21.01.2020
EĞİTİMDE GÖNÜLLÜLÜK ALMANYA STUTTGARD’DA ARTVİNLİ EĞİTİM GÖNÜLLÜLERİ Sanatçı, yazar, şair Oktay Köse, 25 Aralık 2019´da Almanya´da Avrupa Artvin Eğitim ve Kültür Derneği’nin 19 yıldır yaptığı geleneksel kültür, sanat etkinliğine onur sanatçısı olarak davet edildi. Oktay Köse, burada gördüğü güzellikleri kaleme alarak duygularını dile getirdi. Köse, yazdığı yazısında şu ifadelere yer verdi;

 "Yaşamının olduğu her yerde birçok hizmete ihtiyaç duyulmaktadır. Bu hizmetlerin bir bölümü devlet tarafından yerine getirilirken, bir kısmı da toplum kendi dinamiklerini ortaya koyup görev üstlenmektedir.

iki ana unsurun yanında bir itici, destekleyici, yol gösterici ve yüksek katkı sağlayıcı bir unsur var ki, asla göz ardı edilemez, yok sayılamaz. Toplumun ortak aldıkları hizmetlerin kısıtlı kaldığı yerde devreye giren ve asıl ihtiyaçlıların diğerleriyle aralarındaki eşitliği sağlayan bu unsur GÖNÜLLÜLÜK’tür.
Yaşamı düzenleyen ve toplumu geleceğe hazırlayan kurallar topluluğundan bir parça olan eğitim en önemli parçadır. Devlet zorunlu olduğu için belli standardı tutturmaya çalışmak ve herkesi eğitime katmak isterken, özel teşebbüste bu alanı hem ticari gelir sahası olarak kullanır hem de eğitime katkıda bulunur. Bunların yürüttüğü faaliyetlerden tam anlamıyla sosyal ve ekonomik anlamda herkesin yararlanabilmesi devletin ve vatandaşlarının gelir düzeyleriyle de yakından ilgilidir.
Tamda burada gönüllülük ve gönüllüler devreye giriyor.
Gönüllülük Nedir
Gönüllülük, bir bireyin maddi karşılık ve başka bir çıkar beklentisi içinde olmadan; ailesi ya da yakın çevresi dışındaki bireyler için; toplumun yararına olduğu düşünülen bir hedefe ulaşmak için; kendi isteği ile veya ihtiyaç doğrultusunda, toplumsal girişim bünyesinde yer alarak sürdürdüğü faaliyetler olarak tanımlanabilir.
Gönüllü Olmak
Gönüllülük, yaşam kalitesine anlamlı şekilde katkıda bulunan, dayanışma, aidiyet, karşılıklı güven ve güçlendirme gibi değerleri barındırmaktadır.
• Gönüllülük, hayatı daha çok sevmektir.
• Gönüllülük, çözümü başkasından beklemek değil, bireysel gücünü çözüm bulmak için kullanmaktır.
• Gönüllülük, karşılık beklemeden sevmektir.
• Gönüllülük, bilinçtir, sorumluluktur.
• Gönüllülük, iç huzurdur, mutluluktur.
• Gönüllülük, güven kazanmak, dürüstlüktür.
• Gönüllülük, paylaşmayı öğretebilmektir.
• Gönüllülük, bağışçılara ´kimsesiz´ olmadıklarını hissettirmektir.
• Gönüllülük, kendine "Ben iyi bir örnek miyim?" diye sormaktır.
• Gönüllülük, Ailesin bir parçası gibi hissedebilmektir.
Gönüllükte amaç;
• Yüksek nitelikli öğrenciler (insan ) yetişmesine katkıda bulunmak,
• Maddi imkânı yeterli olmayan başarılı çocuklara mensubu bulundukları il genelinde burslar vererek eğitimlerine devam etme olanağı tanımak,
• Eğitim standartlarını yükseğe taşımak, çağdaş ve uygarlık seviyelerine taşıyacak bilimsel platformlar oluşturmak,
• Araştırma projeleri ile eğitim sisteminin sorunları ve çözümleri üzerine toplumu bilinçlendirmek
Seçkin bir sivil toplum örgütü olarak eğitim dernekleri ve gönüllüler, eğitim alanında sivil inisiyatifin etkinleştirilmesini, okul öncesinden yükseköğretime kadar tüm boyutlarda yaptığı eğitim çalışmalarını ülke çapında ve uluslararası düzeyde sürdürmeyi, uygarlık değerlerini koruma ve geliştirme çabasında etkin rol oynamayı hedefleyen çağdaş ve ilerici bir vizyona oluşmasını sağlamak,
Gönüllü olarak yapılan katıldığınız etkinlikler ya da uzun soluklu çalışmalar sonucunda maddi bir kazanç elde etmiyor olsanız da, hayatınıza birçok nitelik kazandırır. Örnek vermek gerekirse;
1-Gönüllü çalışmalar gerçekleştirdiğiniz, karşılık beklemeden topluma fayda kişilere fayda sağlamanın hazzını yaşarsınız. Bu süreçte sorunlarla doğru şekilde ve doğru sürede baş etmeyi öğrenirsiniz.
2- Gönüllülük esasına dayalı fedakarca çalışan insanların, tecrübelerini sadece kitaplardan okuyarak elde etmediklerini, bu çalışmaları yürütürken karşılaştıkları profesyonel ortam ve sorunları çözme erkine sahip insanlarla birlikte yeteneklerini gelişim özgüvenini arttırır, bu kişileri çalışma hayatında da daha başarılı kıldığı bilinir.
3- Gönüllü hareket edenler ekip içinde nasıl çalışmasının gerektiğini öğrenir.
4- Gönüllü çalışmalar sayesinde yeni arkadaşlıklar edinirler ve sosyal çevreleri çok daha gelişir. Toplumsal ilişkileri gelişir, gönüllülük sosyalleşmenin en etkin yöntemlerinden biridir. Aynı zamanda stresi azaltmak için olumlu şekillerde duyguları yönetmenizi, etkili iletişim kurmanızı, başkalarıyla empati yapmanızı sağlayan duygusal zekanız da gelişir.
İşte yukarıda açıklamaya çalıştığım bu felsefe, esas ve zorlu fedakarlıklar gerektiren bu yolda yürümeyi kendilerine şiar edinmiş Almanya Stuttgard’ta faaliyet gösteren Avrupa Artvinliler Eğitim ve Kültür Derneği’ni oluşturan gönüllülerden bahsetmek istiyorum.
Birçok dernek yapılanmasında gördüğümüzün aksine dernek çatısını asla siyasi arena gibi kullanmayan, kullandırmayan, kendi günlük yaşamlarında buradaki görev ve sorumluluklarından dolayı her hangi bir menfaat kaygısı düşüncesi olmadan, derneği her hangi bir kişisel amaç için sıçrama tahtası gibi kullanma iç güdüsünün beslenemediği bir arınmış arındırılmış bölge yapmışlar.
Memleket özlemleri yüreklerinde kor kor yanarken ortaya çıkan enerjiyi bir kabinin içinde toplayıp, belki de senede bir gelip görünce sönecek bu koru sürekli canlı tutup enerjilerini uzak diyarlarda da bir araya getirerek şahsi çıkar şahsi fayda yerine, toplumsal fayda diye yola çıkarak Artvin için çabalayan, kaygı duyan, sevinç duyan bireyler olmuşlar.
Dernek; 1995 yılında gurbetçi dostlarımız tarafından Stuttgart’ta kuruldu. 25 yıllık tarihlerinde zaman zaman kısa süreli kesintilere uğrasa da, her yıl Aralık ayında yapılan ve 2019 yılı etkinliğine benimde eğitim ve Artvin gönüllüsü Oktay Köse olarak katılma şans ve iftiharını yaşadığım 19 kez tekrarlanan kültür geceleri ile Stuttgard ve çevresindeki hemşehrilerimizi bir araya getiren, sanatçı seçimlerinde bile özellikle Artvinli sanatçıları tercih eden bu eğitim ve kültür gönüllüleri, şu ana kadar Artvin’e 300 tane bilgisayar gönderdi.
Asıl hem kendi çocuklarına Türk anane örf kültür ve sanatını öğreten, yaşatan bu oluşum aynı zamanda maddi imkanı kısıtlı olan Türkiye’deki 9 Artvinli üniversite öğrencisine mezuniyetlerine kadar devam eden burslar verdiler, halen eğitim ve öğrenimi devam eden üniversite öğrencilerine bu burs verilmeye devam etmektedir.
Sadece işi eğitime katkı da bırakmayıp aynı zamanda Artvin kültürüne bir hizmet, gurbetçi dostlarımıza bir anı olması amacıyla sanatçı Kazım Birlik tarafından seslendirilen ve Artvin türkülerinden oluşan bir albüm ( CD ) çıkarttılar.
Ankara Artvinliler derneğiyle de irtibatları olan ve birlikte bir dönem dergi çıkaran Avrupa Artvinliler Eğitim ve Kültür Derneğinin gönüllü çalışanlarını bir arada tutan yönetim kurulu bu oluşumu bir dernek, kulüp zihniyetinden daha çok bir aile mirası gibi görüp, aile şirketi mantığıyla yürütüyorlar.
İlimizde meydana gelen sosyo ve ekonomik sıkıntıları da yakından takip eden yönetim, toplumun yara aldığı tüm oluşumlarda Artvin halkının yanında olduğunu göstermiştir.
CERATTEPE İÇİN İNGİLİZCE
KİTAPÇIK YAYINLAMIŞLAR!
Yeşil Artvin Derneği ile birlikte Cerattepe ile ilgili İngilizce-Almanca bilgilendirme kitabı basıp tüm gurbetçi dostlarımızla durumu paylaşmıştır.
25 Yıllık geçmişi olan, Avrupa Artvin Eğitim ve Kültür Derneği’nin nöbeti devralmış şu anki yönetimi (lokomotif görevi üstlenmiş gönüllüleri) kurulu üyeleri;
Gürsoy Alparslan’a
Mesut Uğur Işık
Anıl Kalay’a
Tarkan Gümüş’e
Sırma Altun’a
Galip Gürdal´a
Gerçekten ellerini taşın altına koymak tabirinin birebir yaşatıldığı gönüllü dostlarımıza teşekkür ediyor, örnek alınmalarını diliyorum.
Bir başka başarı, bir başka güzel resimi tanımak, bir başka fedakarlığı paylaşacağımız çok ve yakın olacağı günlerde buluşmak üzere.
Hoşça kalın.
Oktay KÖSE ( Atacı )19.01.2020
 

Bu haber 1878 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com