06.05.2020
BEŞ YILDIR SOKAK KEDİLERİNİ BESLİYOR ONLARA SAHİP ÇIKIYOR. Artvin Merkez´de yaşayan hayvansever Tekin Çiftçi, mahallede bulunan sokak hayvanlarına sahip çıkarak her gün onlara su ve yem veriyor.

 Sokak kedileri, beslenme saatini çok iyi bildikleri için beslenme noktalarına yakın yerde Tekin Çiftçi’yi bekliyor, gördükleri zaman da hemen ardından koşarak ona yaklaşıyor ve sevgi gösterilerinde bulunuyorlar.

Mahallede örnek bir davranış sergileyen bunu görev olarak gören ve 5 yıldır aralıksız hiç aksatmadan kedileri belirlediği besleme noktalarına giderek onlara yem veren Çiftçi, bunu herkesin yapabileceğini söylüyor. Sokak hayvanlarının sahipsiz olmadığını bu hayvanlara mahallede yaşayan insanların sahip çıkması gerektiğini belirten Tekin Çiftçi şunları şu çağrıda bulundu:
“Sokak hayvanları aslında hepimizin, sokağın hayvanı olmaz. O hayvanlar birilerinin; bizim, senin, benim. O hayvanlar terkedilmiş sonra da işin kolayını bulmuşuz. Sokak hayvanı demişiz.
Hangi dine bakarsanız bakın ister hak din isterse diğer dinler olsun hepsinde ortak olan duygular vardır. Bir tanesi doğaya ve hayvanlara sevgidir, onlara sahip çıkmaktır, zarar vermemektir.
İbadetin bir kısmı Allah ile kul arasındadır. Namaz kılar dua eder, oruç tutarsınız. Doğayı hayvanları sevmek onlara sahip çıkmak sevgi ile yaklaşmak insanlara saygılı olmak da bir ibadettir.
Ben emekli olduktan sonra her gün sokak hayvanlarına bakmaya başladım. Benim oğlum Gökhan´da öyledir İstanbul Yıldız Üniversitesinde okurken kurdukları sokak hayvan derneklerinde yöneticilik yaptı ve birçok etkinliklerde bulundu, mezun olduktan sonra da yine bulunduğu, çalıştığı yerde hayvanlara bakar.
Aslına bakarsanız, benim yaptığım bu insani görevi dir. Herkesin yapması gereken bir şey. Ben şunu isterim: Din görevlileri arkadaşlarımız hayvanları severek özellikle sokak hayvanlarını severek herkese örnek olmalı onlarla kötü davranılmaması için ayetleri okumalı, hadisleri anlatmalıdırlar.
O zaman inanın sokaktaki hayvanlara hiç kimse kötü davranmaz. Bilir ki bir köpeğe bir kediye vurursam Allah bunun hesabını ahirette sorar. Ama ben bir din görevlisini sokak hayvanlarını beslerken görmedim söylenilen ile yapılan aynı olmalı sözümüz özümüz bir olmadığı sürece hep sıkıntı yaşarız.
Ayrıca bizim kültürümüz; dürüstlük, sevgi ve saygı kültürüdür. Biz ne ara bu kadar duyarsız, sevgisiz sadece kendini düşünen, doğaya, sokak hayvanlarına saygı duymayan insanlar haline geldik.
Son olarak şunu söylemek isterim. Artvin için konuşmam gerekirse Artvin genelinde hayvanlara olan sevgi diğer illere örnek olabilecek bir noktadadır. Özellikle gönüllü olarak hayvanlara bakan çok değerli gençlerimiz insanlarımız var. HAYDOKO´nun çalışmalarını hayvanlara yaptığı hizmeti takip ediyor ve onları kutluyorum. Hepimiz HAYDİKO gibi gönüllü olarak sahip çıkmalıyız. Ayda 20 TL versek ne kaybederiz.
Aksine bu hayvanlara da bu şekilde sahip çıkmış oluruz o gönüllü gençlere de destek vermiş oluruz.  Bana bu imkanı verdiğiniz için Artvin basınına özellik ve 08 Haber’e teşekkür ediyorum." dedi.
 

Bu haber 1890 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Sami ÖZÇELİK

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com