29.02.2020
TMMOB´DAN GAZİ ORTAOKULU İLE İLGİLİ BASIN VE KAMUOYU AÇIKLAMASI GELDİ! Hiçbir zaman depremle ilgili gündeme gelmemiş, eğitime devam eden, en son geçen yıl tadilat gören Gazi Ortaokulu ile ilgili ani yıkım kararı Artvin´de önce şok etkisi yarattı.

 Haberin Artvin’de yayılmasının ardından veliler okula gelerek durum hakkında İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar´dan bilgi almıştı. Vali Yılmaz Doruk ise Okul Aile Birliği öğretmen ve okul idarecileriyle toplantı yapmış ve bakanlığın kararının uygulanacağını ve okulun yıkılacağını söylemişti.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Artvin İl Koordinasyon Kurulu (TMMOB Artvin İKK ) bu karar ile ilgili bir basın açıklaması yaparak Artvin Kamuoyu ile paylaştı. Yapılan açıklamada ise şu ifadeler yer aldı:

"İl Milli Eğitim Müdürünün Gazi Ortaokulu velileri ile yaptığı toplantı neticesinde öğrendiğimize göre Bakanlıkça yapılan çalışmalar neticesinde Gazi Ortaokuluna yıkım kararı alındığı, Kemalpaşa ilçesindeki bir okula da güçlendirme kararı alındığı açıklanmıştır.
Cumhuriyetimizle neredeyse yaşıt sayılabilecek Gazi Ortaokulu, Artvin eğitimine önemli katkılarda bulunmuş, herkesin bir şekilde yolunun kesiştiği, maddi manevi bağlarımız olan tarihi sayılabilecek bir yapıdır. Böyle bir yapının Bakanlığın talimatı denilerek apar topar yıkımına göz yummamız mümkün değildir.
Bakanlıkça yapılan çalışmalardan, veliler dahil ilimizdeki mühendis ve mimarların haberdar olmayışı kamu oyunda ve bizlerde rahatsızlık meydana getirmiştir. Bu çalışmaları kim, ne zaman yapmıştır? Yine İl Milli Eğitim Müdürü’nün ifadesine göre bu iki okul haricinde diğer okulların depreme dayanaklı olduğu anlaşılmalı mıdır yoksa diğer okullar için çalışma yapılmamış mıdır? Sadece bu iki okulun deprem yönünden dayanıksız olması kamuoyunda ve bizlerde şüphe uyandırmaktadır.
Bu kapsamda Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Artvin İl Koordinasyon Kurulu ( TMMOB Artvin İKK ) olarak, Artvin Valiliğine 25.02.2020 tarihinde 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Yasası hükümleri çerçevesinde, yıkım ve güçlendirme kararı verilen bu iki okulla ilgili proje ve raporlarının (Zemin etüt raporları, deprem performans raporları, binalardan alınan karot, sıyırma, vb. laboratuar test çalışmalarının raporları ) tarafımıza verilmesi için talepte bulunduk.
Hatta kamuoyunda en çok yaşanan tereddütlerden biri de, okulun yıkılması sonrasında yapılacak olan yeni yapının ne amaçla kullanılacağı, adının ne olacağıdır? Bununla ilgilide yine aynı dilekçede bilgi talebinde bulunduk. Valilikten tarafımıza istediğimiz bahse konu çalışmalara ait proje ve raporlarının sunulması durumunda kamuoyu ile ivedilikle paylaşacağımızı belirtmek isteriz.
Ben yaptım oldu anlayışı ile Gazi Ortaokulunun ve onun kadar tarihi olan bahçesindeki fıstık çamı ağaçlarının yok olup gitmesini kabul etmiyoruz. Bu gibi durumlarda genelde Güçlendirme maliyetleri ve yıkıp yeniden yapım maliyetleri incelenip ekonomik olan değerlendirilir.
Gazi Ortaokulu için böyle bir çalışma yapılmış mıdır? Tekrar sormak gerekirse; okulların, Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği´ne (TBDY 2018) göre deprem sonrasında kullanılması gereken binalar sınıfında değerlendirildiğinde Artvin ilindeki diğer okulların depreme dayanıklı olduğu Bakanlıkça söylenebilir mi?
Ayrıca Gazi Ortaokulunda en son 2019 yılında tadilat yapılmıştır. Bu tadilat öncesinde binanın Deprem Yönünden incelenmesi yapılmış mıdır? Yapılmışsa neden tadilat yapılarak ülke ekonomisi zarara uğratılmıştır. Yapılmamışsa da neden binaların deprem yönünden performans değerlendirilmesi yapılmadan tadilatlar vs. yapılmaktadır?
Sonuç olarak, Artvin halkının bir değeri olan Gazi Ortaokulu oldu bitti ile yok edilemez. Eğer mevzuatına uygun şekilde çalışmalar yapılmış ve yapı Riskli Bina olarak değerlendirilmişse yıkıldıktan sonra yerine yapılacak yapının adı da dahil olmak üzere aynı amaçla, bahçedeki mevcut ağaçlara da zarar vermeden yapılmasını ilgililerden Artvin halkı ve Artvin İl Koordinasyon Kurulu olarak talep ediyoruz. Başka amaçlı bir projeyi kabul etmiyoruz.”

Bu haber 1851 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com