Çoruh Üniversitesi tüm Türkiye’de olduğu gibi yüz yüze eğitime ara verdi.
Normalleşme adımlarının ülke genelinde tekrar atılmaya başlamasıyla genç ikili Artvin’i özleyerek tekrar Artvin’e döndü ve çalışmaya başladılar. Meslektaşımız gazeteci Orhan Sevinç’in Çoruh Parktaki Kent Park Kafede servis elemanı olarak çalışıp geçimini sağlamaya çalışırken Artvin’de çekecekleri aksiyon filmini youtube kanalında yayınlanacaklar.
Güneş hayalini şöyle anlattı :”26 bölümlük aksiyon dizisiyle Artvin’in muhteşem doğasını tanıtırken aynı zamanda bizim film setimiz olacak. Kendi yazdığımız aksiyon senaryosu ve 12 kişilik ekibimizle çekim hazırlıklarını tamamladık. Aslında hayallerimizin gerçekleşmesi pandemi sürecine takıldığını söyleyebilirim.”
Üniversitesi öğrencisi Rıdvan Güneş ve çocukluk arkadaşı Gökhan Bayır, kafede servis elemanı olarak çalışırken birçok Artvinliden Artvinli olduklarını Artvin’in özleyip tekrar Artvin’e geldiklerini ifade ettiler. İlimize il dışından gelen birçok öğrenci ilk geldiğinde Artvin’i beğenmez birçok şeyi tenkit ederlerdi.” diyen Güneş, “Biz Artvin’i gerçekten seviyoruz. Doğası, insanı harika. Biz il dışından idealleri için gelen gençler olarak Artvin’deki bizim tarzda sanatsal faaliyetlerin eksikliğini hissettik ve biz de çocukluk hayalim birçok dizide oynamamdan dolayı kendi yazdığım ve oynayacağım aksiyon filmi çekip dizi haline getirmek istiyorum. Artvin’e katkı yaparak bekli de Artvin Çoruh Üniversitesinde Sinema Bölümü açılmasına da vesile oluruz. Benimle birlikte birçok genç yetenek arkadaşlarım var onları da buraya getirip planladığım aksiyon filmini çekeceğim, Artvin’in adından söz ettireceğim.” dedi
 Üniversite öğrencisi genç yetenek Rıdvan Güneş, pandemi öncesi projemizi Vali Sayın Yılmaz Doruk’a anlattım ve destek istedim. Bizlere yardımcı olabileceğini ifade etti. Sponsor için Artvinli iş adamlarıyla görüştük, destek aldık. Bugün Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çoruh Park Sosyal Tesislerine gelip çalıştığım Kent Park Kafede toplantı yaptığını görünce Seçkin Kurt başkandan da çalışmamızı anlatıp destek istedim. Bizlere söz verdi, kendisine teşekkür ediyorum.” dedi.
Rıdvan Güneş’in ilkokul arkadaşı genç yetenek Gökhan Bayır’la sohbetimizde ise kendisinin lise terk olduğunu söyleyerek şunları anlattı: “Gaziantep’te Rıdvan’la büyüdük. Bende 23 yaşında sinema tiyatroya yatkın sanatlarla birlikte uğraşıyoruz. Rıdvan Artvin’de üniversiteyi kazanınca çocukluk hayalimizin peşinden birlikte geldik. Ev tutup evimizi stüdyoya çevirdik, denemeler yapmaktayız. Artvin’de aynı yerde çalışarak ekmeğimizi kendimiz kazanıp sanatımızı icra etmek için çalışmalar yapmaktayız. Biz Gaziantepli iki çılgın genç hayallerin peşinden Artvin’e kadar geldik. Artvin’de çekeceğimiz aksiyon dizisi için alt yapı çalışmalarımızı tamamladık. Mekanları seçtik, tek sıkıntımız pandemi süreci idi. Ben Gaziantep’de iken Artvin ilinin ismini pek duymamıştım, tanıtım yok. Bu bir eksiklik Artvin çok güzel şehir. Kültürel faaliyetlerinin çeşitliliği olmaması bizi üzüyor. Biz bir ilki başaracağız, gençler olarak hem Artvin’de bir aksiyon macera film dizisi çekeceğiz hem de Artvin’in tanıtımına katkıda bulunacağız. Youtube yayınlayacağız. Tiktok 60 saniyelik aksiyon görüntüler çekeceğiz, sosyal medya mecralarında yayınlayacağız. Bir anlamda biz bu faaliyetleri yaparken Artvin’de eksik olan sinema sanatı geliştirilmesine önder olacağız ve sinema ve tiyatro sanatıyla ilgili Artvinli yetenekleri, gençleri bulup çıkaracağız. Bizim gibi gençlerin elinden tutulmasını istiyorum.” dedi.
08Haber olarak bekli de geleceğin karşımızda ünlü film senaristi, yönetmeni ve sinema oyuncusu iki yetenekli genç Rıdvan Güneş ve Gökhan Bayır’ı görüyoruz. Yolunuz açık olsun gençler! Artvinliye düşen görev varsa bu kadirşinas insanlar size kapılarını ardına kadar açacaktır. Konu Artvin olunca memleket sevdalıları size her türlü yardımı yapacaktır. Belki de sizin sayenizde Artvin Çoruh Üniversitesinde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümü açılır. Çünkü Artvin kültür ve festivallerin baş kentidir. Yarışmalarda aldığı madalyalarla halk oyunlarıyla, müziğiyle rüştünü ispatlamıştır. 

Bu haber 4686 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Hatice Nur ERSÖZ / 08HABER

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com