06.03.2020
Sol Parti Artvin Merkez İlçe yönetim meclisi, Suriye’nin İdlip kentinde yaşananlara ilişkin olarak basın açıklaması yayınladı.

 Sol Parti Artvin Merkez İlçe yönetim meclisi, Suriye’nin İdlip kentinde yaşananlara ilişkin olarak basın açıklaması yayınladı.

Açıklamada, “AKP’nin kural tanımaz bir biçimde Suriye ve Libya topraklarına asker göndermesinin hiçbir askeri,siyasi ve insani gerekçesi yoktur.İktidar içeride yaşadığı güç kaybını engellemenin ve muhalefeti susturmanın yolu olarak savaşı görüyor.”dedi Sol Parti aynı zamanda iktidara şu soruları sordu;
Suriye’nin İdlip kentinde yaşanan saldırı sonucu 33 yoksul genç daha yaşamını kaybetti.Hayatını kaybeden askerlerin ailelerine baş sağlığı diliyor,acılarını paylaşıyoruz.Yaralı askerlere acil şifalar diliyoruz.
Neden başka bir ülkenin topraklarında savaşıyoruz ?
İdlib’te ne için ölüyor ve öldürüyoruz?
Türkiye neden CİA tarafından eğitilmiş cihatçı güçleri koruma ve kollama sorumluluğunu üstlenmek zorunda kaldı?  
Bugün ,iktidar bu sorulara yanıt vermekle yükümlüdür!  
Suriye’yi her yönüyle yıkıma uğratan emperyalist saldırganlığa ilk günden itibaren karşı çıktık.AKP’nin cihatçı-fetihçi anlayışla,emperyalist yıkımın parçası olmasının nasıl felaketlere yol açacağını her aşamada ifade ettik.Bugün geldiğimiz nokta bu yöndeki gerici ve teslimiyetçi politikaların geldiği son ve kanlı duraktır.
AKP’nin kural tanımaz bir biçimde Suriye ve Libya topraklarına asker göndermesinin hiçbir askeri,siyasi ve insani gerekçesi yoktur.İktidar içeride yaşadığı güç kaybını engellemenin ve muhalefeti susturmanın yolu olarak savaşı görüyor.
ABD’ye ve NATO’ya askeri müdahale çağrıları yapılıyor.Suriye ,ABD’nin Büyük Ortadoğu Projesi kapsamında iç savaşa sürüklendi.Bugün ABD ile Rusya arasına sıkışan çaresizlik politikasının üreticisi iktidardır.
Bu yanlışlıktan acilen vazgeçilmeli ;başta ABD olmak üzere ,Rusya ve tüm bölge ülkeleri ile birlikte Türkiye’de Suriye topraklarından çekilmeli,askeri varlığına son vermelidir.
Çözüm, savaş ve işgalde değil ,emperyalizme karşı durarak geliştirilecek bir barış ve kardeşlik siyasetindedir diyerek ´Savaşa Hayır´ açıklamasını sonlandırdı.

Bu haber 2204 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Nisa İdil Varan

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com