11.07.2020
Rize’de açılan okula Artvin’den öğrenci neden alınmıyor? Pazar Sivil Havacılık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine neden Artvin’den öğrenci kontenjanı tanınmıyor? Rize’de sahile inşa edilen havaalanına Rize-Artvin Ortak Havaalanı adı verildi. Ancak öncelikle bu havaalanı yönelik nitelikli ara eleman sorunu çözmek için açılan Pazar Sivil Havacılık ve Teknik Anadolu Lisesine Rize ili dışında gelecek öğrencilere kapılarını kapattı.

 Haber Artvin’de şok etkisi yarattı. Havaalanının adını Rize-Artvin Ortak Havaalanı koyan Rizeli yetkililer, eğitimde sadece Rize’yi düşünüyorlar.

Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Artvin iline kontenjan tanınmaması üzerine Artvin İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Artvin Valiliği nezdinde girişim başlatma kararı aldı.
Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetimi Kurulu(ARTSO) Başkanı Seçkin Kurt ve Meclis Başkanı İrfan Yıldırım, Valilik Makamından ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünden randevu talep ettiler.
 
Artvin Ticaret ve  Sanayi Odası Gelişmeleri Yakından Takip Ediyor
 
Rize – Artvin Ortak Havaalanı Türkiye’nin denize dolgu yapılarak inşa edilen 2. havaalanı    tamamlanmak için gün sayıyor.
Rize – Artvin Havaalanı inşaatıyla birlikte Rize’nin Pazar ilçesinde lise seviyesinde Pazar Sivil Havacılık Mesleki ve Teknik Anadolu Lise kuruldu. Sivil Havacılık Lisesinde özellikle uçak bakımı için nitelikli eleman yetiştirilmesi amaçlanıyor. İlk öğrencilerini 2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı’nda eğitime başladı. Pazar Sivil Havacılık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak kurulan okulda özellikle uçak gövde bakım, uçak elektrik elektroniği, aviyonik sistemleri dallarını açıldığı, sivil havacılıkta özellikle Rize –Artvin Ortak Havaalanında istihdam edilebileceği ayrıca bu okul mezunlarının havacılık sektöründe kolayca iş sahibi olacağından dolayı okula yoğun talep var.    
Pazar’da kurulan Sivil Havacılık Lisesi Doğu Karadeniz’de eğitim veren tek okul olma özelliğini taşıyor. Bu önemli meslek lisesine her yıl 48 kontenjanla öğrenci alan ve orta öğretim not ortalaması 85-95 arasında başarılı öğrencileri okula kabul edilmekte. Ancak sadece Rize ve ilçelerinden sınavsız öğrenci alan okul ─neden komşu il Artvin’den öğrenci almıyor?─ sorusunu Artvinli öğrenci ve veliler merak ediyor. 
 
Yakın zamanda orta öğretim sınav sonuçları açıklanacak olması çocuklarının geleceği için iyi okul seçme telaşına giren öğrenci velileri, 2020 -2021 Eğitim- Öğretim döneminde tercihlerin yapılacağı bu günlerde Pazar Sivil Havacılık  Mesleki Teknik Anadolu Lisesine sınavlı okul kapsamında olmadığı için Artvin’den öğrenci alan dışından tercih yapabilse bile Rize’den öğrenci kontenjanlar dolduğu için Artvinli öğrenci giremeyecek. Artvinli veliler, Artvin’e kontenjan ayrılarak Artvin’den de öğrenci alınmasını beklediklerini ifade ettiler.
 
 
ARTSO Yetkilileri; “Pazar Sivil Havacılık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine kabul edilen öğrenciler sadece Rize ve ilçelerini kapsaması eğitimde eşitlik ilkesine uymamaktadır. Havaalanını adı ortak (Rize-Artvin) ancak burada hizmet verecek ara eleman yetiştiren okula sadece Rize’de okuyanlar alınıyor. Bu ayrımcılıktır.” dediler. 
 
Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Seçkin Kurt açıklamasında; “Rize – Pazar Ortak Hava alanı için Artvin’in hakları varsa Pazar’da eğitim öğretim veren Pazar Sivil Havacılık Okuluna neden Artvinli çocuklarımız kabul edilmiyor?’ sorusunu yöneltti.  “Bizler Artvin’de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) olarak mesleki eğitime önem vermekteyiz. Bu kapsamda il merkezinde Endüstri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi binasını inşaatını tamamlayarak İl Milli Eğitim Müdürlüğüne devrettik. Meslek Lisesi seviyesindeki okulumuz 2020-2021 Eğitim öğretime yeni binasında modern donanımıyla eğitim vermeye başlayacak. Bu kapsamda ilimizdeki çocuklarda nitelikli meslek liselerinde okumayı hak ediyorlar. Çocuklarımızın gelecekte istihdam sahalarında garantili iş bulabilmelilerdir. Bu nedenle Rize İl Milli Eğitim Müdürlüğü her yıl açıklamış olduğu kontenjanla Artvin’e de kontenjan açmalı, uçak bakım bölümüne Artvinli öğrencilerimizi de eğitim alarak yetiştirilmelerini sağlamalıyız.” dedi.

Bu haber 4545 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Hatice Nur ERSÖZ / 08HABER

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com