12.07.2020
ARHAVİ´DE AB ENERJİNİN 3. HES´İN SANTRAL BİNASINA 8´E KARŞI 9 OYLA İMAR İZNİ!.. Resmi rakamlara göre Artvin´de 129 hidro elektrik santrali (HES) planlanıyor. Bu sayının 179´a çıkacağı söyleniyor. Ancak yapılan HES´ler doğayı korkunç bir şekilde tahrip edip yaşam alanlarını olumsuz bir şekilde etkileyince Türkiye genelinde tepkiler çığ gibi arttı.

 Derelerin Kardeşliği Öncü Oldu.

 
Özellikle Derelerin Kardeşliği tehlikeyi en başta hissederek bu tepkinin başında öncü olarak yer aldı. AKP´li, CHP´li, MHP´li, İYİ Parti’li partisiz insanlar bu katliama seyirci kalamadı! Merhum vatandaş Mustafa, Kazım Delal gibi yürekli insanlar doğa için varını yoğunu satıp mücadelenin sembolleri oldu.
Suyun gün yüzü görmeden ya tünelle ya cebri borularla bir yerden alıp kilometrelerce uzaklıktaki santrallara taşınması, vadilerin molozlarla doldurulması, vadilerde bu yüzden suyun akmaması, HES olan yerlerin ‘Özel Mülktür’ tabelası asılarak tel örgüye alınıp o vadiye giriş, çıkışların yapılamaması doğanın dengesini bozdu. Doğanın kılcal damarları olarak bilinen dereler bu şekilde yok edilmeye devam ediyor.
 
Artvin´e Bugüne Kadar 29 HES Yapıldı!
 
2009 yılından bu yana Artvin´de 29 santral yapıldı. Tüm derelerin yatakları bozuldu. Taşkın koruma adı altında dereler hapsedildi, kanalın içine alındı. hiçbir canlının yararlanamayacağı hale getirildi. Yaban hayvanları köylere inip su içmek zorunda kaldı. Kanal içine düşen birçok yabani hayvan yüksek beton duvarlar nedeniyle çıkamadığı için boğuldu! Dereler balıkların bile yaşamadığı yer haline döndü.
 
Enerji Bakanlığı Türkiye geneli 100´den fazla HES´i iptal ettik dedi. Ama bu HES’lerin hangileri olduğu ile ilgili isimleri ve yerleri hiç bir zaman söylenmedi!
 
Türkiye genelinde HES´lerin doğaya zarar verdiği anlaşıldı. Bu nedenle ilgili bakanlıkların(Enerji ve Orman Bakanlığı) 100´den fazla HES projesini iptal ettiği haberleri de gazetelere televizyonlara yansıdı. Ancak bunların hangileri ve nerelerde olduğu ise hiçbir zaman söylenmedi.
Vadiler HES Kusmuğuna Döndü!
 
Bu katliam projelerinden Türkiye genelinde olduğu gibi Artvin´deki derelerde neredeyse %95´i olumsuz bir şekilde etkilendi. HES yapılan dereler de birden fazla HES projesi ile dolduruldu! Dere vadileri, havzaları HES kusmuğuna döndü!
Adalet ve Kalkınma Partisi içerisinde yer alan insanlar bile derelerde birden fazla HES projesinin doğru olmadığını bunun parti anlayışına da ters düştüğünü, bunun art niyetli kişiler tarafından yapıldığını söylüyor.
Derelerde bir ya da 2 HES ile yetinilmesi gerektiği, daha fazla HES´in ise katliam olduğunu sesli olarak da dile getirmeye başladı.
 
Artvin İl Genel Meclisi 3 Eksikle Toplandı
 
Artvin İl Genel Meclisi 10 Temmuz Cuma günü saat 10:00’da Arhavi Kamilet Vadisi Ortacalar mevkiinde yapılması planlanan MNG’nin 3. HES Projesi ve Kılıçkaya’da yılın 9 ayı neredeyse suyu olmayan ve sulamaya bile yetmeyen kuru derede yapılması planlanan HES´i görüştü kurumların olumlu görüş verdiği projeler Meclis’te tartışıldı, görüşüldü.
Kılıçkaya HES´in onaylanması ile ilgili kurumların görüşlerinde eksiklerin olduğu gerekçesiyle ileri tarihe ertelenmesi kararı verildi. Ancak MNG´nin Kamilet Vadisi´nde yaptığı 3. HES için yapılacak santral binası imar izni ise 8 oya karşı 9 oyla kabul edildi. 2 AK Partili meclis üyesi hayır oyu verirken MHP’li üye ise çekimser oy kullandı. Oturumda hazır bulunan 6 CHP´li meclis üyesi ret verdi.
3 CHP´li meclis üyesinin katılmadığı oylamada MNG´nin 3. HES´inin santral binası imar izninin 1 oyla kabul edilmesi Artvinlileri derinden üzdü. Eğer 3 CHP´li üye bu önemli toplantıya katılmış olsa MNG’nin 3. HES santral binası imar izni Artvin il genel meclisinde onaylanmamış olacaktı.
Bu oylamaya katılmayan 3 CHP´li meclis üyesinden birinin kanser tedavisi gördüğü bu nedenle katılamadığı diğer ikisinin de mazeret bildirdiği belirtildi.
Meclis toplantısında kendileri de Kılıçkayalı olan Yeşil Artvin Derneği Kurucu Başkanı Erdoğan Gazihan ve derneğin mevcut başkanı Neşe Karahan toplantıya derneği temsilen ve Kılıçkayalı vatandaş olarak katıldı. Erdoğan Gazihan toplantının sonunda kısa bir konuşma yaparak Kılıçkaya’da HES yapacak derenin olmadığını bu suyun Kılıçkayal halkına yetmediğini dile getirdi.
Oturumda CHP´li üyeler de söz alarak HES’lerle ilgili görüş ve düşüncelerini aktardı. Doğanın korunmadı gerektiği, bu mirasın gelecek kuşaklara ait olduğu, büyüklerden nasıl emanet alınmışsa o şekilde teslim edilmesi gerektiği vurgusu yapıldı.
Kamilet Vadisi Ortacalar Bölgesi’nde yapımı planlanan MNG’nin 3. HES projesi ile ilgili Kürsüden konuşma yapan Adalet ve Kalkınma Partisi Arhavi İl Genel Meclis Üyesi ve İmar Komisyonu Başkanı Hüseyin Uzunhadanoğlu, Arhavi´de 2 HES´in yapıldığını, 3. HES´in katliama dönüştüğüne vurgu yaparak imar izninin ötelenmesi gerektiğini söyledi.
 
─Bu benim bu kürsüden belki de son konuşmam olacak! Ben Arhavi´de Ak Parti´yi kuran 3. kişiyim. 81 yaşındaki annemi kadın üye bulamadığımız için 37. sırada üye yaptım!..
 
Uzunhadanoğlu kürsüden yaptığı konuşmasında, "Değerli arkadaşlar bu benim bu kürsüden yapacağım belki de son konuşmam olacak. Ben yıllarca yöneticilik yaptım, emekli olduktan sonra memleketime hizmet etmek için siyasette yer aldım. Adalet ve Kalkınma Partisi´nin Arhavi´de kuruculuğunu yapan ve bu partiyi kuran 3. kişiyim. Partiye kayıt edeceğimiz kadın üye bulmada zorlandığımız için 81 yaşındaki annemi 37. sırada üye yaptım.
Neden? Ben AK Parti´nin hizmette çok büyük projelere imza atacağını biliyordum. Öyle de oldu çok güzel işler yapıldı.
 
HES Projelerinde Yanlışlar Yapılıyor!
 
Ancak şu an görüştüğümüz HES projeleri konusunda maalesef çok yanlışlar yapıldı. Bu yanlışlardan bir tanesi de benim ilçemde, Arhavi´de Kamilet Vadisi Ortacalar Bölgesi’nde Arhavi´nin evladı MNG tarafından yapılıyor.
O dereden her yağmur sonrası çamur aktığında Arhavi halkının yüzde 90´ı bunu yapanlara karşı çıkıyor, ağlıyor. CHP doğa dostu da Ak Parti doğa düşmanı mı? Bunları art niyetli insanlar yapıyor. Bunun faturası partiye kesiliyor.
 
Ortacalara Gittim, Ağladım!..
 
Ben İmar Komisyon başkanı olarak komisyon üyeleriyle birlikte oraya çıktım. Derenin görseniz oturur ağlarsınız. Değerli arkadaşlarım. Ben 60 yaşındayım. Orayı gördükten sonra oturdum ağladım. Çünkü gördüğüm manzara tam bir katliamdı!
 
Bu Vadide 3. HES Katliamdır!..
 
Arhavi´de Kamilet Vadisi’nde zaten hali hazırda 2 HES yapıldı. Bu HES’ler çok zarar vermedi. İnsanlar bunlardan çok şikayet etmedi. Bana göre de doğaya uyumlu oldu. Ama bu 3. HES, tam bir yıkımdır. Katliamdır!. Bundan dolayı değerli arkadaşlarım burada vereceğimiz kararla ilgili kurumların verdiği olumlu görüşlerin eksik olduğu, yeniden değerlendirme yapmalarını isteyip, tıpkı az önce Kılıçkaya HES için öteleme yaparak yeniden görüş istediğimiz gibi Arhavi HES için de yapılması görüşündeyim. Ben bunu özellikle Ak Parti’li arkadaşlarımdan istirham ve rica ediyorum" dedi.
Konuşmanın ardından oylamaya geçildi. 8 oya karşı 9 oy ile MNG´ye santral binası imar izni Meclis’ten geçmiş oldu.
CHP Arhavi meclis üyesinin kemoterapi alması nedeniyle, CHP Hopa ve Borçka İl Genel Meclis üyelerinin de mazeret bildirmeleri nedeniyle toplantıya katılmadığı öğrenildi.

Bu haber 4005 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Sami ÖZÇELİK

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com