15.12.2019
YEŞİL ARTVİN DERNEĞİ 13. GENEL KURULUNU YAPTI Artvin’de 25 yıldır Cerattepe ve birçok çevre mücadelesinde öncülük yapan Yeşil Artvin Derneği 13. Olağan Genel Kurulu’nu yaptı. Kurulda Nur Neşe Karahan yeniden başkan seçildi. Artvin için kara bulutların geldiği tarih, 80’lerin sonu, 90’ların başıydı. Artvin’in başına gelen en kötü şeydi Cerattepe’de madencilik projesi. Üstelik proje direk altın madenciliği ile başlamıştı.

 Artvin halkı kısa bir şaşkınlık yaşadıktan sonra madencilikle ilgili bilgilenmeye başladı. 5 yıl sonra 1995 yılında dönemin valisinin önerisi ile bu tür mücadelelerin bireysel yapılamayacağını belirterek Yeşil Artvin Derneği Kuruldu.

Dönemin valisi bununla yetinmeyip bir de Cerattepe ile ilgili rapor hazırlattı ve bunu Resmi Gazete’de yayınlattı. Aradan uzun zaman geçti. Valiler daha çok hükümet ve şirketten yana tavır alır hale geldi. Yeşil Artvin Derneği kuruluşundan bu tarafa çizgisinden hiç sapmadı. Artvin’in davasından asla vazgeçmedi. Artvin’in onuru olarak kaldı.
Dernek Toplantı Salonu’nda yapılan olağan genel kurula, Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, CHP İl Başkanı Ahmet Biber, Artvin Barosu Başkanı Ali Uğur Çağal, Halkevleri Artvin Şubesi Başkanı Dursun Ali Koyuncu, ÖDP İl Başkanı Sercan Dede, Eğitim Sen Artvin Şube Başkanı Köksal Gümüş, CHP Kadın Kolları Artvin İl Başkanı Gülşen Kurul, eski Ülkü Ocakları Başkanı İrfan Kuzu, Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, Artvin Faal Gazeteciler Derneği (AFGAD) Başkan Yardımcısı Sami Özçelik, STK ve oda temsilcilerin yanı sıra vatandaşlar katıldı.
Gündem gereği divan oluşturuldu. Divan Başkanlığına Ahmet Biber, kâtip üyeliklere Halit Özer ve Hakan Gültekin seçildi. Saygı duruşuyla başlayan genel kurulda faaliyet raporu, denetleme raporu, bütçe okunarak ibra edildi. Tek listeyle gidilen genel kurulda, salonda bulunanlar söz alarak duygu düşüncelerini aktardı.
Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, olağan kongrede konuşma yaparak, bugüne kadar yapılan çalışmalardan, faaliyetlerden söz etti. Çeyrek asırdır verilen mücadelenin asıl kahramanları olan Artvin halkına teşekkür etti.
Kurucu Başkan Erdoğan Gazihan da yaptığı kısa konuşmasında; “Yeşil Artvin Derneği’nin kurucu başkanı olarak gurur duyuyorum.
Çünkü Yeşil Artvin Derneği haklı mücadelesinde sadece Artvin’in, Türkiye’nin değil, dünyanın dikkatini çekmiş ve mücadelesine çeyrek asırdır devam eden bir STK’dır. Cerattepe’de bu proje iptal edilene kadar mücadelemiz devam edecek. Çünkü biz haklıyız.
Orada madenciliğin yapılamayacağını gerek mahkeme kararlarıyla, gerek bilim insanlarının hazırladığı bilimsel raporlarla açık ve net kanıtlanmışken ısrarla orada faaliyet gösterenler bundan önce bölgeyi terk edenler gibi terk edecekler.” dedi.
 
GENEL SİYASETTEKİ DEĞİŞİKLİK
CERATTEPE’YE YANSIYACAKTIR.
Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin genel kurulda söz alarak şunları söyledi. ”Her şeyden önce Yeşil Artvin Derneğinin üyesi olmaktan her zaman gurur duyuyorum. Artvin Belediyesi olarak, ne kadar mücadele edilecekse onu yapacağız. Yeşil Artvin Derneğinin kuruluşundan bugüne kadar emek verenlere teşekkürlerimi sunuyorum.
Seçileceklere şunları söylüyorum; Artvin’in yararına yapılacak her türlü mücadelede Artvin Belediyesi her zaman bu mücadelenin yanındadır. Öyle yenilgi gibi bir psikoloji asla yok, bunlar gidici. Genel siyasetteki bir değişiklik Cerattepe’ye de yansıyacak. Yerelde iktidarız, her zaman arkanızda bir belediye başkanın olduğunu bilin istiyorum” dedi.
 
“MORAL BOZUKLUĞUNA GEREK
YOK, BU MÜCADELE SÜRECEKTİR”
Ardından Artvin Barosu Başkanı Ali Uğur Çağal söz alarak duygu ve düşüncelerini aktardı. Çağal konuşmasında şunları söyledi:” Bir Artvinli olarak bu mücadelenin dışında kalmak mümkün değil. Artvinliysen, en azından bir yurt seversen bu mücadelede yer almamız gerekir. Moral bozukluğuna gerek yok, bu mücadele sürecektir. Genel siyaset değiştiği zaman bu da değişecektir. Bu mücadeleyi kimsenin bıraktığı yok. Hiç kimse karamsarlığa kapılmasın. Yeni seçilen arkadaşlara başarılar diliyorum” ifadelerine yer verdi.
 
OLUŞAN YEŞİL ARTVİN DERNEĞİ YÖNETİM KURULU
Nur Neşe Karahan, Nursal Bülbül, Bedrettin Kalın, Erdem Karslıoğlu, Mehmet Özalp, Seval Şahin, Hasan Yüksel, Yaşar Turgut, Tolga Odabaş, Deniz Özdemir, Selçuk Cem Ulutürk.
 

Bu haber 1780 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com