10.05.2020
BORÇKA GÜREŞEN'DEN BİLBİLAN'A 20 GÜN SÜRECEK YOLCULUK BAŞLADI Yaylacılık insanların varlığından beri süregelen bir gelenektir. Bu gelenek yazların sıcak geçmesinden, otlak alanların kurumasından kaynaklanmaktadır. Haziran ortalarından Eylülün sonuna kadar Yaylalarda kalan hayvan üreticileri burada hayvan ürünleri üreterek bir kısmı ile kendileri geriye kalan ürünleri de pazarlayarak geçimini sağlamaktalar.

Hayvancılık ve tarımla uğraşanlar üretim yaptıkları için kendi istihdam sorununu çözmüş oluyorlar. Bunun yanında istihdam da sağlıyorlar.

Bu yıl mevsimler itibariyle havalar henüz ısınmadı. Mayıs ayının ilk haftasını geriye bırakmamıza rağmen bazı yerlerde örneğin Macahel geçidine 1800 rakımlarda kar yağdı.
Bilbilan henüz kar altı da. Mayıs karı da üstüne ekledi. Diğer yandan ağıl içinde kalan hayvanlarda daha çok ot ve yem yediği için bunların fiyatlarının da anormal artması nedeniyle hayvan üreticileri sıkıntı yaşadı. Bu nedenle bazı hayvan üreticileri şimdiden yola çıkarak konaklaya konaklaya yaylaya doğru yürüyüşe geçti.
Borçka Güreşen köyü sakinlerinden Kadir Yıldız koyunlarıyla 1 Mayıs itibarıyla Bilbilan ´a doğru yola çıktı
8 gün boyunca yürüyerek Ardanuç Cehennem Deresi kanyonuna kadar geldi. Burada gazetecilere rastgeldi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan hayvan üreticisi Kadir Yıldız şunları söyledi;
"Yolculuğumuz Bilbilan Yaylası’na . 1 hafta önce köyümüz, Borçka Güreşen Köyü´nden yola çıktık. Konaklayarak 8 güne Cehennem Deresi Kanyonu’na Ardanuç´a geldik. Bir 8-10 gün daha buralarda oyalanarak Bilbian´a ulaşmış olacağız.
Havalar bu sene soğuk geçiyor. Bahar bitti, kış devam ediyor! Akşam yaylaya kar yağdı. Ama bu hayvanların artık ağıldan çıkması gerekiyor.
Artık yavaş yavaş çıkacağız. Hayvancılık zor ve meşakkatli bir uğraş. Sevmek lazım, çalışkan olmak lazım, doğayı, hayvanları sevmek lazım. Bu bizim baba, dede mirasıdır.
Eskiden Artvin genelinde daha çok hayvan üreticileri vardı. Şimdi nispeten azaldık. Bizim köyde 3-4 tane kaldık.
Hayvancılık yaparak bir anlamda devletimize de katkı sunmuş oluyoruz. Çoban alarak istihdama da katkı sunmuş oluyoruz. Ya da çocuklarımızın işi oluyor ve İşkur kapılarında iş aramadığı için devlete hizmet etmiş oluyoruz.
Dolayısıyla hepimizin üretici olması gerektiğine inanıyorum.
Dışarıya bağımlı olmayız kendi etimizi, sütümüzü, yoğurdumuzu peynirimizi üretip sağlıklı ürünlerle besleniriz. Hastalanmaz birçok sağlıksız ürünler yüzünden çok ciddi hastalıklar kapımızı çalıyor. Çünkü gıdalar bozuk olunca hastalanıyoruz. Marketten alınanların ne olduğunu bilmiyoruz, alıyor ve yiyoruz. Bizim üreteceğimiz ürünleri dışarıdan almamalıyız. Bu nedenle tarım ve hayvancılıkla uğraşan çalışkan insanlar ürettikleri sağlıklı ürünlerle ülkeye millete hizmet etmiş oluyoruz. Ben çiftçilerimizi ve hayvancılıkla uğraşan insanlarımızı gerçekten kutluyorum. Çünkü nasıl bir emek verdiklerini çok iyi bilen bir insan olarak söylüyorum.
Eğer destek verilecekse, teşvik edilecekse, yardım edilecekse bu üreten insanlara yapılmalıdır. Biz üretmeye devam edeceğiz bu bizim baba dede mesleğidir ve mirasıdır. Bizlere bu imkanı verdiğiniz için, konuştuğunuz için çok teşekkür ediyoruz.
Bilbilan´a gelirseniz, orada da sizleri ağırlamak çam sakızı çoban armağanı ya da bir dağ çayını ısmarlamak isteriz. İki üç aylığına Hoşçakalın diyoruz. Eylül ayının ortalarına kadar, havaların durumuna göre yayladayız. Tekrar burada görüşmek dileğiyle diyoruz"
 

Bu haber 1777 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com