28.12.2019
ZAFER ŞAHİN VE ARKADAŞLARININ ATATÜRK SEVGİSİ 27 Aralık Atatürk´ün Ankara´ya gelişinin yıldönümü dolayısıyla düzenlenen Atatürk Koşusu düzenlendi. Milli maratoncu ve kıdemli sporcumuz 68 yaşındaki Artvinli Zafer Şahin etkinliğe rahatsız olmasına rağmen katılarak, koşuyu tamamladı.

 Maratoncularımızı Ankara Eğitim ve Kalkınma Başkanı Demir Akın ve yönetim kurulu üyeleri yalnız bırakmayarak hem başlangıç hem de bitişte karşıladılar. Bu anlamlı etkinliğe katılan Şahin ve arkadaşlarını ise dostu, arkadaşı olan yazar Şevket Çorbacıoğlu anlattı. Çorbacıoğlu yazısında Zafer Şahin´e ve katılımcılara teşekkür etti. İşte o yazı;

ATATÜRK’ÜN ANKARA’DAN ARKADAŞLARIYLA ANADOLU’YU AYDINLATMASI VE MADALYALARIN EFENDİSİ ARHAVİLİ ZAFER ŞAHİN İLE ARKADAŞLARI (27 Aralık 2019)
Keklikpınarı’nın en yüksek noktası “Kızılyokuş”’un kızıllığı karla örtülmüş, kışın sertliğini azaltmak için ‘kuyruğunda oluşan kartopunu sürükleyen’ Keklikler de pınara inmeye başlamıştı. Kekliklerin pınara indiği bu alana Keklikpınarı demişti, Ankara bozkırının Seymenleri, beyaz örtülü Kızılyokuş, atlıların ve yaya Seymenlerin sesi ile yankılanarak, güneş kızıllığının yarattığı kar kızılı örtü sarsılmaya başladı. Ankaralı Dikmen’de Kızılyokuş tırmanışındaydı.
Kısa zamanda, bugün bronz heykelleriyle duran Seymenler Kızılyokuş’u kaplamışlardı. Güneşin kızıl ışıklarının eritemediği beyaz kar örtüsü seymenlerin coşkusuyla erirken, Günün aydınlığı da karanlığı çağırmaya başlamıştı. Seymenler yorulmuş, akşamın karanlığı ile yorgunlukları Kızılyokuş’a çökmeye başlarken ki sessizliği, Kızılyokuş’un ardında beliren güçlü bir ışık bozdu. Atatürk ve arkadaşları belirmiş, tüm güçleriyle Anadolu’yu aydınlatmaya başlamışlardı; Seymen’lerle, Efeler’le, Anadolu’nun Türkü, Kürd’ü, Laz’ı, Gürcü’sü, Hemşinlisi, Poşası, Arnavud’u, Boşnağı, Romanı, Çerkez’i, Abaza’sı, Süryani’si, Yahudisi ve Ermenisi ile....
Birinci Dünya Savaşı sonrası Osmanlı mağlup sayılınca, düşman yurdumuzu paylaşmaya başladı. Dahası; “Keşke Yunan galip gelseydi” diyenlerin Lozan Antlaşması’ndan iyi saydığı “Sevr Antlaşması” gereğince topraklarımıza el kondu. Ve Urfa, Antep, Maraş, Adana, Antalya ve Osmanlı Devleti’nin merkezi İstanbul, düşman kuvvetleri tarafından işgal edildi. Evet, evet; bugün Atatürk’e hakaret edenlerin hala anlayamadığı bir kaosun içindeydi ülkemiz; Orta Anadolu´daki bir avuç toprak parçası dışında Anadolu, dönemin emperyalist güçlerince paylaşılmıştı... Hükümet Merkezi İstanbul işgal altındaydı ve Yunan orduları durmadan İç Anadolu’da ilerliyordu. Ve de Atatürk bu emperyalist güçleri ‘dünyada ilk kez” tokat atmak için Anadolu insanıyla yürümeye başlamıştı. Ankara’da da; Ankaralıların "Kızılca Gün" dediği bu tarihi günde, köy ve kasabalardan akıp gelen binlerce atlı ve yaya Seymen ile Anadolu halkı Büyük Önder´i Dikmen sırtlarında bağrına basıyordu.
15 Mayıs 1919 tarihinde Yunanlar, İzmir’e girince Atatürk de 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıkarak Kurtuluş Savaşı’nın başlangıcı için temelleri atmaya başladı. Samsun’da halk tarafından büyük coşkuyla karşılanan Mustafa Kemal Atatürk, 12 Haziran 1919’da Amasya’ya geldi ve alınan kararlar 22 Haziran 1919 tarihinde Amasya Genelgesi adı altında yayınlandı.
Bu gelişme sonrasında 23 Temmuz 1919’da Erzurum Kongresi gerçekleşti ve hemen ardından Atatürk, 4 Eylül 1919 tarihinde Sivas Kongresi’ni topladı. Yapılan kongrelerde milli iradeye dayalı bir hükümetin kurulması ilk hedef olarak belirlendi ve tüm şehirlere telgraflar gönderilerek halkların kendilerine bir temsilci seçmesi istendi.
Seçilen temsilciler için toplanma yeri gerekliydi ve Ankaralılar, Atatürk ile temsilcileri Ankara’ya davet etti. Kurtuluş Savaşı’nın en iyi şekilde Ankara’dan yönetileceğini düşünen Atatürk, Ankara’nın coğrafi konumu ve cephelerle olan eşit uzaklığı nedeniyle Ankara’ya gelmeyi kararlaştırdı ve 27 Aralık 1919 tarihinde saat 14:00’te Artvin Evi’nin bulunduğu Dikmen-Keklikpınarı sırtlarındaki “Kızılyokuşu’ndan” Ankara’ya indi.
Ankara halkı, Atatürk’ü ve temsil heyeti üyelerini büyük coşkuyla karşıladı ve bu karşılama Ata’yı oldukça duygulandırdı. Atatürk, kendisini ve temsil heyetini coşkuyla karşılayan Ankara halkına seslendi: [[- Merhaba efendiler! - Sağol Paşa Hazretleri...- Arkadaşlar! Buraya neden geldiniz?- Millet yolunda can vermeye geldik! - Fikrinizde sabit misiniz?- And olsun..Ve, işte o zaman Mustafa Kemal’in gözleri ilk kez yaşardı. Zincir kabul etmeyen bu ulus, onun peşinde, gerekirse ölüme bile, göz kırpmadan gidebilirdi(Metin Soysal).]]
Atatürk’ün Ankara’ya gelişi, bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması ve Kurtuluş Savaşı’nın başlatılması için oldukça önemli bir olaydır. TBMM’nin kuruluşu ve Türk ordusunun kurulup çalışmalarına başlaması gibi birçok gelişme ve hazırlık, Ankara’da yapıldı. Milli mücadelenin merkezi haline gelen Ankara şehri, o günlerden başkentlik görevi yapmaya başlamıştı.
Ve Arhavili ve Arhavi’nin gururu, madalyaların efendisi ve gençlerin önderi, 68 yaşındaki genç asrın koşucusu Zafer Şahin, Büyük önder Atatürk adıyla düzenlenen “84. Büyük Atatürk Koşusu”na bir kez daha katıldı Arhavi’den arkadaşları Ahmet Yılmaz ve Sami Köse ile gelerek. Zafer Bey’in amacı, 284.madalyasını almak idi.Yarışı rahatsız olmasına karşın başarıyla bitiren Zafer Şahin ve arkadaşlarını kutlarım..
Sizler Arhavili gençlerin örnek alması gereken onurlu ve erdemli yürekli kimliklerisiniz. Zafer Şahin Bey, Sami Köse, Turan Çebin ve Ahmet Yılmaz beyler; sizleri cani gönülden-içtenlikle gençlere örnek ve önder olduğunuz için kutluyorum tekrar...

Artvin ve Arhavililer olarak yalnız bırakmadık çıkış noktasında; Demir Akın, Kemal Özbiyik, Yüksel Özban, İsmail Kefel, Ali Kuru olarak. Bitiş noktasında yine Artvinliler ve Arhavililer oradaydı..
 

Bu haber 1559 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : SAMİ ÖZÇELİK

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com