13.03.2020
İstiklâl Marşı’mızın kabulünün 99. yılı münasebetiyle İlçemiz Şavşat Çok Programlı Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan 12 Mart İstiklâl Marşı’ nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’ u Anma Programı İlçe Milli Eğitim Toplantı Salonunda yapıldı.

 Programa Kaymakam Musa Göktaş, Belediye Başkanı Nihat Acar, İlçe Jandarma Bölük Komutanı Alperen Doğanay, İlçe Emniyet Amiri Salim Özcan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Ervran, Hastahane Başhekimi Gürol Köroğlu,AK Parti İlçe Başkanı Etemşah Coşkun, CHP İlçe Başkanı İmran Kayaoğlu, MHP İlçe Başkanı Fatih Yılmaz, Gençlik Spor İlçe Müdürü Zeki Uzunu, Halk Eğitim Müdürü, İsmail Çelik, Mal Müdürü Ozan Aydın, Kaymakamlık Yazı işleri Müdürü Turgay Büyük, Sosyal Yardımlaşma Vakfi Müdürü Kandemir Dede, Orman İşletmesi Müdürü Yardımcısı Murat Durmuş, Özel İdare Müdürü Güven Karagöz, Şavşat Ziraat Bankası Müdürü İbrahim Güney, Belediye Meclis Üyesi Ömer Ural, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Programın sunuculuğunu Şavşat Çok Programlı Anadolu Lisesi öğretmeni Mücahit Ömer Kara’nın yaptığı etkinlik saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.
Açılış konuşmasını İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Evran yaptı.
Erkan Evran, Türk milletinin zaferini, yüceliğini ve bayrağımızın kutsallığını en güzel duygularla anlatan istiklal marşımızın kabulünün 99. Yıl dönümü etkinliklerine teşriflerinizden dolayı hepinize teşekkür ediyorum.
2016 yılında İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak göreve başladığımda ilçemizde etkinliklerimizi yapabilecek güzel bir yerimiz yoktu. Yaptığımız salonlar etkinlik yapmaya uygun olmadığı ve sesler anlaşılmadığı için yapılan emeklerde havada kalıyordu. Şimdi ise görüldüğü gibi çok anlamlı bir günde muhteşem bir salonda bu anlamlı etkinliği yapıyoruz. Bu salonun ilçemize kazandırılmasında büyük bir emeği olan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Sayın Dr. İsrafil Kışla Bey’e çok ama çok teşekkür ediyorum. Ayrıca bu inşaatlar süresince Sayın Kaymakamımızda her zaman yanımızda oldu kendisine çok teşekkür ediyorum. Bu inşaatın yetiştirilmesinde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Hayaldi gerçek oldu. Çok büyük bir ihtiyaçtı ve yapıldı. Bazıları çok şey konuştular. Bu salonun Şavşat’ımıza öğretmenlerimize öğrencilerimize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.
Günün anlam ve önemi ile ilgili konuşmayı Şavşat Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı ve Tarih Öğretmeni Serkan Turanlı yaptı.
Serkan Turanlı yapmış olduğu konuşmada, “Bugün İstiklal Marşı’mızın kabulünün 99. yıl dönümünü kutlamak için toplanmış bulunmaktayız. Vatan ve millet sevgisinin, bağımsızlık ve hürriyet aşkının en güzel ifadesi olan İstiklal Marşı’mızı bize armağan eden Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u saygıyla anıyoruz. İstiklâl Marşı’nı sevmek, ülkemizi sevmektir. İstiklal Marşı’nı coşkuyla söylemek, bağımsızlığımıza sahip çıkmaktır. Bağımsızlığınıza sahip çıkmak ise, onurumuza sahip çıkmaktır.” dedi
Serkan Turanlı, Mehmet Akif Ersoy ile ilgili olarak da, “Mehmet Akif; “Milli bir şair, ideal bir öğretmen, cesur bir gazeteci, kurtuluş savaşında iyi bir asker, Türk gencine ufuk çizen fikir ve devlet adamı bir politikacı, bir gönül insanıdır. 
Türk milletinin simgesi olacak milli bir marş yazılması için Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Tanrıöver tarafından bir yarışma açılmış ve kazanana para ödülü verileceği açıklanmıştır. Ülkenin her tarafından pek çok şair duygulu ve heyecanlı şiirleriyle yarışmaya katılmıştır. Mehmet Akif Ersoy’un yarışmaya katılmadığı görüldü. Nedeni sorulduğunda “Milli Marş para ile yazılmaz”. Cevabını verdi. Arkadaşlarının ısrarları üzerine yarışmaya katılmış ancak kazanırsa para ödülünü kahraman ordumuza vermek şartı ile hazırlanmıştır. Ruhu şad mekanı cennet olsun.” dedi.
Serkan Turanlı konuşmasının son bölümünde ise; “Bu duygu ve düşüncelerle başta devletimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere vatan, millet ve hürriyet sevdalısı aziz şehitlerimizi de yad ederek “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın” diyen üstat Mehmet Akif Ersoy’u bir kez daha saygı ve rahmetle anıyor, onun bize verdiği ruhla aziz vatan ve şanlı bayrağımız için Azez’de, Afrin’de, İdlib’de kanlarını döküp şehadet mertebesine ulaşan Mehmetçiklerimizin de ruhları şad olsun diyoruz.” dedi.
Günün anlamı ve önemi ile ilgili şiir Şavşat Çok Programlı Anadolu Lisesi Öğrencisi Sude Coşkun okudu.
İlçe genelinde yapılan İstiklal Marşı’nı güzel okuma yarışmasında birinci olan Atatürk İlkokulu öğrencisi Sinem Ekinci çok güzel bir koreografı ile İstiklal Marşı’nı okudu.
Program İstiklal Marşı ile ilgili ilçe genelinde yarışmaya girenlere ödüllerini Kaymakam Musa Göktaş verdi.
Etkinlikte bütün idarecilerin ve katılımcıların korona virüsü nedeniyle tokalaşmadıklarını ve uzaktan merhaba ettikleri gözlendi.

Bu haber 1775 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : NURBAY USTA

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com