24.01.2020
GÖRME ENGELLİ SÜHEYLA KÖSE´DEN BÜYÜK BAŞARI MEZUN OLDU VE ÜNİVERSİTE DİPLOMASINI ALDI!.. Bu büyük bir azmin, büyük bir başarının öyküsünden de öte destansı bir yaşamın romanıdır. Düşünün; gözleriniz görmüyor. Görme engelli bir ağabey, yaşlı bir baba ile birlikte köyde yaşıyorsunuz. Görememenin ne kadar büyük bir engel olduğunu anlayabilmeniz için gözlerinizi bir saatliğine bağlayın, kapayın!. O halinizle yaşam ihtiyaçlarınızı gidermeye çalışın. Görme engelli insanlarımızı yaşayarak anlamış olacağınız için daha yürekten hissedersiniz.

 Artvin’de 51 yaşındaki Süheyla Köse, görme engeline rağmen üniversite eğitimini tamamladı. Atatürk Üniversitesi Halkla İlişkiler Bbölümünden mezun olan Köse, diplomasını alarak hayalini gerçekleştirdi.

EĞİTİM HER ENGELİ AŞAR!
Artvin’in Ardanuç ilçesinde yaşayan görme engelli 51 yaşındaki Süheyla Köse, geçtiğimiz yıl kaybettiği babasının kendisine okuduğu ders notlarıyla kazandığı Atatürk Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü´nden diplomasını alarak mezun oldu.
Aslında her şey Artvin Engelliler Derneği’nin engellilere yönelik eğitim etkinlikleriyle başladı. 2006 yılında Suheyla o zaman ki adıyla Artvin Zihinsel Özürlüler Derneği, şimdiki adıyla Artvin Engelliler Derneği Başkanı Hatice Nur Ersöz ile tanıştı. Adım adım eğitim süreci, ardından 15 yıl sonra gelen başarı ve mutluluğa giden yolculuk bu şekilde başladı.
Yaşama sevincini hiç kaybetmeyen ve kendini eğitime adayan Köse, 36 yaşında Braille alfabesiyle okuma yazma öğrenerek, orta ve lise eğitimlerini tamamladı. En büyük hayali olan üniversite sınavına girdi. İlk denemesinde barajı geçemeyen Köse, ikinci denemesinde ise 174 puan alarak Atatürk Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü'nü kazandı. Dört yıl başarıyla eğitimini tamamlayan Köse, köyde ev işlerini yaparken bilgisayara ortamında ya da ailesi tarafından ders kitaplarını okumasıyla sınavlara hazırlandı.
Sınavlardan aldığı başarılı notların ardından 4 yıllık fakülteden mezun olan diploma alma hakkını elden Köse’ye diplomasının Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki takdim etti.Diplomasını ağebeyleri Kemal , Oktay, Muhammet Köse, Artvin Engelliler Derneği Başkanı Hatice Nur Ersöz, Artvin Engelliler Derneği yönetim Kurulu Üyesi, Artvin Faal Gazeteciler Derneği Başkan Yardımcısı Sami Özçelik´in katılımıyla Rektör Fahrettin Tilki´nin elinden aldı. Diplomasını alırken duygulanan Köse, gözyaşlarına hakim olamadı.
"Küçükken abilerim bana hep kitap okurdu, kitapları bana onlar sevdirdi" diyen Köse "Ankara’da aldığım eğitim sonrası Artvin’de ortaokul ve lise eğitimlerimi tamamladım. Daha sonra üniversite sınavına girdim. İlk yılımda 2 puanla barajı geçemedim. İkinci kez girdiğimde 140 engelli barajını 174 puanla alarak geçtim ve Atatürk Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü'nü kazandım. Ortaokula başlarken üniversite ismi geçince yüreğimde, farklı bir sıcaklık hissederdim. Acaba uzak bir hayal mi, bende okuyabilir miyim diye ama gerçek oldu. Ailem adına, kendim adına, Artvin adına mutluyum. Şu an bir hedefim daha var, iki yıllık bir okul daha düşünüyorum, sosyoloji okumak istiyorum" dedi.
"DİPLOMAMI ALIRKEN BABAMIN
YANIMDA OLMASINI İSTERDİM"
Geçtiğimiz yıl babasını kaybeden görme engelli Süheyla Köse, "Diplomamı alırken babamın yanımda olmasını çok istedim. Şu an buruk bir sevinç yaşıyorum. Köyüme döndüğüm zaman ilk işim diplomamla babamın mezarını ziyaret etmek olacak" ifadelerini kullandı.
Sınavlara dört yıl boyunca planlı şekilde çalıştığını ifade eden Süheyla Köse, “Ev işler yaparken, bilgisayarda CD ve harici bellekle derslerini dinleyerek hazırlandım. Televizyon izlemek yerine bilgisayarda derslerime çalıştım. Buradan engelli kardeşlerimin ailelerine sesleniyorum. Anneler babalar sadece okul hayatında değil evde de onları eğitin. Yarın tek başına kaldıklarında sudan çıkmış balık ki kalmasınlar. Kendi işlerini yapsınlar ayaklarının üzerinde dursunlar” diye konuştu.
SÜHEYLA KÖSE, HEPİMİZE ÖRNEK BİR BAŞARI GÖSTERDİ
Atatürk Üniversitesi Rektörü adına diplomasının kendisine takdim eden Artvin Çoruh Üniversite Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki ise ”Süheyla Köse ablamız 2014- 2015 eğitim öğretim yılında Atatürk Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım programında eğitim öğretime başladı. Kendisi görme engelli ama engelleri aradan kaldıran bir ablamız. Bunun için belki hepimize örnek olacak bir başarı gösterdi. Bu süre içerisinde göstermiş olduğu azminden, kararlığından dolayı kendisi kutluyorum” ifadelerini kullandı.
EĞİTİMDE KAYBEDECEK TEK BİR FERT YOKTUR!..
Eski adıyla Artvin Zihinsel Engelliler Derneği, yeni adıyla Artvin Engelliler Derneği Başkanı Hatice Nur Ersöz ise yaptığı açıklamada "Süheyla’nın bu eğitim ışığını zirveye taşımasına tanıklık ettik. Süheyla’nın Artvin’de görme engelli tek üniversite mezunu olması benim tek gurur kaynağım. Engellerin ortadan kaldırılması için öncelikle eğitim şart. Eğitimde kaybedilecek hiçbir fert yok. Bizler bu anlamda eğitim veriyoruz. Süheyla rol model olmalı, bunun için Süheyla’yı bir çok toplantıya özellikle davet ediyoruz” diye konuştu.

 

Bu haber 1406 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Sami ÖZÇELİK

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com