15.02.2016
ARTVİN´İN ÜSTÜNDE KARA BULUTLAR DOLAŞIYOR, ARTVİNLİLER DOĞASINI KORUMAK İÇİN MADEN SAHASINA GİDEN YOLU 1000 KİŞİ İLE KAPATTI. Halk doğal yaşam alanını devletten korumak için nöbet tutuyor. Güvenlik kuvvetleri sabahın ilk ışıkları ile birlikte müdahaleye hazırlanıyor.

 Artvin kent merkezinin hemen üzerinde çıkarılması planlanan altın ve bakır madenine karşı Artvinliler hukuki mücadele yanında alan savunmasına da geçtiler. 

Parti programı çalışması için Artvin´de bulunan CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan çevre illerden güvenlik kuvvetlerinin kente intikal ettirilmesinin ardından Ankara´ya dönüşünü iptal etti. Milletvekili Bayraktutan, şehir merkezinin üst tarafında Atmaca mevkiinde Artvinlilerle birlikte nöbet tutuyor. 
 
16 ŞUBAT GÜNÜ MADEN ŞİRKETİ, CERATTEPE´YE GİRMEYE ÇALIŞABİLİR!
 
CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktun Radyo08´e yaptığı açıklamada durumun ciddi olduğunu, Artvin´e yapılan yığınağın Güneydoğu´daki operasyonlara benzer  bir izlenim yarattığını belirtti. Bayraktutan:"Artvinliler ormanlarını korumak için hukuki çerçevede mahkeme kararlarına saygılı olarak mücadele vemektedir. Artvinliler ormanı devletten koruyor. Artvinliler hiçbir siyasi ayrım yapmadan bu mücadeleyi veriyor. Yaklaşık 200 araç ve 1000 kişi şu an Atmaca mevkiinde gecenin soğuğunda nöbet tutuyor. Artvin var olma veya yok olma mücadelesi veriyor." dedi. 
Artvin Milletvekili Bayraktutan Ankara´ya dönüşünü iptal ettiğini söyleyerek Artvinlilerle beraber bu mücadeleyi gücünün yettiğince, nefesi tükenene kadar sürdüreceğini söyledi. Bayraktutan,"Bu kente bir borcumuz var!"diyerek "Bütün varlığımızla Artvin´i, Artvinlileri ve doğamızı korumaya geldik." dedi.
Öte yandan Artvin´e çevre illerden güvenlik kuvvetlerinin takviyesi sürüyor. Gelen bilgiler arasında Valilik konutu ve kamu binalarındaki güvenlik görevlilerinin sayısını artırıldığı ileri sürüldü.    

Bu haber 124605 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Sedat VARAN

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 10 )
akıllı olun
petrolümüz yok doğalgazımız yok Allah bizede yerraltı zenginliği vermiş
 artvinli -- 30.08.2016 13:22
Gezi direnişi
Gezide de mücadele verdik, Artvin için de mücadele edeceğiz. Bu mücadele Artvinin ölüm kalım savaşıdır. Sonuna kadar diren Artvin. EĞER BU YÖNETİM ARTVİN HALKININ İSTEKLERİNE KARŞI ŞİDDET VE ZORBALIK UYGULUYORSA ARTVİN HALKI İÇİN O YÖNETİM MEŞRUTİYETİNİ KAYBETMİŞ SAYILIR.
 Kenan Yazıcı -- 14.06.2016 17:46

Sizin gibi çıkarcilar yüzünden doğada tek bir ağaç, tek birtemiz su kalmayacak sadece sizin değil bu ülke bu şehir başka İnsanlarda sizin yuzunuzden temiz havası suyu toprağı kalmayacak!!!
 ismsiz -- 17.02.2016 13:07
"Gıcıklık olsun diye madene karşılar" diyen süper
Öncelikle bu sorulara bir cevap verelim. Artvin cerattepe direnişi salt doğa refleksi ile, bir halkın Ağacına taşına toprağına sahip çıkmasıyla alakalı değil. bu bile baslı başına makul bir sebepken Cerattepe direnişinin bundan öte bir anlamı var. Artvin halkı tam anlamıyla yasam savaşı veriyor. Bu bir yasam savaşı.Simdi Artvin’i bilmeyenler için öncelikle biraz Artvin’den bahsedelim. Artvin merkez nüfusu 25 bin civarında olan Çoruh vadisinin kenarında kurulmuş dünyanın en güzel yerlerinden biri. şehir bir dağ üzerine inşa edilmiş. Artvin bu. Koni seklinde bir dağ duşunun. Artvin bu dağin üstünde konuşlanmış bir şehir, koninin sivri tepesini de cerattepe olarak duşunun. İste bu cerattepe ‘de değerli bir maden var. Altın. Ve birileri tam 25 seneden bu yana bu altını buradan sokup almak istiyor. Bu mücadele de tam 25 senedir devam ediyor. hükûmetler değişiyor, şirketler değişiyor ama Artvin’in bu çilesi 25 senedir bitmiyor. Artvin 25 senedir direniyor. Peki neden? az önce sizlere koni benzetmesiyle Artvin’in seklinden ve cerattepe’nin yerinden bahsetmiştim. cerattepe ‘de siyanür ile altın çıkartmak demek öncelikle Artvin’in tam üstünde bulunan ormanlık alanın yerle bir edilmesi demek. Buradan ormanı çıkartırsan aşağıda yasayan Artvin halkını oldurursun demek. Bunun başka bir yolu yok. ya orman orada kalacak ve alt kesimlerdeki halk şimdiki gibi yasamaya devam edecek ya da ormanı oradan kaldıracaksın ve halkı tehlikeye bırakacaksın. Dünyanın en güzel ormanlarından, dünyanın en kendi has yerlerinden bir tanesini mahvedeceksin, bunun etkileri olacak. Orman oldu mu su oluyor, su oldu mu insan oluyor, hayvan oluyor. Yamaç,Heyelan tehlikesi oluyor. tepede bugün kar ve yağmuru tutan orman ortadan kalktı mı bu kar ve yağmur suyu önüne çamurunu alip nereye doğru akacak? bu isin birinci kısmi. İsin ikinci kısmi daha pis. artvin yaşamını, suyunu, havasını buradan sağlıyor. Sen bu suyun, havanın içine siyanür basmak istiyorsun. su anki teknoloji ile bunu temiz şekilde yapma imkânın yok. Nokta. Burada altın çıkarttığın anda kullandığın zehri Artvin soluyacak, Artvin içecek, benim annem benim ablam benim yeğenlerim benim halalarım bu suyu içecek. Biz bu filmi daha önce Murgul’da gördük. biz bu filmi daha önce kendi koyum olan Bakırköy’de gördük. Biz bu olumu daha önce yasadık. Bir daha bu olumun bize dayatılmasına izin Vermeyeceğiz. İste cerattepe direnişi bu. Artvin sadece ağacı doğası için direnmiyor. Artvin cani için direniyor. Bilen bilir, dünyanın belki de en yiğit en mert dürüst insanlarıdır Artvinliler. Bu mert insanlar çocuklarının geleceği için direniyor, kanser olmamak için direniyor. Yokluk içinde de olsa güzel Memleketlerinde yasamak için, ölmemek için direniyor. o madeni oraya koyduğun an Artvin bitecek, Artvin ölecek. İnsanlar ölecek. insanlar ölmemek için tam 25 senedir direniyor ve direnmeye de devam edecek, çünkü başka çare yok bu bir yasam savaşı.
 Mehmet Can -- 17.02.2016 11:38
doğamıza dönelim
insan yaşamı için en önde gelen yaşam hakkıdır eğer doğayı saflığiyla bırakırsak o ödül olarak muhteşem yaşam sunar .şimdiye kadar doğa kendisine verilende hiç çimrilik yapmadı hep bonkör oldu hep olacak lütfen insamnlığa bahşadilen yeryüzü cennetlerimizi koruyalım hep beraber
 mehmet coşan -- 17.02.2016 00:10
istanbul
Ne yani altın çıkınca zengin mi olacaz.istanbul da bir ağaç kesildi diye ortalığı yıkanlar Artvin yok edilirken nerdesiniz.Türkiyede her yer her su tek tek satılırken nerde bu insanlar. Ne halimiz varsa gorecez hep beraber aşağıda olanlar yukarıda olanlar doğuda ve batıda olanlar sanmayın rüzgar kıvılcım taşımaz.
 savaş gündüz -- 16.02.2016 23:54

%42,5 şeklinde akp ye oy verirken düşüneceksiniz...
 Hasan yagci -- 16.02.2016 22:00
Direne direne kazanacağız.
Taner Ergüder'in yorumunu okudum ve dehşete düştüm. Bir zeka geriliği ile mücadele halindeyiz dedim kendi kendime.
 Ali Sinanoğlu -- 16.02.2016 17:32
Yeraltı kaynaklarının değerlendirilmesi
80'lerde Solcu gençler ABD Yeraltı kaynaklarımızın çıkarılmasına izin vermiyor derlerdi.Şimdi aynı gençler maksat gıcıklık olsun diye bunu yapıyorlar.AKILLI OLUN diyorum.
 Taner Ergüder -- 16.02.2016 10:23
Dünya cennetine dokunmayın lütfen
Artvin ve çevresi dünya cennetidir..bozulmasın oralar..kızılderi atasözü vardır...derki...son ağaç kesildiğinde,son balık tutulduğunda,son dere kuruduğunda,bakalım parayı nasıl yiyeceksiniz....
Haluk Karahasan  -- 16.02.2016 07:33
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com